სკოლებში ჰიგიენის დაცვაზე კონტროლი კიდევ უფრო გამკაცრდა
როგორც ქვეყნის მასშტაბით, საქართველოს საჯარო სკოლებშიც კოვიდსტატისტიკის მაჩვენებელი იზრდება. პარალელურად, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში გამკაცრდა ჰიგიენის ნორმების დაცვაზე კონტროლი, რათა სააღდგომო არდადეგების დაწყებამდე ვირუსის გავრცელება მაქსიმალურად იყოს თავიდან აცილებული.
სამინისტროს რეკომენდაციით, სკოლებში ასევე მკაცრად კონტროლდება მშობელთა და სხვა პირთა სკოლის ტერიტორიაზე მიმოსვლა, ხოლო ვირუსის დაფიქსირების შემთხვევაში – სადეზინფექციო სამუშაოების დროული ჩატარება.
გასული კვირის, 17-25 აპრილის, მონაცემებით, მონიტორინგისა და სავალდებულო ტესტირების შედეგად ქვეყნის მასშტაბით ვირუსი მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა 0,3%-ს და მოსწავლეთა 0,1%-ს დაუდასტურდა.
მშობელთა თხოვნით, ასევე, ვირუსის დადასტურების მიზეზით, ქვეყნის მასშტაბით ამ ეტაპზე სრულ დისტანციურ სწავლებაზე 74 სკოლა და 191 ცალკეული კლასი იმყოფება.
გაზრდილია რისკის ჯგუფში მყოფი იმ მასწავლებლების რაოდენობაც, რომელთაც დისტანციური სწავლების თხოვნაზე შეღავათი გაეწიათ. ამ ეტაპზე დისტანციური სწავლების ფორმატში ქვეყნის მასშტაბით 123  მასწავლებელი იმყოფება.

Control over hygiene at schools was further tightened
The rate of Covid-19 related infection is growing at Georgian public schools. At the same time, the control over the observance of hygiene norms at the general education institutions has been tightened in order to prevent the spread of the virus as much as possible before the beginning of the Easter holidays.
According to the recommendation of the Ministry, the traffic of parents and other related individuals on the school premises is also strictly controlled, in conjunction with the timely disinfection efforts, in case the virus is detected.
Last week, April 17-25, data from monitoring and mandatory testing confirmed the virus across 0.3% of teachers and school administrators and 0.1% of students nationwide.
At the request of parents, and also due to the confirmation of the virus, there are a total of 74 schools and 191 separate classes across the country at full distance learning mode. At this stage, there are 123 teachers across the country who work remotely, full-time.