მასწავლებლის სახლი 2021 წლის საუკეთესო მასწავლებლის გამოსავლენად კონკურსს აცხადებს
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი 2021 წლის საუკეთესო მასწავლებლის გამოსავლენად შემდეგ კონკურსებს აცხადებს:
• 2021 წლის ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების საუკეთესო მასწავლებელი
• 2021 წლის ფიზიკის საუკეთესი მასწავლებელი
• 2021 წლის ქიმიის საუკეთესო მასწავლებელი
• 2021 წლის ბიოლოგიის საუკეთესო მასწავლებელი
• 2021 წლის ბუნებისმეტყველების საუკეთესო მასწავლებელი
• 2021 წლის მათემატიკის საუკეთესო მასწავლებელი
კონკურსებში მონაწილეობა შეუძლიათ საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლების ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების, ფიზიკის, ქიმიის, ბიოლოგიის, ბუნებისმეტყველების, მათემატიკის უფროს, წამყვან და მენტორ მასწავლებლებს, სულ მცირე 3 წლიანი პედაგოგიური გამოცდილებით.
კონკურსში მონაწილეობა ნებაყოფლობითია და თითოეული კონკურსის ფარგლებში მხოლოდ ერთი გამარჯვებული გამოვლინდება.
კონკურსში კანდიდატის წარდგენის უფლება აქვს:
ა) თავად პედაგოგს, რომელიც ავსებს ცენტრის მიერ განსაზღვრულ ფორმას.
ბ) პედაგოგიური / სამეურვეო საბჭოს გადაწყვეტილებით სკოლის ადმინისტრაციას;
გ) ადგილობრივ მუნიციპალიტეტს და/ან არასამთავრობო ორგანიზაციას;
დ) საგანმანათლებლო რესურსცენტრებს;
ე) პროფესიულ გაერთიანებას.
„ბ-ე“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებული პირების მიერ მასწავლებლის კანდიდატურის მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში წარდგენის შემდეგ ცენტრი წერილობით მიმართავს მასწავლებელს იმისთვის, რათა მან შეავსოს დანართით განსაზღვრული ფორმა ცენტრის ვებგვერდზე მითითებული ბმულის მეშვეობით ცენტრის მიერ დადგენილ ვადაში.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად მსურველებმა 2021 წლის 14 მაისის ჩათვლით უნდა გაიარონ ელექტრონული რეგისტრაცია ბმულზე:
https://docs.google.com/forms/d/1O4n2qt3B3NL2
საკონკურსო აპლიკაციებში ყველა ველის შევსება სავალდებულოა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მონაწილე გამოეთიშება კონკურსს.
კონკურსში გამარჯვებული უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ კრიტერიუმებს:
ა) საგნისა და მისი სწავლების ღრმა და საფუძვლიანი ცოდნა - რაც გამოვლინდება წერილობით (მასწავლებლის პროფესიულ საქაღალდეში არსებული დოკუმენტების შემოწმება), და ზეპირად (მაქსიმუმ 3-წუთიანი ვიდეოჩანაწერი) წარმოდგენილი „ ჩემი პედაგოგიური კრედოს საშუალებით, რომელიც შეფასდება, N5 დანართით განსაზღვრული „ჩემი პედაგოგიური კრედოს“ შეფასების რუბრიკით, ასევე, მის მიერ ჩატარებულ გაკვეთილზე / გაკვეთილებზე დასწრებით; (გაკვეთილი ფასდება მასწავლებლის შეფასების სტანდარტიზებული ინსტრუმენტების დამტკიცების შესახებ“ ცენტრის დირექტორის ფუნქციების დროებითი შემსრულებლის 2019 წლის 12 ივნისის N124 ბრძანებით დამტკიცებული მასწავლებლის შეფასების სტანდარტიზებული ინსტრუმენტის ან/და ცენტრის დირექტორის ბრძანება N745829 „ონლაინ გაკვეთილის შეფასების რუბრიკის“ მიხედვით.)
ბ) შემოქმედებითი უნარების დემონსტრირება - რაც გამოვლინდება მასწავლებლის მიერ გამოქვეყნებული მასალებით (წერილები, მეთოდური და სასწავლო ლიტერატურა, ბლოგი);
გ) მოსწავლეების სწავლის შედეგების დინამიკა - რაც დადასტურდება მოსწავლეების სწავლის შედეგების გაუმჯობესების ამსახველი მასალით (მაგ., მოსწავლეების მხრიდან აკადემიური მოსწრების, დასწრების/ქცევის გაუმჯობესება);
დ) სწავლების ინოვაციური და ეფექტური მიდგომების გამოყენება - რაც დადასტურდება გაკვეთილზე დასწრებითა და სხვა გაკვეთილების გეგმების გაცნობით;
ე) ზოგადსაკაცობრიო ღირებულებების სწავლება - რაც გამოვლინდება ეთნიკური, კულტურული, რელიგიური განსხვავებულობის მიმართ ტოლერანტული დამოკიდებულებით;
ვ) საზოგადოებრივი აღიარება და სამოქალაქო აქტივობა - რაც გამოვლინდება სასკოლო თუ საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მასწავლებლის მონაწილეობითა და თემის, ადგილობრივი მოსახლეობის, კოლეგების, სკოლის ადმინისტრაციისა და ფართო საზოგადოების მხრიდან მის მიმართ დამოკიდებულებით (მაგ., მონაწილეობა საზოგადოებრივ საქმიანობაში, სკოლისა და თემისათვის გაწეული ღვაწლი, დამსახურება).
ზ) პროფესიული განვითარება და გამოცდილების გაზიარება - რაც დადასტურდება მასწავლებლის მხრიდან როგორც საკუთარ, ისე კოლეგების პროფესიულ განვითარებაზე მუდმივი ზრუნვით (მაგ., ჩართულობა პროფესიული განვითარების სხვადასხვა აქტივობაში, პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა, დამწყები და მომავალი მასწავლებლების მხარდაჭერა კონსულტაციის, მენტორინგის ან სხვა საშუალებებით); სხვა სახის საქმიანობა პროფესიის პოპულარიზაციის მიმართულებით;
საკონკურსო ვიდეოში (მაქსიმუმ 3წთ. ხანგრძლივობის) ისაუბრეთ:
1. თქვენთვის, როგორც მასწავლებლისთვის მნიშვნელოვანი პრინციპებისა და ღირებულებების შესახებ;
2. აღნიშნეთ (მოიყვანეთ მაგალითები), როგორ ასახვას პოულობს ეს პრინციპები და ღირებულებები თქვენს პედაგოგიურ პრაქტიკაში
გთხოვთ, ვიდეოჩანაწერი გადმოგზავნოთ შემდეგ მისამართზე: sauketesomastsavlebeli@gmail.com
შეგახსენებთ, რომ საუკეთესო მასწავლებლის კონკურსი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ ყოველწლიურად ტარდება და მის მთავარ მიზანს მასწავლებლის პროფესიის პოპულარიზაცია, პრესტიჟის ზრდის ხელშეწყობა და წარმატებული პედაგოგიური პრაქტიკის გამოვლენა წარმოადგენს.

Teacher House announces a competition to identify the best teacher of 2021
The National Centre for Teacher Professional Development is announcing the following competitions to identify the best teacher of 2021:
-          Best Information and Communication Technology Teacher of 2021
-          The best physics teacher of 2021
-          The best chemistry teacher of 2021
-          2021 Best Biology Teacher
-          Best Science Teacher of 2021
-          The best math teacher of 2021
The competition is open to senior, leading and mentoring teachers in information and communication technologies, physics, chemistry, biology, natural sciences, mathematics of Georgian public and private schools with at least 3 years of pedagogical experience.
Participation in the competition is voluntary and only one winner will be revealed within each competition.
Only the following have the right to nominate a candidate in the competition:
A) The teacher themselves, who fills in the form as defined by the Centre.
B) by the decision of the pedagogical / board of trustees, the school administration.
C) a local municipality and / or a non-governmental organization.
D) educational resource centres.
E) professional association.
After the individual nominations in sub-paragraphs (b) are submitted to the National Centre for Teacher Professional Development, the Centre shall apply in writing to the individual, in order to complete the form specified in the appendix. The appendix can be found on the Centre’s official website.
To participate in the competition, applicants must submit an electronic registration by May 14, 2021 on the following link:
https://docs.google.com/forms/d/1O4n2qt3B3NL2
All fields are required in the competition application. Otherwise, the participant will be excluded from the competition.
The winner of the competition must meet the following criteria:
A) In-depth and thorough knowledge of the subject and its teaching - which will be revealed in writing (checking the documents in the teacher's professional folder), and orally (maximum 3-minute video recording). There will also be an evaluation on the applicant’s pedagogical credo, in conjunction with attending a lesson conducted by him/her.  (The lesson is evaluated according to the order of the Acting Director of the Centre "On the Approval of Standardized Instruments of Teacher Assessment" approved by the order N124 of June 12, 2019.
B) Demonstration of creative skills - which will be revealed by the materials published by the teacher (letters, methodical and teaching literature, blog).
C) Dynamics of student learning outcomes - (e.g., improvement of students' academic achievement, attendance / behaviour).
D) use of innovative and effective teaching approaches - as evidenced by attending the lesson and getting acquainted with the plans of other lessons.
E) teaching of universal values ​​- which is manifested in a tolerant attitude towards ethnic, cultural, religious differences.
F) Public recognition and civic activism - manifested by the teacher's involvement in school or community life and attitudes towards the community, local people, colleagues, school administration and the general public (e.g., participation in community activities)
G) Professional development and sharing of experience - as evidenced by the constant care of the professional development of both the teacher and his colleagues (e.g., involvement in various professional development activities, research of pedagogical practice, support of beginning and future teachers through counselling, mentoring or other means); Other activities aimed at popularizing the profession.
In your competition video (max. 3 minutes) please include the following topics:
1. The principles and values ​​that are important to you as a teacher.
2. Indicate (give examples) how these principles and values ​​are reflected in your pedagogical practice.
Please send the video to the following address: sauketesomastsavlebeli@gmail.com
We would like to remind you that the competition is intended to find the best teacher, initiated by the Ministry of Education and Science of Georgia, is held annually by the National Centre for Teacher Professional Development and its main goal is to popularize the teaching profession, promote prestige and reveal successful pedagogical practices.