უქმეების შემდეგ სკოლებში სწავლის უსაფრთხოდ გასაგრძელებლად სადღესასწაულო დღეებში სამინისტრო მოქალაქეებს სიფრთხილის დაცვისკენ მოუწოდებს
30.04.2021
უქმე დღეების დაწყებამდე, საქართველოში ვირუსის გავრცელების მაჩვენებლის გათვალისწინებით, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სასწავლო პროცესი უსაფრთხოდ წარიმართა. ქვეყანაში გაზრდილი კოვიდინფიცირების მიუხედავად, სამინისტრომ ყველა რესურსი გამოიყენა იმისათვის, რომ  სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში წარმართულიყო და სკოლებში შეზღუდვები მხოლოდ წერტილოვანი ყოფილიყო.
სწორედ ამიტომ სამინისტრო მადლობას უხდის სასკოლო საზოგადოებას და ყველა იმ მოქალაქეს, ვინც ყველაფერი გააკეთა სკოლებში უსაფრთხოებისთვის შენარჩუნებისთვის და კვლავ თხოვნით მიმართავს საზოგადოებას, განსაკუთრებით სადღესასწაულო დღეებში და დაწესებულ უქმეებზე, ზედმიწევნით დაიცვან ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ დადგენილი პროტოკოლი, რათა მოსწავლეებმა 13  მაისიდან სწავლა კვლავ საკლასო ოთახში გააგრძელონ.
26-29 აპრილის მონაცემებით, მონიტორინგისა და სავალდებულო ტესტირების შედეგად ქვეყნის მასშტაბით ვირუსი მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა 0,3%-ს და მოსწავლეთა 0,1%-ს დაუდასტურდა. საგულისხმოა, რომ აღნიშნული მაჩვენებელი იდენტურია წინა კვირისა, რაც საგანმანათლებლო სისტემისთვის მეტად მნიშვნელოვანია.
მშობელთა თხოვნით, ასევე, ვირუსის დადასტურების მიზეზით, ქვეყნის მასშტაბით ამ ეტაპზე სრულ დისტანციურ სწავლებაზეა 106 სკოლა და 180 ცალკეული კლასი, რაც წინა კვირასთან შედარებით გაზრდილი რაოდენობაა.
მცირედ დაკლებულია რისკის ჯგუფში მყოფი იმ მასწავლებლების რაოდენობაც, რომელთაც დისტანციური სწავლების თხოვნაზე შეღავათი გაეწიათ. ამ ეტაპზე დისტანციური სწავლების ფორმატში ქვეყნის მასშტაბით 115  მასწავლებელი იმყოფება.
სამინისტრო იმედს გამოთქვამს, რომ მოსწავლეთა ხელშეწყობის მიზნით, თითოეული ადამიანი გამოიჩენს მოქალაქეობრივ შეგნებას და ზედმიწევნით დაიცავს დადგენილ წესებს.

Prior to the start of the holidays, the educational process at general education institutions was conducted safely, taking into account the rate of virus spread in Georgia. Despite the increased co-infection in the country, the Ministry used all of its resources to ensure that the learning process was conducted in classrooms and that restrictions on schools were only point-based.
That is why the Ministry thanks the school community and all the citizens who have done everything to maintain safety in schools and again appeals to the public, especially on holidays and weekends, to strictly follow the protocol set by the Ministry of Health so that students can continue their studies in classrooms.
As of April 26-29, monitoring and mandatory testing confirmed the virus among 0.3% of teachers and school administrators and 0.1% of students nationwide. It is noteworthy that this figure is identical to the previous week, which is very important for the education system.
At the request of parents, also due to the confirmation of the virus, there are currently 106 schools and 180 separate classes across the country at full distance learning mode, a gradual increase over the previous week.
There is also a slight decrease in the number of teachers in the risk group who have been granted a request for distance learning. At this stage, 115 teachers across the country work remotely.
The Ministry hopes that in order to support the students, each person will show civic awareness and will strictly follow the established rules and guidelines.