სკოლები სასწავლო პროცესის განახლებისთვის მზადყოფნაშია
საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ყველა საგანმანათლებლო დაწესებულებაში 13 მაისს სასწავლო პროცესი განახლდება.
როგორც განათლების, ასევე ჯანდაცვის სამინისტროს მხრიდან სწავლის დასაწყებად არაერთი ღონისძიება გატარდა. სკოლაში დაბრუნების მოახლოებასთან ერთად საქართველოს მასშტაბით განახლდა მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა ტესტირება, ხოლო შენობებს ჩაუტარდა დეზინფექცია. ამასთანავე, თბილისსა და რეგიონში ინტენსიურად მიმდინარეობს პედაგოგთა ნებაყოფლობითი ვაქცინაცია.
კოვიდინფიცირებულთა გაზრდილი სტატისტიკის მიუხედავად, ვირუსის თავიდან ასაცილებლად სკოლებში ყველა პირობაა შექმნილი იმისათვის, რომ მოსწავლეები სკოლას დაუბრუნდნენ და სწავლა საკლასო ოთახებში განაგრძონ. კერძოდ,  ყველა საჯარო და კერძო სკოლაში სრულფასოვნად არის დაცული ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული ყველა რეკომენდაცია. თითოეული სკოლა აღჭურვილია შესაბამისი სადეზინფექციო საშუალებით და გაძლიერებულია სკოლაში უცხო პირთა გადაადგილების კონტროლი.
სწავლის განახლებასთან ერთად, სამინისტროს მხრიდან საზედამხედველო კონტროლი კვლავ გამკაცრდება. უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, აქტიურად გაგრძელდება საგანმანათლებლო დაწესებულებების მონიტორინგი.
როგორც უქმეებამდე, მოსწავლეთა მშობლებს კვლავ ექნებათ შესაძლებლობა, აირჩიონ სწავლების დისტანციური ფორმა. მშობელმა, რომელსაც სურს, მოსწავლემ სწავლება დისტანციურ ფორმატში გააგრძელოს, ამის შესახებ უნდა მიმართოს სკოლის ადმინისტრაციას და გაიაროს რეგისტრაცია სსიპ - განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ვებგვერდზე - https://online.emis.ge
ამასთან, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, რისკჯგუფში მყოფ მასწავლებლებს ეძლევათ შესაძლებლობა, შესაბამისი სამედიცინო დასკვნის საფუძველზე, მიმართონ სკოლის ადმინისტრაციას მუშაობის დისტანციურ ფორმატში გაგრძელების თაობაზე.

Schools are ready to resume the learning process
Owing to the decision of the Coordination Council, the educational process will be resumed on May 13 in all educational institutions of Georgia.
A number of measures have been taken by both the Ministry of Education and the Ministry of Health to resume the learning process. Mandatory testing of teachers and school administration representatives was resumed throughout Georgia, in conjunction with disinfecting the educational buildings. Additionally, voluntary vaccination of teachers is being intensively carried out in Tbilisi and the regions.
Despite the increased statistics of the infected people, all favourable conditions are created at schools to prevent the further spread of the virus. With the resumption of education, supervisory control by the Ministry will be tightened again. In order to ensure security, the monitoring of educational institutions will be actively continued.
As before the holidays, the parents still have the option to choose a distance learning form. Parents who want the student to continue their education in a remote format should contact the school administration and register on the website of LEPL - Education Management Information System - https://online.emis.ge.
At the same time, the teachers who are in the risk group are given the opportunity, on the basis of the relevant medical report, to apply to the school administration to continue working in a remote format.