„ევროსტუდენტი“ არის ფართომასშტაბიანი საერთაშორისო კვლევა, რომელიც შეისწავლის ევროპის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტების სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობასა და მათი ცხოვრების პირობებს. იგი 90-იანი წლებიდან რეგულარულად ხორციელდება ევროპის ოცზე მეტ ქვეყანაში. „ევროსტუდენტის“ საერთაშორისო პროექტის ძირითადი მიზანია ევროპის უმაღლესი განათლების სოციალური სფეროს შესახებ შედარებითი მონაცემების შეგროვება, კერძოდ, ინფორმაციის შეგროვება სტუდენტების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის, საცხოვრებელი პირობების, საერთაშორისო მობილობის და სხვ. შესახებ. „ევროსტუდენტის“ მიზანია, ასევე, ევროპის უმაღლესი განათლების სტრუქტურირებული და სტანდარტიზებული მონიტორინგის სისტემის შექმნა, რის საშუალებითაც შესაძლებელი იქნება, ჩამოყალიბდეს ეფექტური სტრუქტურული საზომი და ცვლილებები სტუდენტების სპეციფიკური ჯგუფებისთვის; კვლევის მიზანია მიმდინარე სიტუაციის აღწერა და ევროპის მასშტაბით სხვადასხვა ქვეყნაში სიტუაციის შედარების საფუძველზე ერთიანი ევროპული განათლების სივრცის ფუნქციონირების პრობლემების და ბარიერების გამოვლენა.
ქვეპროგრამის - „ევროსტუდენტის ეროვნული პროექტი“, მიზანია შეისწავლოს საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა, ცხოვრების პირობები, აგრეთვე, სწავლასთან და საერთაშორისო მობილობასთან დაკავშირებული საკითხები. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად ტარდება ფართომასშტაბიანი კვლევა, რომელიც ხორციელდება „ევროსტუდენტის“ საერთაშორისო პროექტის ფარგლებში. საქართველოს მონაცემები გააანალიზდება ევროპის ქვეყნების სტუდენტების შედეგების ჭრილში და შევა საერთაშორისო შედარებითი ანალიზის ანგარიშში.
2014 წელს საქართველომ ევროსტუდენტის მე-5 ტალღაში მონაწილეობა მიიღო, როგორც საპილოტე ქვეყანამ. 2016-2018 წწ. საქართველო სრულად იყო ჩართული ევროსტუდენტის საერთაშორისო პროექტის VI ტალღაში. 2018 წელსვე დაიწყო ევროსტუდენტის კვლევის შემდგომი, მეშვიდე ტალღა, რომელიც 2021 წელს დასრულდა და მასში 26 ქვეყანა იღებდა მონაწილეობას. 2021 წლის ბოლოს დაიწყო კვლევის ახალი, მერვე ტალღა, რომელიც მოიცავს 2021-2024 წლებს და 27 მონაწილე ქვეყანას. კვლევა ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერით.
კვლევის შედეგად გამოვლინდება სტუდენტთა მიმდინარე სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემები საქართველოში და სხვადასხვა ჯგუფების სპეციფიკური საჭიროებები, ასევე, ქვეყანაში არსებული მთლიანობითი სურათი გენდერულ, ასაკობრივ, რეგიონალურ და სხვ. ჭრილებში. გაკეთდება შედარებითი ანალიზი სახელმწიფო და კერძო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტების სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობასა და ცხოვრების პირობებს შორის. კვლევის შედეგად, ასევე, გამოვლინდება უცხოელ სტუდენტთა სწავლისა და ცხოვრების პირობები საქართველოში და მათი სპეციფიკური საჭიროებები. გარდა ამისა, ახალ, მერვე ტალღის კვლევაში გაიზომება პანდემიის დადებითი თუ უარყოფითი გავლენები სტუდენტთა სწავლასა და ცხოვრებაზე.
პროექტი საშუალებას მისცემს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გაიზიაროს ევროპის ქვეყნების სტუდენტთა სოციალურ-ეკონომიკური და ცხოვრების პირობების გამოცდილება, აგრეთვე, გააანალიზოს სტუდენტთა მობილობის პარამეტრები და გაეცნოს ამ თვალსაზრისით ევროპაში არსებულ პრობლემებსა და გამოწვევებს.
საბოლოო ჯამში, პროექტი საშუალებას მისცემს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაგეგმოს ადგილობრივ და უცხოელ სტუდენტთა სოციალური და ეკონომიკური მხარდაჭერის ადეკვატური პოლიტიკა და შესაბამისი პროგრამები.
დამატებითი ინფორმაცია ევროსტუდენტის საერთაშორისო პროექტის შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ ვებ გვერდზე www.eurostudent.eu

“Eurostudent” is a large-scale international research studying social-economic and living conditions of students in European Higher Education. The project has been regularly carried out in over twenty European countries since the 90s. The main goal of the international project is to collect comparative data on the social dimension of European higher education, more precisely, to collect information about students’ social-economic conditions, living conditions, international mobility, etc. Moreover, “Eurostudent” aims to create European higher education’s structured and standardized monitoring system that would enable an effective structured measuring instrument for specific groups of students; One of the main objectives of the research is to highlight the issues and barriers in the higher education system’s functionality through comparative data of the current situation in different European countries.
The main aim of the subprogram - “The Eurostudent National Project” is to collect and analyze comparable data on socio-economic and living conditions, study conditions, and international mobility of students in the Georgian higher education system. Large-scale research within the “Eurostudent” project is being conducted to achieve the main objective of the program. Results of Georgia will be analyzed next to the results of students from European countries. The results of Georgia will enter the international comparative data-analysis report.
Georgia participated in Eurostudent V in 2014 as a pilot country. From 2016-2018 our country was fully involved in the sixth wave of the “Eurostudent” project. The seventh wave of the project, with a total of 26 participant countries, started in 2018 and lasted until 2021. The eighth wave, with a total of 27 participant countries, started at the end of 2021 and is designed to be finished in 2024. The Ministry of Education and Science of Georgia provides financial and technical support for the project.
The results of the project will dim light on the socio-economic challenges and special needs of the students. Also, the project will provide a clear picture of gender, age, and region-specific issues. A comparative analysis of socio-economic situation and living conditions of students in public and private higher education institutions will be carried out. The study will offer data on the socio-economic situation, living conditions, and specific needs of international students in Georgia. Herewith, in the current (8th) wave of the “Eurostudent” project, positive or negative impact of the pandemic on the students’ study and living conditions will be measured.
The project will allow the Ministry of Education and Science of Georgia to analyze mobility parameters, better understand existing issues and challenges in European countries and learn about European students’ experiences in regard to their socio-economic and living conditions.
To sum up-the project will enable the Ministry of Education and Science of Georgia to implement adequate policies and programs for local and international students in Georgia.