უფროსი სპეციალური მასწავლებელი ნინო ხიმშიაშვილი – „დაიცავით საკუთარი და მოსწავლის უფლებები“
სპეციალური პედაგოგი ნინო ხიმშიაშვილი 2021 წლიდან თბილისის №55 საჯარო სკოლის უფროსი სპეციალური მასწავლებელია. წარმატების შესაძლებლობა მას შესაბამისი სამაგისტრო განათლებით მიეცა, რაც მის ანაზღაურებაზეც აისახება.
საკუთარ წინსვლას ნინო საკუთარ დამსახურებად არ თვლის. მიაჩნია, რომ სპეციალური მასწავლებლის წარმატება სკოლისა და ყველა იმ ადამიანის დამსახურებაა, რომლებიც მოსწავლის განვითარებაზე ერთობლივად ზრუნავენ.
„55-ე საჯარო სკოლაში, სადაც ვმუშაობ, ჯანსაღი გარემო და არაჩვეულებრივი ატმოსფეროა. სწორედ მაღალი კვალიფიკაციის კადრები და გამოცდილი ძლიერი გუნდი განაპირობებს ჩემს აქტიურ ჩართულობას, იქნება სასწავლო პროცესი თუ სხვა გამოწვევები. სკოლის ადმინისტრაცია, მშობლები და პედაგოგები ერთობლივად განვიხილავთ ყველა დეტალს და ამა თუ იმ საკითხზე საერთო ძალებით ვმუშაობთ“, – აცხადებს პედაგოგი.
როგორც ნინო ხიმშიაშვილი იხსენებს, ინკლუზიური განათლებით ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში დაინტერესდა, როდესაც დაწყებითი განათლების პროგრამაზე სწავლისას საგანი „ინკლუზიური განათლება“ გაიარა. „რატომ არ ვიყავი ინფორმირებული მანამდე? რა გამოწვევები იყო ინკლუზიურ განათლებაში? ამ პერიოდში გამიჩნდა სურვილი, მიმეღო მეტი ინფორმაცია და ჩემი წვლილი შემეტანა ამ სფეროს რეალიზებაში“, – ამბობს ნინო და პანდემიის პირობებში ონლაინსწავლების გამოწვევებზეც საუბრობს, რომელიც ყველასთვის, მაგრამ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის განსაკუთრებულად რთული იყო. „ბავშვების უმეტესობას არ შეეძლო ტექნოლოგიებით კომუნიკაცია და სასწავლო პროცესში ჩართვა. შესაბამისად, მშობელთან ერთად ინდივიდუალურად ვმუშაობდი. მთავარია, ყველა სახის სირთულე გადავლახე მათთან თანამშრომლობითა და ჯანსაღი კომუნიკაციით“, – ამბობს პედაგოგი და კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს, რომ პროფესიონალიზმი, რომელიც პედაგოგს შესაძლებლობას აძლევს, ბავშვის შედეგზე იყოს ორიენტირებული – ეს ერთ-ერთი კომპონენტია. სირთულეების გამკლავებაში სკოლის როლი განსაკუთრებულია.
ნინო ხიმშიაშვილი კოლეგებს ურჩევს: „იყავით გულწრფელები საკუთარ საქმიანობაში, დაისახეთ მიზნად, რომ ყველა მოსწავლესთან მიაღწევთ მაქსიმუმს და მთავარი, დაიცავით საკუთარი და მოსწავლის უფლებები“.

Senior Special Teacher Nino Khimshiashvili - "Protect your individual and the Student's Rights"
Special teacher Nino Khimshiashvili has been the senior special teacher at Tbilisi Public School N55 since 2021. The opportunity to succeed in this vocation was given to her with the relevant master's education.
Nino does not consider her own progress as her own merit. Believes that the success of a special educator is the merit of the school and all the people who jointly care for the student's development.
"The 55th public school, where I work has a healthy environment and an unusual atmosphere. It is the highly qualified staff and experienced strong team that drive my active involvement, be it the learning process or other challenges. The school administration, parents and teachers will discuss all the details together and we will work together on a particular issue.” - stated the teacher.
As Nino Khimshiashvili recalls, she became interested in inclusive education at Batumi Shota Rustaveli State University when she passed the subject "Inclusive Education" while studying in the primary education program. "Why was I not informed before? What were the challenges in inclusive education? During this period, I wanted to get more information and contribute to the realization of this field" - says Nino and talks about the challenges of online learning during the pandemic, which was difficult for everyone, especially for students with special educational needs. "Most of the children could not communicate with technologies and struggled to maintain the engagement with the learning process. Consequently, I worked individually with every parent. The most important thing is that I overcame all kinds of difficulties by cooperating with them and communicating healthily. The overall role of the school in dealing with various degrees of difficulties is truly special.”
Nino Khimshiashvili’s advise her colleagues: "Be sincere in your work, set a goal to achieve the maximum with all students and most importantly, protect your individual and student's rights."