სამინისტრო და საქართველოს ავეჯის კლასტერი თანამშრომლობის ახალ ეტაპზე გადადიან
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენლებსა და საქართველოს ავეჯის კლასტერის დამფუძნებლებს შორის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, სადაც დღემდე არსებული თანამშრომლობის გაღრმავებისა და გაფართოების შესაძლებლობები განიხილეს.
ავეჯის კლასტერი 2017 წელს შეიქმნა და მასში 35 მცირე და საშუალო ზომის კომპანიაა გაერთიანებული. კლასტერის წევრებს შორის არიან როგორც ხის დამამზადებელი და ავეჯის მწარმოებელი, ისე ამ სექტორისთვის სერვისის მიმწოდებელი კომპანიები.
კლასტერის შექმნის მიზანს მისი წევრებისა და მთლიანად ინდუსტრიის განვითარება წარმოადგენს. დაარსების დღიდან ავეჯის კლასტერი აქტიურად თანამშრომლობს პროფესიული განათლების სფეროსთან სამუშაო ძალის მომზადებისა და გადამზადების მიზნით. განვითარების ამ ეტაპზე კლასტერის ამოცანაა „ხელოსანთა ქალაქის“ ტერიტორიაზე სპეციალიზებული სასწავლო ცენტრის შექმნა, რომელიც მხოლოდ ავეჯის წარმოების სექტორს მოემსახურება და ამ მიმართულებით მაღალკვალიფიციურ სპეციალისტებს მოამზადებს.
სამუშაო შეხვედრაზე კლასტერის წევრებმა აღნიშნეს, რომ წარმოების გაფართოება და სექტორის განვითარება შეუძლებელია შესაბამისი კომპეტენციის მქონე სპეციალისტების გარეშე. ამისთვის მნიშვნელოვნად უნდა გაიზარდოს   სწავლებისა და ტრენინგების ხარისხი  და მათი მასშტაბი.  არსებული გამოწვევის საპასუხოდ კი აუცილებელია საჯარო და კერძო სექტორის ერთობლივი ძალისხმევა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა კლასტერის წევრებს დაუდასტურა სამინისტროს მზაობა, მხარი დაუჭიროს მსგავს ინიციატივებს და მათ ის ახალი შესაძლებლობები გააცნო, რომელიც  პროფესიულ განათლებაში კერძო სექტორის კიდევ უფრო აქტიური ჩართვისთვის ბოლო პერიოდში შეიქმნა.
სამუშაო შეხვედრა დისკუსიის ფორმატში წარიმართა და განისაზღვრა სამოქმედო ნაბიჯები, რომელსაც თითოეული მხარე  საერთო მიზნის მისაღწევად გადადგამს და რაც ავეჯის წარმოების სექტორში კონკურენტუნარიანი, მაღალკვალიფიციური სპეციალისტების მომზადებას შეუწყობს ხელს.

The Ministry and the Georgian Furniture Cluster are moving to a new stage of cooperation
A meeting was held between the representatives of the Ministry of Education and Science and the founders of the Georgian Furniture Cluster, where the possibilities of enhancing and expanding the existing cooperation were discussed.
The Furniture Cluster was established in 2017 and includes 35 small and medium-sized companies. Cluster members include both woodworking and furniture manufacturers, as well as service providers for the industry.
The goal of creating Furniture Cluster is to develop its members and the industry as a whole. Since its inception, organization has been actively cooperating with the field of vocational education to train and retrain the workforce. At this stage of development, the task of the Cluster is to create a specialized training centre on the territory of the "Craftsman City", which will serve only the furniture manufacturing sector and will train highly qualified specialists in this field.
At the workshop, cluster members noted that expanding production and developing the sector is impossible without specialists with relevant competencies. For this, the quality of teaching and training and their scale should be significantly increased. In response to the existing challenge, joint efforts of the public and private sectors are necessary.
Tamar Kitiashvili, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia, reaffirmed the Ministry's readiness to support such initiatives and introduced the new opportunities created for the more active involvement of the private sector in vocational education.
The workshop was held in a discussion format which identified action steps that each party will take to achieve a common goal that will help train competitive, highly qualified specialists in the furniture manufacturing sector.