განათლების რიგით მე-11 საერთაშორისო გამოფენა გაიხსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით განათლების რიგით მე-11 საერთაშორისო გამოფენა – 2021 გაიხსნა, რომელიც 27-28 მაისს ონლაინ რეჟიმში ჩატარდება.
მსურველებს ორი დღის განმავლობაში ექნებათ შესაძლებლობა, დისტანციურად ჩაერთონ ღონისძიებაში სპეციალურად შექმნილი ვებგვერდის მეშვეობით: https://educationfair.ge/. სკოლის მოსწავლეები, აბიტურიენტები, მაგისტრატურასა და დოქტორანტურაზე სწავლის გაგრძელების მსურველები გაეცნობიან როგორც უნივერსიტეტების, ასევე, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების პროგრამებს. ამასთან, ისინი ინფორმაციას მიიღებენ სტიპენდიების მოპოვებისა და უცხოეთში სწავლის გაგრძელების შესაძლებლობების შესახებ.
გამოფენის გახსნის ცერემონია გამოფენების ცენტრ ექსპოჯორჯიაში ჩატარდა და მასში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილეებმა ნუნუ მიცკევიჩმა და თამარ ქიტიაშვილმა მიიღეს.
ნუნუ მიცკევიჩმა სიტყვით გამოსვლისას უმაღლეს განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდისა და ახალგაზრდების ინფორმირების კუთხით განათლების საერთაშორისო გამოფენის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ საქართველოში უკვე ხელმისაწვდომია საერთაშორისოდ აღიარებული, მათ შორის, ამერიკის ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების სააკრედიტაციო საბჭოს (ABET), პროგრამები. გარდა ამისა, ხელმისაწვდომია  გაცვლითი პროგრამების მრავალფეროვანი არჩევანი: ევროკავშირის პროგრამა ერაზმუს+, DAAD-ის სასტიპენდიო პროგრამები და ა.შ.
თამარ ქიტიაშვილმა პროფესიული განათლების მიმართულებით  პროგრამების მრავალფეროვან არჩევანზე გაამახვილა ყურადღება და ხაზი გაუსვა, რომ პროფესიული განათლება ხელმისაწვდომია ნებისმიერი ასაკის ადამიანისთვის, მათ შორის, ზრდასრულებისთვის, რომელთაც სახელმწიფო მომზადება-გადამზადების სასერტიფიკატო პროგრამებს სთავაზობს. მისი თქმით, ბოლო წლებში განვითარდა სასწავლო კურიკულუმების ხარისხი. შედეგად, დღეს პროფესიული განათლების სისტემა მსურველებს სთავაზობს ევროპული სტანდარტების, გაუმჯობესებულ პროფესიულ პროგრამებს, რომლის განხორციელებაშიც, საჯარო სექტორთან ერთად, აქტიურად არის ჩართული კერძო სექტორიც, რაც დასაქმების თვალსაზრისით ძალიან მნიშვნელოვანია.
აღსანიშნავია, რომ წელს გამოფენა 16 ქვეყნის 113 მონაწილეს უმასპინძლებს. მათ შორის, საქართველოს, საფრანგეთის, ესპანეთის, ლატვიის, ნიდერლანდების, გერმანიის, აზერბაიჯანის, ბელორუსიის, იტალიის, თურქეთის, ავსტრიის, დიდი ბრიტანეთის, ლიეტუვას, საბერძნეთის, უნგრეთისა და პოლონეთის წარმომადგენლებს.
გამოფენის ფარგლებში ასევე გაიმართება პარალელური ღონისძიებები, საჯარო ლექციებისა და პრეზენტაციების სახით.
განათლების საერთაშორისო გამოფენა გამოფენების ცენტრის ექსპოჯორჯიას ორგანიზებით ყოველწლიურად იმართება და მის მთავარ მიზანს საქართველოში საგანმანათლებლო სექტორის განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს.

The 11th International Education Exhibition has opened
With the support of the Ministry of Education and Science of Georgia, the 11th International Education Exhibition - 2021 was opened, which will be held online on May 27-28.
All interested individuals will have the opportunity to participate in a remote event for the duration of two days through a specially created portal: https://educationfair.ge/. Furthermore, the public will get acquainted with the programs of both universities and vocational education institutions, in conjunction with receiving valuable information about scholarships and opportunities to study abroad.
The opening ceremony of the exhibition was held at the Exhibition Center - ExpoGeorgia and was attended by the Deputy Ministers of Education and Science of Georgia, Nunu Mitskevicho and Tamar Kitiashvili.
In her speech, Nunu Mitskevichi emphasized the importance of the International Education Exhibition in increasing access to higher education and informing young people, noting that Georgia already has access to internationally recognized programs, including the American Engineering and Technology Accreditation Council (ABET). In addition, a variety of exchange programs are available: EU program Erasmus +, DAAD scholarship programs, etc.
Moreover, Tamar Kitiashvili highlighted the wide choice of programs in the field of vocational education and stressed that vocational education is available to people of any age, including adults, who are offered state-certified training programs. According to her, the quality of training curricula has improved drastically in recent years. As a result, today the vocational education system offers people with improved vocational programs of European standards. Additionally, all programs are implemented in cooperation with the private sector, which is crucially important in terms of graduate employment.
This year the exhibition will host 113 participants from 16 countries. Among them are representatives of Georgia, France, Spain, Latvia, the Netherlands, Germany, Azerbaijan, Belarus, Italy, Turkey, Austria, Great Britain, Lithuania, Greece, Hungary and Poland.
The exhibition will also include simultaneous events in the form of public lectures and presentations. The International Education Exhibition is organized annually by the Exhibition Centre and its main goal is to promote the development of the educational sector in Georgia.