USAID-ის პროექტის „ზრდა საქართველოში“ ფარგლებში ახალციხის, გორის, კაჭრეთისა და ზუგდიდის პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს ტურ-გიდების პროგრამის განხორციელებისთვის შესაბამისი ინვენტარი გადაეცა. ღონისძიება საგამოფენო სივრცე ექსპოჯორჯიაში გაიმართა და მასში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ, USAID საქართველოს მისიის დირექტორმა პიტერ ვიბლერმა, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და პროექტის „ზრდა საქართველოში“ წარმომადგენლებმა მიიღეს.
ეკატერინე დგებუაძემ სიტყვით გამოსვლისას საქართველოში განათლების სფეროს ხელშეწყობის კუთხით აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მიერ განხორციელებული პროექტების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება. მისი თქმით, USAID საქართველოს მიერ ბოლო წლების განმავლობაში არაერთი მნიშვნელოვანი პროგრამა განხორციელდა, რომელიც ადამიანური კაპიტალის განვითარებას ემსახურებოდა.
ღონისძიების ფარგლებში პროექტის „ზრდა საქართველოში“ წარმომადგენელსა და მარნეულისა და კასპის კოლეჯებს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმს მოეწერა ხელი. თანამშრომლობა, ზემოთ აღნიშნული ოთხი კოლეჯის მსგავსად, რეგიონული ტურ-გიდების პროგრამის შემუშავებას, მათთვის შესაბამისი ინვენტარის გადაცემასა და აქტივობის სრულყოფილად განხორციელებაში დახმარების გაწევას გულისხმობს.
გარდა ამისა, პროექტის „ზრდა საქართველოში“ ფარგლებში მარნეულის პროფესიულ კოლეჯში იგეგმება სადემონსტრაციო სათბურის მოწყობა, რომელიც სოფლის მეურნეობის პროგრამის სტუდენტებს პრაქტიკული უნარების გამომუშავების შესაძლებლობას მისცემს.
USAID-ის მიერ დაფინანსებული პროექტი „ზრდა საქართველოში“ ხუთწლიანია და ტურიზმის, სოფლის მეურნეობისა და მომსახურების სფეროს მიმართულებით მრავალფეროვანი ინიციატივების განხორციელებით საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობას ისახავს მიზნად.

Colleges were provided with relevant inventory for the implementation of the tour guide program
Within the framework of the USAID Growth in Georgia project, Akhaltsikhe, Gori, Kachreti and Zugdidi vocational education institutions were provided with relevant equipment for the implementation of the tour guide program. The event was held at ExpoGeorgia and was attended by First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Ekaterine Dgebuadze, USAID Georgia Mission Director, Peter Wibler, representatives of vocational education institutions and the Growth in Georgia project.
In her speech, Ekaterine Dgebuadze highlighted the importance of the projects implemented by the United States Agency for International Development in promoting education in Georgia. According to her, USAID Georgia has implemented a number of important programs in recent years, which served to the development of human capital.
Within the framework of the event, a memorandum of understanding was signed between the representative of the project "Growth in Georgia" and Marneuli and Kaspi colleges. Collaboration, like the four colleges mentioned above, involves developing a program of regional tours, providing them with relevant inventory, and assisting in the proper implementation of activities.
In addition, within the framework of the project "Growth in Georgia", it is planned to arrange a demonstration greenhouse in Marneuli Vocational College, which will give the students of the agricultural program the opportunity to develop practical skills.
The USAID-funded Growth in Georgia project is a five-year project aimed at promoting economic development in various regions of Georgia by implementing a variety of initiatives in the fields of tourism, agriculture and services.