ნათია შერბაკოვა – უფროსი სპეციალური მასწავლებელი
ნათია შერბაკოვა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებთან 2015 წლიდან მუშაობს, იმ დროიდან, როდესაც ინკლუზიური განათლება დიდი გამოწვევის წინაშე იდგა – სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების ხარისხიანი განათლებისთვის აუცილებელი იყო არა მხოლოდ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, არამედ მათდამი დამოკიდებულების შეცვლა, მიმღებლობის გაზრდა, სკოლის ადმინისტრაციის, მასწავლებლებისა და მშობლების გაძლიერება.
ნათია შერბაკოვას გამოცდილება მხოლოდ სკოლის პედაგოგობით არ შემოიფარგლება. მან ჯერ კიდევ ქუჩაში მცხოვრებ და მომუშავე ბავშვებზე ზრუნვისას აღმოაჩინა თითოეული მოზარდის განსხვავებული საჭიროება, რომ ყველა მათგანს სათანადო მიდგომა სჭირდება. სწორედ ამ ძიებაში გაეცნო ინკლუზიური განათლების არსს, რამაც მომავალ პროფესიამდე მიიყვანა – არჩევანი სპეციალური განათლების სამაგისტრო პროგრამაზე გააკეთა. ამ არჩევანის გამოც 2021 წელს უფროსი სპეციალური მასწავლებლის სტატუსი მიენიჭა და როგორც აკადემიური, ასევე, ფინანსური თვალსაზრისით წარმატებული გახდა. ნათია შერბაკოვა დღეს თბილისის 30-ე საჯარო სკოლის სპეციალური მასწავლებელია, ამავდროულად, ინკლუზიური განათლების მიმართულებით მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ტრენერ-კონსულტანტია.
„ვქმნი თითოეული მოსწავლის ინტერესების, სურვილებისა და შესაძლებლობების შესაბამის რესურსებს, კომუნიკაციურ ბარათებს, აკადემიური, კოგნიტური, მოტორული თუ ფუნქციური უნარების განვითარებისათვის საჭირო აქტივობებს, რომლებსაც ჯგუფური თუ ინდივიდუალური მუშაობის პროცესში ვიყენებ. ხშირად ვმსჯელობ მასწავლებლებთან, მშობლებთან, ადმინისტრაციის წევრებთან მოსწავლის მიერ მიღწეულ პროგრესზე, რათა თითოეული რგოლის მუშაობა იყოს შეთანხმებული. ეს, ერთი მხრივ, უზრუნველყოფს დასახული მიზნების მიღწევას, მეორე მხრივ, ხელს გვიწყობს, მოვამზადოთ მოსწავლე დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის, განვუვითაროთ მას ცხოვრებისეული უნარები“, – ამბობს პედაგოგი, რომელიც თითოეულ მასწავლებელს სრულ მხარდაჭერას სთავაზობს სასწავლო პროცესის მართვაში, ეხმარება ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის შედგენასა და განხორციელებაში, აწვდის ინფორმაციას ადაპტაციის სახეებზე, უნივერსალური სასწავლო დიზაინით საგაკვეთილო პროცესის დაგეგმვაზე და თითოეული მოსწავლის შესაძლებლობებზე მორგებულ აქტივობებზე.
სირთულეების მიუხედავად, პედაგოგისთვის ონლაინსწავლება საინტერესო გამოწვევა აღმოჩნდა. ახალმა გარემომ ახალი მიზნების დასახვისა და მათი მოსწავლეებთან ერთად განხორციელების საშუალება მისცა. ამავდროულად, სასწავლო პროცესში მშობლების ჩართულობის ხარისხი გაზარდა, რადგან სწორედ ისინი ეხმარებოდნენ შვილებს დავალებების შესრულებაში.
ნათია შერბაკოვა მიიჩნევს, რომ პროფესიული წარმატების საიდუმლო მხოლოდ მუდმივ ძიებასა და ცოდნის ყოველდღიურ გაღრმავებაშია:
„ყოველდღიურად ვცდილობ გავიღრმაო ცოდნა საკუთარ პროფესიაში, შევქმნა სხვადასხვა უნარის განმავითარებელი რესურსი. ეს მონდომება ყველა იმ ბავშვისთვის არის მნიშვნელოვანი, ვისთანაც მუშაობა მიწევს. როდესაც ჩემი შექმნილი რესურსით ჩემი მოსწავლეები შედეგს აღწევენ, ვხვდები, ამ შედეგისთვის ღირდა გაწეული შრომა“, – ამბობს სპეციალური პედაგოგი და კოლეგებს ურჩევს, უპირობოდ უყვარდეთ საკუთარი საქმიანობა, მუდმივად იზრუნონ პროფესიულ წინსვლაზე და თითოეულ ბავშვში აღმოაჩინონ განსაკუთრებული და განსხვავებული ნიჭი.

Natia Sherbakova - Senior Special Teacher
Natia Sherbakova has been working with students with special educational needs since 2015, when inclusive education faced a great challenge - quality education for students with special educational needs required not only raising public awareness, but also changing attitudes, school administration, and teacher’s and parent’s mindset.
Natia Sherbakova's experience is not limited to school teaching. She quickly realized that every teenager on the street had a different need and required an individual approach. It was in this quest that she became acquainted with the essence of inclusive education, which led to her future profession. Because of this choice, she was awarded the status of Senior Special Teacher in 2021 and became successful both academically and financially. Natia Sherbakova is currently a special teacher at Tbilisi Public School No. 30 and a trainer-consultant at the National Centre for Teacher Professional Development in Inclusive Education.
"I create resources, communication cards, activities necessary for the development of academic, cognitive, motor or functional skills, which I use in the process of group or individual work, according to the interests, desires and abilities of each student. This, on the one hand, ensures the achievement of our goals, and on the other hand, helps us to prepare the student for the independent living, to fully develop their skills.” - said the teacher, who offers full support to each teacher in managing the learning process, while helping to design and implement individual curriculum.
Despite the difficulties, online learning proved to be an interesting challenge for the teacher. The new environment allowed them to set new goals. At the same time, the degree of parental involvement in the learning process has increased as they have been helping their children with homework.
Natia Sherbakova believes that the secret of professional success lies only in constant search and daily deepening of knowledge:
"Every day I try to enhance my knowledge in my profession, to create a resource for developing various skills. This diligence is important for all the children I have to work with. When my students achieve results with the resources I have created, I realize that it was worth the effort" stated the special educator and advised colleagues to unconditionally love their work, constantly strive for professional advancement and discover special and different talents in each child.