საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებთან ეფექტური კოორდინაციისთვის ერთიანი პლატფორმა შეიქმნება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ონლაინ შეხვედრა გამართა საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებთან, რომლებიც სამინისტროსთან ერთად განათლების სფეროს განვითარებისთვის არაერთ მნიშვნელოვან პროექტს ახორციელებენ.
შეხვედრის მიზანს საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებთან კომუნიკაციისა და კოორდინაციის ეფექტური მექანიზმის შემუშავება წარმოადგენდა სამინისტროს სტრატეგიული პრიორიტეტების გათვალისწინებით. დაგეგმილია ერთიანი პლატფორმის შექმნა, სადაც მოხდება განათლების სექტორში მიღწეული პროგრესის შეფასება, დონორებისა და სხვა მონაწილეთა მიმდინარე პროგრამების განხილვა, ინვესტიციების საჭიროებების დაზუსტება და ახალი ერთობლივი პროექტების იდეების გენერირება.
მიხეილ ჩხენკელმა მადლობა გადაუხადა საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებს წლების განმავლობაში საქართველოში განათლების სისტემის განვითარების მხარდაჭერისთვის, ისაუბრა ადამიანური კაპიტალის განვითარების მნიშვნელობაზე და ხაზი გაუსვა ამ პროცესში საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერისა და ჩართულობის მნიშვნელობას.
მიხეილ ჩხენკელი: „საქართველოს მთავრობას აკისრია ძალზედ მნიშვნელოვანი ვალდებულება, საქართველოს თითოეული მოქალაქე აღჭურვოს საჭირო უნარ-ჩვევებით და უზრუნველყოს მათთვის ხარისხიანი განათლების თანაბარი ხელმისაწვდომობა. ადამიანური კაპიტალის განვითარება არის ჩვენი უმთავრესი მიზანი, რადგან იგი ქვეყნის ეკონომიკური კეთილდღეობისა და გრძელვადიანი ზრდის აუცილებელი წინაპირობაა“.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ ამ ეტაპზე მიმდინარეობს განათლების და მეცნიერების 2022-2032 წლების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის ჩამოყალიბება, რომელიც ხარისხიან განათლებასა და მმართველობის სისტემის გაუმჯობესებაზე არის ორიენტირებული. მისი თქმით, ამ სტრატეგიის შემუშავების პროცესში საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების მონაწილეობა მეტად მნიშვნელოვანია.
საუბრისას მიხეილ ჩხენკელი პანდემიით გამოწვეულ უპრეცედენტო მასშტაბის გამოწვევებს შეეხო, რამაც განათლების სისტემის ახალ რეალობასთან ადაპტაციის საჭიროება შექმნა. მინისტრმა აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია საერთაშორისო საზოგადოებასთან მჭიდრო თანამშრომლობით ძლიერი და მდგრადი განათლების სისტემის შექმნა, კონკურენტუნარიანი სამუშაო ძალისა და საგანმანათლებლო სერვისებზე თანაბარი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა.
საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებთან შეხვედრაში მონაწილეობდნენ ევროკავშირის, მსოფლიო ბანკის, აზიის განვითარების ბანკის, გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF), USAID-ის, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ), გოეთეს ინსტიტუტის, ბრიტანეთის საბჭოს, ფრანგული ინსტიტუტისა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

A unified platform will be established for effective coordination with international donor organizations
The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli held an online meeting with international donor organizations. Together with the Ministry, these organizations are implementing several important projects for the development of education.
The purpose of the meeting was to develop an effective mechanism for communication and coordination with international donor organizations, taking into account the strategic priorities of the Ministry. It is planned to create a unified platform, where the progress made in the education sector will be evaluated, current programs of donors and other participants will be discussed, investment needs will be clarified, and new joint project ideas will be generated.
Mikheil Chkhenkeli thanked the international donor organizations for supporting the development of the education system in Georgia over the years, spoke about the importance of human capital development and stressed the importance of the support and involvement of international donor organizations in this process.
Mikheil Chkhenkeli: “The Government of Georgia has a very important obligation to equip every citizen of Georgia with the necessary skills and to ensure equal access to quality education. "Development of human capital is our main goal, because it is a necessary precondition for the economic prosperity and long-term growth of the country."
The Minister noted that at this stage, a strategy and action plan for education and science for 2022-2032 is being developed, which is focused on quality education and improving the governance system. He said that the participation of international donor organizations in the process of developing this strategy is very important.
During the conversation, Mikheil Chkhenkeli addressed the challenges of an unprecedented scale caused by the pandemic, which created the need to adapt the education system to the new reality. The Minister stressed the importance of creating a strong and sustainable education system in close cooperation with the international community, ensuring a competitive workforce and equal access to educational services.
Representatives of the European Union, the World Bank, the Asian Development Bank, the United Nations Children's Fund (UNICEF), USAID, the German Society for International Cooperation (GIZ), the Goethe Institute, the British Council, the French Institute and other international organizations participated in the meeting.