მოსწავლეებისთვის პროფესიული ორიენტაციის შესახებ ონლაინ ღონისძიებები გაიმართა
პროფესიული განათლების შესაძლებლობებისა და სხვადასხვა პროფესიების შესახებ სკოლის მოსწავლეთა ინფორმირების მიზნით, სკოლებში სახალისო და შემეცნებითი ონლაინ ღონისძიებები გაიმართა.
აქტივობებში ჩართული იყო 40 ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების 800 მოსწავლე, რომლებიც სხვადასხვა პროფესიების სპეციფიკას, კოლეჯების სასწავლო პროცესსა და კომპანიების მუშაობის პრინციპებს გაეცნენ. ამასთან, მოზარდებს მათთვის საინტერესო პროფესიების შესახებ ინფორმაციის მიღებისა და  აღნიშნული პროფესიით მომუშავე სპეციალისტებთან შეხვედრის შესაძლებლობა მიეცათ.
ღონისძიებები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის თანამშრომლობით გაიმართა. მოსწავლეებისთვის ონლაინ აქტივობების ორგანიზებაში აქტიურად იყვნენ ჩართული კომპანია „გუდვილის“  სასწავლო ცენტრი და კოლეჯები – „იკაროსი“ და „ჰორიზონტი“.
აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეთა პროფესიული ორიენტაცია საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციისა (GEA) და მისი პარტნიორი გერმანული ორგანიზაციის  (BWMV e.V.) ერთობლივი პროექტის – „პროფესიული განათლებისა და პარტნიორობის პროექტი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში“ ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია. პროექტი  გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერით 2017 წლიდან ხორციელდება და მის მთავარ მიზანს შრომის ბაზარზე ახალგაზრდების კონკურენტუნარიანობისა და პროფესიული განათლების სისტემაში კერძო სექტორის ჩართულობის ზრდა წარმოადგენს.

Online activities for vocational orientation for students were held
Fun and informative online events were held at schools to inform the students about the opportunities of vocational education and different professions.
The activities involved 800 students from 40 general education institutions, who were introduced to the specifics of different vocations, the educational process of colleges and the working principles of various companies. In addition, the individuals were given the opportunity to get information about the vocations of interest to them and to meet with specialists working in the field.
The events were organized in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia and the Georgian Employers' Association. The Goodwill Training Centre and Colleges Icarus and Horizon were actively involved in organizing online activities for students.
It should be noted that student vocational orientation is one of the important components of the joint project of the Georgian Employers' Association (GEA) and its partner German organization (BWMV e.V.) - "Vocational Education and Partnership Project in the South Caucasus". The project has been supported by the German government since 2017 and its main goal is to increase the competitiveness of young people in the labour market and the involvement of the private sector in the vocational education system.