მიხეილ ჩხენკელი: „ეს არის ჭეშმარიტად ევროპული, მსოფლიო სტანდარტების მქონე უნივერსიტეტი, რომელიც ეტაპობრივად ახალ აკადემიურ პროგრამას დაიმატებს“
09.06.2021
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ირაკლი ღარიბაშვილს უმასპინძლა. მთავრობის მეთაურმა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან მიხეილ ჩხენკელთან ერთად უნივერსიტეტის ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა, რომელიც მოიცავს ულტრათანამედროვე აკადემიურ კორპუსებს, ბიბლიოთეკებს, კაფეტერიებს, კეთილმოწყობილ სასპორტო და საგზაო ინფრასტრუქტურას, საერთო სამუშაო სივრცეებს, სტუდენტურ საცხოვრებლებს, ასევე საცხოვრებლებს აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალისთვის. პრემიერ-მინისტრმა ის ადგილიც მოინახულა, სადაც ადრონული თერაპიის ცენტრი უნდა აშენდეს.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში სტუდენტებთან შეხვედრა გაიმართა. საპატიო სტუმრებმა საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს, ახალგაზრდებს სემესტრის სასწავლო პერიოდის დასრულება მიულოცეს და მომავალი წარმატებები უსურვეს.
ირაკლი ღარიბაშვილი: „განათლების გარეშე ჩვენი ქვეყნის განვითარება წარმოუდგენელია, ვინაიდან განათლება არის ის მყარი ფუნდამენტი, საფუძველი იმისა, რომ ერთად ავაშენოთ ძლიერი საქართველო. ჩემი თავმდაბალი რჩევა იქნება, ჯერ მკაფიოდ ჩამოყალიბდეთ მიზანზე – თქვენი მიზანი უნდა იყოს ძალიან მკაფიოდ ჩამოყალიბებული. გირჩევთ, რომ ეს თამასა აწიოთ უმაღლეს დონეზე. არ უნდა დაიწყოთ პატარა მიზნით, დაიწყეთ ყველაზე დიდი მიზნით. მეორე, რაც მინდა გირჩიოთ, არის თავდადება – ამ მიზნისკენ მუხლჩაუხრელი, 24-საათიანი შრომა. ყოველი ჩვენი მიღწეული წარმატება, იქნება ეს პირველი კურსის დამთავრება, მეორე კურსის დამთავრება, ჩვენს წარმოსახვაში უნდა გვაახლოებდეს ამ მიზანს. ჩვენ თუ ამ სულისკვეთებით ვივლით, ყველა მივაღწევთ დიდ ოცნებას და მიზანს, იმიტომ რომ მიუღწეველი არაფერია“.
მიხეილ ჩხენკელი: „არც ისე დიდი ხანია, რაც გავხსენით ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი. გახსოვთ, როგორი ემოციური მომენტი იყო, როდესაც თქვენ სტუდენტური ფიცი დადეთ და დაიწყო აკადემიური პროცესი. მართალია, ის კორონავირუსის პანდემიის გამო უჩვეულო გარემოში მიმდინარეობდა, მაგრამ მთავარია, რომ ერთობლივი ძალისხმევით – თითოეულმა პროფესორ-მასწავლებელმა, თითოეულმა სტუდენტმა, უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობამ, მთელმა განათლების სისტემამ, დავძლიეთ ეს რთული გამოწვევა. იმედი გვაქვს, რომ სექტემბრიდან აკადემიურ სივრცეში, ჩვეულ გარემოში გაგრძელდება სწავლა ამ დიდებულ უნივერსიტეტში.
როგორც მოგეხსენებათ, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის იდეისა და კონცეფციის ავტორია ბატონი ბიძინა ივანიშვილი. სწორედ მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედების შედეგია ეს ჭეშმარიტად ევროპული, მსოფლიო სტანდარტების მქონე უნივერსიტეტი, რომელიც ეტაპობრივად ახალ აკადემიურ პროგრამას დაიმატებს.
ასევე, მინდა გითხარათ და თქვენ მოესწრებით ამას, მიმდინარეობს ადრონული თერაპიის ცენტრის მშენებლობა, რომელიც უნივერსიტეტის ნაწილი იქნება. ესეც მსოფლიო მნიშვნელობის პროექტია და მთლიანად ფინანსდება „ქართუ“ ფონდის მიერ. აქ განთავსდება ორი ციკლოტრონი, ერთი მოხმარდება ულტრათანამედროვე მეთოდებით სიმსივნის  მკურნალობას, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სიმსივნით დაავადებული ბავშვებისთვის, ხოლო მეორე ციკლოტრონი – მთლიანად სამეცნიერო კვლევით პროცესს მედიცინაში, სამედიცინო ფიზიკასა და ბირთვულ ფიზიკაში. მე პირადად მქონდა ბედნიერება, შევხვედროდი მსოფლიოს წამყვან მეცნიერებს ამ დარგებში. მათ უკვე დიდი ენთუზიაზმით გამოთქვეს მზაობა, ჩამოვიდნენ ქუთაისში და ქართველ მეცნიერებთან ერთად აწარმოონ სამეცნიერო-კვლევითი პროცესი. ასე რომ, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ძალიან საინტერესო პროცესები მიმდინარეობს, თქვენ უდავოდ ხართ ამ ისტორიის ნაწილი.
ევროპა საქართველოში შემოვიდა აქ, ქუთაისში, ამ უნივერსიტეტის სახით, და კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, ეს ჭეშმარიტად არის  უმაღლესი ევროპული სტანდარტის მქონე უნივერსიტეტი.
თქვენ უკვე თითქმის დაასრულეთ ეს სემესტრი, გამოცდები დაგრჩათ, მთელი გულით გისურვებთ წარმატებებს, და, რასაკვირველია, მთელი სტუდენტობის განმავლობაში თქვენს გვერდით ვართ! თქვენს წარმატებაში დარწმუნებული ვარ, იმიტომ რომ ასეთი კარგები და ნიჭიერები ხართ. დიდი მადლობა ყველას!“
სტუდენტებთან შეხვედრის საზეიმო ღონისძიებას რექტორი ალექსანდრე თევზაძე, კანცლერი მაგდა მაღრაძე, ფონდ „ქართუს“ გამგეობის თავმჯდომარე ნიკო ჩხეტიანი და პროექტების დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი, ასევე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი 2020 წლის ოქტომბერში საზეიმოდ გაიხსნა. სტუდენტთა პირველი ნაკადი უნივერსიტეტმა ბაკალავრიატის სამ ინგლისურენოვან პროგრამაზე (მენეჯმენტი, მათემატიკა და კომპიუტერული მეცნიერება) მიიღო. STEM-ის მიმართულების პროგრამების მიხედვით ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი სამ ყველაზე მაღალი ბარიერის მქონე უნივერსიტეტებს შორის სახელდება საქართველოში. დაწესებული მაღალი ბარიერის გადალახვა 2020 წელს 245-მა ახალგაზრდამ შეძლო.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საპატიო პრეზიდენტი მსოფლიოში ცნობილი მეცნიერი, მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის ყოფილი პრეზიდენტი პროფესორი ვოლფგანგ ჰერმანია, ხოლო მრჩეველთა საბჭოს წევრები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ცნობილი და წამყვანი მეცნიერები არიან. უნივერსიტეტში არსებული მრჩეველთა ინდუსტრიული საბჭოს შემადგენლობაში კი მსოფლიოს წამყვანი კომპანიების წარმომადგენლები და ბიზნეს ასოციაციები არიან.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ლექციებს ქართველ პროფესორებთან ერთად კითხულობენ მეცნიერები მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტებიდან. დაფუძნების დღიდან უნივერსიტეტი თანამშრომლობს მსოფლიოში ერთ-ერთ წამყვან, მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან, რომლის შედეგადაც ერთობლივი აკადემიური პროგრამები შეიქმნა.

Kutaisi International University hosted the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili. The Prime Minister together with the Minister of Education and Science, Mikheil Chkhenkeli inspected the infrastructure of the university, which includes state-of-the-art academic buildings, libraries, cafeterias, well-equipped sports and road infrastructure, common workspaces, student dormitories, as well as accommodation. The Prime Minister also visited the site where the Hadron Therapy Centre is to be built.
A meeting with students was held at Kutaisi International University. The guests of Honor addressed the community, congratulated the young people on the completion of the semester study period and wished them future success.
Irakli Gharibashvili: "Development of our country without education is unimaginable, because education is a solid foundation, the basis for building a strong Georgia together. My humble advice would be to first set a clear goal - your goal must be very clear. You do not have to start small, start with the largest. The second thing I want to recommend is dedication - working tirelessly for this goal, 24 hours a day. Each of our successes, be it the completion of the first course, the completion of the second course, should bring us closer to this goal. If we walk in this spirit, we will all achieve a great dream and goal, because nothing is unattainable."
Mikheil Chkhenkeli: “It has not been long since we opened Kutaisi International University. Do you remember what an emotional moment it was when you took the student oath and started the academic process? It is true that it took place in an unusual environment due to the Coronavirus pandemic, but the main thing is that with joint efforts - each professor, each student, the university leadership, the entire education system, we overcame this difficult challenge.
As you know, the author of the idea and concept of Kutaisi International University is Mr. Bidzina Ivanishvili.
Furthermore, the Hadron Therapy Centre is under construction which will soon become a part of the University. This is also a project of world importance and is fully funded by the Cartu Foundation. Two cyclotrons will be placed here, one will be used to treat tumours with ultra-modern methods, which is especially important for children with cancer, and the second cyclotron - a completely scientific research process in medicine, medical physics and nuclear physics. I personally had the good fortune to meet the world’s leading scientists in these fields. They have already expressed their readiness to arrive in Kutaisi and carry out a scientific research process together with Georgian scientists. So, very interesting processes are taking place at Kutaisi International University, you are undoubtedly a part of this history.
Europe came to Georgia here, in Kutaisi, in the form of this university, and I will repeat once again, this is truly a university with the highest European standard.
I am confident in your success because you are so good and talented. Thank you all very much!"
Rector Alexander Tevzadze, Chancellor Magda Maghradze, Chairman of the Board of the Cartu Foundation - Niko Chkhetiani and Project Director - Vakhtang Tsagareli, as well as representatives of local authorities and other invited guests attended the meeting.
Kutaisi International University was officially opened in October 2020. The first stream of students was accepted by the University into three English-language undergraduate programs (Management, Mathematics and Computer Science). According to STEM direction programs, Kutaisi International University is among the three universities with the highest barriers in Georgia. In 2020, 245 young people were able to overcome the imposed high barrier.
The Honorary President of Kutaisi International University is a world-renowned scientist, the former President of the Technical University of Munich is Professor Wolfgang Herman, and the members of the Advisory Board are well-known and leading scientists from around the world. The Industrial Advisory Board of the University includes representatives of the world's leading companies and business associations.
Lectures at Kutaisi International University with Georgian professors are given by scientists from the world's leading universities. Since its inception, the University has been collaborating with one of the world’s leading universities, the Technical University of Munich, which has resulted in the creation of joint academic programs.