საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ ეროვნულ უმცირესობათა განათლების უფლებებთან დაკავშირებით ჰააგის რეკომენდაციების 25-ე წლისთავისადმი მიძღვნილ კონფერენციაში დისტანციურად მიიღო მონაწილეობა. კონფერენციის პანელის მთავარ თემას წარმოადგენდა – ჰააგის რეკომენდაციებისა და მრავალენოვანი სწავლების როლი ციფრული განათლების ეპოქაში.
ეკატერინე დგებუაძემ კონფერენციის მონაწილეებს ეთნიკური უმცირესობების ხელშეწყობის მიმართულებით სამინისტროს მიერ განხორციელებული პროგრამები გააცნო და საქართველოში მცხოვრები ეროვნული უმცირესობებისთვის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. როგორც მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობა და, ამავდროულად, მათი ენობრივი კულტურული იდენტობის დაცვა წარმოადგენს.
მინისტრის პირველი მოადგილის თქმით, ბოლო წლების განმავლობაში სამინისტროს ინიციატივით არაქართულენოვან სკოლებსა თუ სექტორებში დაინერგა ბილინგვური სწავლება და ეროვნული სასწავლო გეგმა ხელმისაწვდომი გახდა ეთნიკური უმცირესობების ენებზე. ამასთან, სამინისტრომ როგორც უმაღლესი, ასევე, პროფესიული განათლების მიმართულებით შეიმუშავა სპეციალური საგანმანათლებლო პროგრამები, რომლებიც მათ, პროფესიის დაუფლებასთან ერთად, სახელმწიფო ენის შესწავლის შესაძლებლობასაც აძლევს.
ჰააგის რეკომენდაციების 25 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი კონფერენცია ონლაინ ფორმატში გაიმართა და მას ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (ეუთო) ქვეყნების ხელისუფლების მაღალი რანგის წარმომადგენლები, წამყვანი ექსპერტები, არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
შეგახსენებთ, რომ ეუთომ ეროვნულ უმცირესობათა უმაღლესი კომისრის ინსტიტუტი 1992 წელს დააარსა და მას შემდეგ ეროვნულ უმცირესობებთან დაკავშირებით, კომისრის ინიციატივით, თემატური რეკომენდაციების ცხრა კრებული და გზამკვლევი გამოიცა, მათ შორის, ჰააგის რეკომენდაციები ეროვნულ უმცირესობათა განათლების უფლებებთან დაკავშირებით (1996) და ოსლოს რეკომენდაციები ეროვნულ უმცირესობათა ენობრივ უფლებებთან დაკავშირებით (1998). აღნიშნული რეკომენდაციები ეხმარება ეუთოს ქვეყნებს, შეიმუშაონ ისეთი პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც ხელს შეუწყობს მრავალეთნიკურ საზოგადოებაში ინტეგრაციის მაჩვენებლების კიდევ უფრო მეტად გაძლიერებას.

Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, remotely participated in the conference dedicated to the 25th anniversary of the Hague Recommendations on the Rights of Education of National Minorities. The main topic of the conference panel was the role of the Hague Recommendations and multilingual teaching in the era of digital education.
Ekaterine Dgebuadze briefed the conference participants on the programs implemented by the Ministry for the promotion of ethnic minorities and spoke about the importance of ensuring access to quality education for national minorities living in Georgia. As the First Deputy Minister noted, one of the main priorities of the Ministry is to promote the integration of ethnic minorities into society and, at the same time, to protect their linguistic and cultural identity.
According to the First Deputy Minister, in recent years, at the initiative of the Ministry, bilingual education has been introduced non-Georgian schools or sectors and the national curriculum has become available in the languages of ethnic minorities. In addition, the Ministry has developed special educational programs in both higher and vocational education, which, in addition to mastering the profession, also allow them to study the state language.
The conference dedicated to the 25th anniversary of the Hague Recommendations was held online and was attended by high-ranking officials from the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), leading experts, non-governmental organizations and other invited guests.
OSCE established the Office of the High Commissioner on National Minorities in 1992 and since then, at the Commissioner's initiative, has published nine sets of thematic recommendations and guidelines, including the Hague Recommendations on the Rights of National Minorities (1996) and the Oslo Recommendations on National Minorities. In connection with (1998). These recommendations will help OSCE countries develop a policy document that will further enhance integration into a multi-ethnic community.