2021 წლის მდგრადი განვითარების რეიტინგში საქართველო 2 ადგილით დაწინაურდა და ხარისხიანი განათლების მაჩვენებლით ევროპის ათეულში მოხვდა
კემბრიჯის უნივერსიტეტის გამომცემლობამ მდგრადი განვითარების 2021 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა. გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების კუთხით შეფასებული 165 ქვეყნის მსოფლიო რეიტინგში საქართველომ მდგომარეობა ორი ადგილით გაიუმჯობესა და 56-ე პოზიცია დაიკავა. აღსანიშნავია, რომ 2020 წლის ანგარიშის მიხედვით ჩვენი ქვეყანა 58-ე, ხოლო 2017 წელს – 66-ე პოზიციას იკავებდა.
მდგრად განვითარებაზე მომუშავე დამოუკიდებელ მკვლევართა ჯგუფმა, კოლუმბიის უნივერსიტეტის მდგრადი განვითარების კვლევითი ცენტრის დირექტორის, ჯეფრი საქსის ხელმძღვანელობით, მდგრადი განვითარების 17 გლობალური მიზნის 93 სხვადასხვა კრიტერიუმით შეაფასა. აღნიშნული კრიტერიუმები მსოფლიოს წინაშე არსებულ თანამედროვე გლობალურ გამოწვევებს მოიცავს, კერძოდ, სიღარიბის, უთანასწორობის, კეთილდღეობის, განათლების, მშვიდობისა და სამართლიანობის საკითხებს, ასევე კლიმატურ და ეკოლოგიურ გამოწვევებს.
საქართველოს წარმატება განაპირობა მიღწეულმა პროგრესმა ისეთი მიმართულებებით, როგორებიცაა მდგრადი განვითარების მეოთხე მიზანი – „ხარისხიანი განათლება“, აგრეთვე, მართლმსაჯულების ინდექსი, კორპორაციული გადასახადების სიმსუბუქე, პრესის თავისუფლება და სხვა.
კვლევის შეფასებით, საქართველო „ხარისხიანი განათლების“ მაჩვენებლით მსოფლიოს 165 ქვეყნის რეიტინგში ოცდაათ და ევროპის 10 საუკეთესო ქვეყანას შორის მოხვდა, სადაც მდგრადი განვითარების მიზანი მიღწეულია.
გარდა ამისა, მნიშვნელოვანი წარმატება გამოვლინდა ისეთ ინდიკატორში, როგორიცაა მართლმსაჯულების 2020 წლის ინდექსი, რომელიც მართლმსაჯულებაზე წვდომასა და ხელმისაწვდომობას გულისხმობს. საქართველო ამ კრიტერიუმით შეფასებული მსოფლიოს 126 ქვეყანას შორის 28-ე, ხოლო ევროპის საუკეთესო ოცეულში მე-15 ადგილზე გავიდა სტატუსით „მდგრადი განვითარების მიზანს მიღწეული“.
ასევე, კარგი შედეგი აჩვენა საქართველომ ისეთ მაჩვენებელში, როგორიცაა საკუთრების უფლების ინდექსი, სადაც მსოფლიოში 32-ე, ხოლო ევროპის საუკეთესო ოცეულში მე-14 ადგილზე გავიდა.
ანგარიშის მიხედვით, საერთო ჯამში, საქართველომ გააუმჯობესა მდგრადი განვითარების 10 მიზანი და 40 კრიტერიუმი, საიდანაც მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა 33 მაჩვენებელი. აღსანიშნავია, რომ მდგრადი განვითარების 38 ინდიკატორში საქართველო შეფასდა, როგორც „მდგრადი განვითარების მიზანს მიღწეული“.
გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების ანგარიშს ყოველწლიურად აქვეყნებს.  2021 წლის ანგარიში უკვე მე-7 გამოცემაა.
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა ასამბლეამ 2015 წლის 25 სექტემბერს მიიღო A/RES/70/1 რეზოლუცია − „ჩვენი სამყაროს გარდაქმნა: 2030 წლის დღის წესრიგი მდგრადი განვითარებისთვის“. 2015 წელს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას დაევალა მაღალ პოლიტიკურ დონეზე მდგრადი განვითარების მიზნების ნაციონალიზაციის პროცესის ხელმძღვანელობა და კოორდინაცია. კონსულტაციების შედეგად გაეროს მდგრადი განვითარების 17-ვე მიზანი და 93 ამოცანა განისაზღვრა ეროვნულ პრიორიტეტად. თითოეული ეს მიზანი და ამოცანა 2030 წლამდე უნდა შესრულდეს.
აღსანიშნავია, რომ  2022-2032 წლების განათლებისა და მეცნიერების ერთიანი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რომელზეც ამჟამად მიმდინარეობს მუშაობა, შესაბამისობაში იქნება გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებთან და ამოცანებთან.

In the ranking of sustainable development in 2021, Georgia has advanced by 2 places and is in the top ten in Europe in terms of quality education
Cambridge University Press has published the 2021 Sustainable Development Report. Georgia has improved its position by two places and ranked 56th in the world ranking of 165 countries assessed in terms of achieving the UN Sustainable Development Goals. It should be noted that according to the 2020 report, our country was ranked 58th, and in 2017 - 66th.
A team of independent researchers working on sustainable development, led by Jeffrey Sachs, director of the Sustainable Development Research Center at Columbia University, evaluated 93 different criteria for 17 global sustainable development goals. These criteria address the current global challenges facing the world, namely poverty, inequality, prosperity, education, peace and justice, as well as climate and environmental challenges.
Georgia's success has been driven by progress in areas such as the Fourth Sustainable Development Goal - Quality Education, as well as the Justice Index, corporate tax relief, freedom of the press, and more.
According to the study, Georgia is ranked among the top 30 countries in the world in terms of "quality education", and is among the top 10 countries in Europe, where the goal of sustainable development has been achieved.
In addition, significant success has been identified in indicators such as the 2020 Justice Index, which measures access to the justice system. Georgia is ranked 28th out of 126 countries in the world and 15th in the top platoon in Europe with the status of "Achieving the goal of sustainable development."
Also, Georgia showed a good result in such an indicator as the property rights index, where it ranked 32nd in the world and 14th in the top platoon in Europe.
According to the report, in total, Georgia has improved 10 sustainable development goals and 40 criteria, out of which 33 indicators have been significantly improved. It should be noted that in 38 indicators of sustainable development, Georgia was assessed as "achieved the goal of sustainable development."
The United Nations publishes an annual report on the achievement of the Sustainable Development Goals. The 2021 report is already the 7th edition.
On September 25, 2015, the United Nations General Assembly adopted Resolution A / RES / 70/1 - "Transforming Our World: A 2030 Agenda for Sustainable Development". In 2015, the Georgian government administration was tasked with leading and coordinating the process of nationalizing the goals of sustainable development at a high political level. As a result of the consultations, all 17 UN Sustainable Development Goals and 93 objectives were identified as national priorities. Each of these goals and objectives must be met by 2030.
It is noteworthy that the Unified Education and Science Strategy and Action Plan for 2022-2032, which is currently being worked on, will be in line with the UN Sustainable Development Goals and Objectives.