მიხეილ ჩხენკელმა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში განახლებული იაპონური ცენტრი გახსნა
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში იაპონიის მთავრობის მხარდაჭერით აღჭურვილი და განახლებული იაპონური ცენტრის გახსნის ცერემონია გაიმართა. ღონისძიებაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა და იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში იმამურა აკირამ მიიღეს მონაწილეობა.
მიხეილ ჩხენკელმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საქართველოსა და იაპონიას შორის თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მოხარული ვარ, რომ მაქვს პატივი, მოგილოცოთ იაპონიის ცენტრის გახსნა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია ქართული საგანმანათლებლო სისტემის ინტერნაციონალიზაციისათვის.
მსურს, ვისარგებლო შემთხვევით და დიდი მადლობა გადავუხადო იაპონიის მთავრობას საქართველოს მხარდაჭერისათვის, მათ შორის განათლებისა და მეცნიერების სფეროებში. მინდა გამოვყო თანამშრომლობა იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოსთან (JICA), რომელთან ერთად ბევრი საინტერესო გეგმა გვაქვს და რომელიც აქტიურად შემოვა საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაში“.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ იაპონური ცენტრის არსებობას უნივერსიტეტის სივრცეში განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს, რადგან იგი ხელს უწყობს იაპონიის უფრო ახლოს გაცნობის შესაძლებლობას, მისი მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის, მდიდარი კულტურისა და იაპონური ენის შესწავლას. ასევე, აძლიერებს, ორ ქვეყანას შორის კულტურულ კავშირებს.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ იაპონიის ელჩთან უკვე დაწყებულია მოლაპარაკებები იაპონიის წამყვან უნივერსიტეტებში ქართველოლოგიური ცენტრების დასაარსებლად. მისი თქმით, იაპონელებს ქართული ენის, საქართველოს კულტურისა და ისტორიის შესწავლის დიდი ინტერესი აქვთ და იმედი გამოთქვა, რომ ქართველოლოგიური ცენტრების არსებობა ამ ინტერესის გაღრმავებას კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს.
აღსანიშნავია, რომ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის იაპონურ ცენტრს იაპონიის მთავრობის გრასრუტის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში გადმოეცა ტექნიკა და თანამედროვე სასწავლო ლიტერატურა „ნიპპონ ძაიდანისგან“, ცენტრი ასევე სრულად აღიჭურვა ავეჯით.
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს იაპონური ენის, ისტორიისა და კულტურის სწავლებისა და პოპულარიზაციის ხანგრძლივი ისტორია აქვს. ჯერ კიდევ 2001 წელს საქართველოში იაპონურის შესწავლის პირველი კერა გიორგი წერეთლის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი იყო, რომელიც 2006 წლიდან ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის კვლევით ინსტიტუციას წარმოადგენს.
2017 წელს იაპონურის ცენტრი საუნივერსიტეტო ბაზაზე დაფუძნდა და ყოველწლიურად განსხვავებული პროფესიის ასეულობით სტუდენტს აქვს შესაძლებლობა, შეისწავლოს როგორც იაპონური ენა, ასევე იაპონოლოგიასთან დაკავშირებული არაერთი სხვა საგანი (ისტორია, კულტურა და სხვა). ცენტრის აღჭურვა იაპონიის მთავრობის გრასრუტის საგრანტო მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში 2020 წელს უნივერსიტეტსა და საელჩოს შორის დადებული საგრანტო ხელშეკრულების საფუძველზე განხორციელდა.

The opening ceremony of the renovated Japanese centre, equipped and renovated with the support of the Japanese government, was held at Ilia State University. The event was attended by the Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Georgia - Imamura Akira.
Mikheil Chkhenkeli addressed the audience and spoke about the importance of deepening cooperation between Georgia and Japan.
Mikheil Chkhenkeli: “I am glad to have the honour to congratulate you on the opening of the Japan Center at Ilia State University, which is extremely important for the internationalization of the Georgian educational system.
I would like to take this opportunity to thank the Government of Japan for its support to Georgia, including in the fields of education and science. I would like to highlight the cooperation with the Japan International Cooperation Agency (JICA), with which we have interesting plans, and which will actively enter the Georgian education system in the coming future."
Mikheil Chkhenkeli noted that the existence of the Japanese Center is of special importance at the university space, as it facilitates the opportunity to get to know Japan more closely, to study its centuries-old history, rich culture and Japanese language. It also strengthens the cultural ties between the two countries.
The Minister stressed that negotiations with the Ambassador of Japan have already begun to establish Kartvelological Centres in leading Japanese universities. According to him, the Japanese have a great interest in studying the Georgian language, Georgian culture and history and expressed hope that the existence of Kartvelological centres will further deepen this interest.
It should be noted that the Japanese Center of Ilia State University was provided with equipment and modern educational literature from "Nippon Dzaidani" within the framework of the Japanese Government Grassroots Support Program, the centre was also fully equipped with furniture.
Ilia State University has a long history of teaching and promoting Japanese language, history and culture. Back in 2001, the first centre of Japanese studies in Georgia was the Giorgi Tsereteli Institute of Oriental Studies, which has been a research institute of Ilia State University since 2006.
In 2017, the Japanese Center was established on the university premises, and every year hundreds of students of different professions can study both the Japanese language and several other subjects related to Japanese studies (history, culture, etc.). The centre was equipped under a grant agreement between the University and the Embassy in 2020 under the Grassroots Grant Support Program of the Government of Japan.