განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ სახელმძღვანელოების გრფირირების პროცესი დაასრულა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ IX კლასის სასკოლო სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი დაასრულა. მასთან ერთად, სამინისტრომ მუშაობა დაასრულა საბაზო საფეხურის იმ სახელმძღვანელოების შეფასებაზე, რომლებმაც წინა წლებში გრიფი ვერ მოიპოვეს.
ახალი სახელმძღვანელოები სასწავლო წლის დაწყებამდე დაიბეჭდება და ყველა საჯარო სკოლაში დარიგდება. ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებს გრიფირებული სახელმძღვანელოების არჩევის შესაძლებლობა აქვთ მიმდინარე წლის 21 ივნისიდან 4 ივლისის ჩათვლით.
სახელმძღვანელოები რამდენიმე მიმართულებით შეფასდა: ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან შესაბამისობა, შინაარსობრივი, სტრუქტურული და ენობრივი გამართულობა, სამართლებრივ და ეთიკურ ნორმებთან შესაბამისობა და მდგრადი განვითარების პრინციპებთან შესაბამისობა.
სახელმძღვანელოებს აფასებდნენ დამოუკიდებელი ექსპერტები. შემფასებელთა ჯგუფში წარმოდგენილნი იყვნენ როგორც პრაქტიკული გამოცდილების მქონე მასწავლებლები, ასევე აკადემიური წრის წარმომადგენელი, კურიკულუმის ექსპერტი, ფსიქოლოგი, ფილოლოგი და სპეციალისტი ადამიანის უფლებათა მიმართულებით.
საგნობრივ შემფასებლებს, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ინიციატივით, ჩაუტარდათ ტრენინგები შემდეგი მიმართულებით: ადამიანის უფლებები, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებები, დისკრიმინაცია, სტიგმა, თანასწორობა, უმცირესობების უფლებები, გენდერული ნიშნით დისკრიმინაცია, ბავშვთა უფლებები, ქალთა უფლებები და ა. შ.
გასული წლების მსგავსად, სახალხო დამცველის ინსტიტუტთან თანამშრომლობით, შეფასების პროცესში ჩართულები იყვნენ სპეციალისტები, რომლებიც სახელმძღვანელოებს აფასებდნენ სხვადასხვა მიმართულებით, კერძოდ, რამდენადაა დაცული გენდერული ბალანსი ტექსტებსა და ილუსტრაციებში, რამდენად თავისუფალია სახელმძღვანელო სტერეოტიპული დამოკიდებულებისგან, ეთნიკური, რელიგიური და სხვა ნიშნით დისკრიმინაციული ელემენტებისგან, რამდენად არის გათვალისწინებული მდგრადი განვითარების პრინციპები და სხვ.
გრიფირების პროცესში სხვადასხვა საგანზე 54 განაცხადი გაკეთდა, მათგან 53 განაცხადი გადავიდა რეცენზირებისა და საჩივრების განხილვის ეტაპზე, რომელთაგან 34-მა სახელმძღვანელომ მიიღო, ხოლო 19-მა სახელმძღვანელომ ვერ მიიღო გრიფი.
განაცხადები არ შემოსულა შემდეგ საგნებში:
1. აფხაზური ენა და ლიტერატურა (V-IX კლასი);
2. რუსული/სომხური/აზერბაიჯანული, როგორც მშობლიური ენა და ლიტერატურა (I-IX კლასი);
3. ფიზიკური აღზრდა და სპორტი (IX კლასი).
გრიფირებული სახელმძღვანელოები არ შეირჩა შემდეგ საგნებში:
1.  ქართული, როგორც მეორე ენა (IX კლასი).
2.  მეორე უცხოური ენა - რუსული ენა (IX კლასი).
აღსანიშნავია, რომ ამ საგნებში მომავალ წელს  თავიდან გამოცხადდება კონკურსი უკვე X კლასის სახელმძღვანელოებთან ერთად.
პროცესის უფრო მეტად გამჭვირვალობისა და საზოგადოების ჩართულობის უზრუნველყოფის მიზნით, გრიფირების წესში განხორციელდა ცვლილება, რომლის თანახმად, რეცენზირების პარალელურად, ყველა სახელმძღვანელოს მაკეტი (ანონიმური ეგზემპლარი) მიმდინარე წლის 4-18 მარტის და 23-31 მარტის ჩათვლით დაიდო საჯაროდ. ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს ამ პერიოდში ჰქონდა სახელმძღვანელოების გაცნობისა და მათზე შენიშვნა/რეკომენდაციების წარმოდგენის შესაძლებლობა.
სახელმძღვანელოების შეფასების სისტემის შემდგომი გაუმჯობესების მიზნით, სამინისტრომ უკვე დაიწყო დასრულებული გრიფირების პროცესის ანალიზი ძლიერი და სუსტი მხარეების გამოსავლენად და მზადაა გამომცემლების, ავტორებისა და სხვა დაინტერესებული პირებისგან მიიღოს კონკრეტული წინადადებები, შენიშვნები და რეკომენდაციები.

The Ministry of Education and Science has completed the process of the textbook approval
The Ministry of Education and Science of Georgia has completed the process of approving IX grade textbooks.
New textbooks will be printed before the start of the school year and distributed to all public schools. General education institutions can choose certified textbooks from June 21 to July 4 of the current year.
The textbooks were evaluated in several areas: compliance with the national curriculum, substantive, structural and linguistic adequacy, compliance with legal and ethical norms, and compliance with the principles of sustainable development.
The textbooks were evaluated by independent experts. The evaluation team included teachers with practical experience, as well as academics, curriculum experts, psychologists, philologists and human rights specialists.
Subject assessors, at the initiative of the Young Lawyers' Association, received training in the following areas: human rights, disability rights, discrimination, stigma, equality, minority rights, gender discrimination, children's rights, women's rights, etc.
As in previous years, in cooperation with the Public Defender's Institute, the evaluation process involved specialists who evaluated the textbooks in different ways, namely, how gender balance is preserved in the texts and illustrations, how free the textbook is from stereotypes, ethnic, religious principles, etc.
During the approving process, 54 applications were made for various subjects, 53 of which went through the review and grievance process, of which 34 textbooks were accepted and 19 textbooks were not graded.
Applications were not submitted in the following subjects:
-          Abkhazian language and literature (V-IX grade);
-          Russian / Armenian / Azerbaijani as a mother tongue and literature (I-IX grades);
-          Physical Education and Sports (IX Class).
Approved textbooks were not selected in the following subjects:
1. Georgian as a second language (IX grade).
2. Second foreign language - Russian language (IX grade).
It is noteworthy that in these subjects the competition will be announced again next year.
In order to increase the transparency of the process and the involvement of the public, a change was made in the rules of textbook approval, according to which, in parallel with the review, the model of all textbooks (anonymous copies) was made public between March 4-18 and March 23-31. Any interested person during this period had the opportunity to get acquainted with the textbooks and submit comments / recommendations on them.
To further improve the textbook evaluation system, the Ministry has already started analysing the completed grading process to identify strengths and weaknesses and is ready to receive specific suggestions, comments and recommendations from publishers, authors and other stakeholders.