ქედისა და ახმეტის სკოლის მასწავლებლებს ელექტრონული უნარების განვითარებისთვის სერტიფიკატები გადაეცათ
პროექტის „მასწავლებლების ელექტრონული უნარების განვითარების ინიციატივა“ ფარგლებში ქედისა და ახმეტის სკოლის მასწავლებლებს სერტიფიკატები გადაეცათ. დახურვის საზეიმო ღონისძიებაზე ორგანიზატორებმა 10-თვიანი პროგრამა შეაჯამეს და  შეხვედრის მონაწილეებს მიღწეული შედეგები და საუკეთესო პრაქტიკები გაუზიარეს.
პროექტი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და აშშ-ის საელჩოს პარტნიორობით განხორციელდა. დახურვის ღონისძიებას ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი კელი დეგნანი, საქართველოში საერთაშორისო განათლების ამერიკული საბჭოს დირექტორი ტიმოთი ბლაუველტი მონაწილეობდნენ.
სერტიფიკატების გადაცემის ცერემონიაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ მიიღო მონაწილეობა, მადლობა გადაუხადა მასწავლებლებს პანდემიის პირობებში თავდაუზოგავი შრომისთვის და აშშ-ის საელჩოს მიერ ზოგადი განათლების განვითარების ხელშეწყობაზე გაამახვილა ყურადღება.
მნიშვნელოვანია, რომ პროგრამის ფარგლებში შერჩეულმა ოცდაათმა მასწავლებელმა 8 სასწავლო მოდულის ფარგლებში ელექტრონული უნარები გაიუმჯობესა და გაიღრმავა ცოდნა, როგორც მოსწავლეზე ორიენტირებული მიდგომის, ასევე, თანამედროვე სწავლებისა და ელექტრონული რესურსების შექმნის შესახებ. სასწავლო პროგრამა შედგებოდა როგორც თეორიული, ასევე პრაქტიკული ნაწილებისგან, რაც შესაძლებლობას აძლევდა მონაწილე მასწავლებლებს მიღებული ცოდნა პრაქტიკაში გამოეყენებინა. პროგრამის შედეგად მასწავლებლებმა არსებული საგაკვეთილო გეგმები განაახლეს და სასწავლო პროცესში ელექტრონული მეთოდებისა და რესურსების ინტეგრირებაც მოახდინეს.
ღონისძიებას სამოქალაქო და კერძო სექტორის წარმომადგენლები და პროგრამის მონაწილე მასწავლებლები ესწრებოდნენ.
პროექტი „მასწავლებლების ელექტრონული უნარების განვითარების ინიციატივა“, საქართველოში აშშ-ს საელჩოს ალუმნი საგრანტო პროგრამის დაფინანსებით, ქედისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტებში 2020 წლის სექტემბრიდან ხორციელდებოდა. პროექტის მიზანს საკლასო გარემოს მოდერნიზება, მოსწავლის საჭიროებებზე მორგება და სკოლის მასწავლებლების, ელექტრონული უნარების განვითარება და დისტანციური სწავლების ხელშეწყობა წარმოადგენდა.

Teachers of Keda and Akhmeta schools were awarded certificates for developing electronic skills
Certificates were awarded to teachers of Keda and Akhmeta schools within the framework of the project "Teachers' e-Skills Development Initiative". At the closing ceremony, the organizers summarized the 10-month program and shared the results achieved and best practices with the meeting participants.
The project was implemented in partnership with the Ministry of Education and Science of Georgia and the US Embassy. The closing event was attended by the Ambassador of the United States of America - Kelly Degnan, the Director of the American Council for International Education in Georgia - Timothy Blauvelt.
Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, took part in the award ceremony, thanked the teachers for their selfless work in the pandemic, and highlighted the US Embassy's support for the development of general education.
Significantly, the thirty teachers selected under the program improved their e-skills and deepened their knowledge within the 8 learning modules, both in a student-cantered approach as well as in the development of modern teaching and e-resources. The curriculum consisted of both theoretical and practical parts, which enabled the participating teachers to apply the acquired knowledge in practice. As a result of the program, teachers updated their existing lesson plans and integrated electronic methods and resources into the learning process.
The event was attended by civil and private sector representatives and teachers participating in the program.
The e-Teacher E-Skills Development Initiative project, funded by the US Embassy Alumni Grant Program, has been implemented in the municipalities of Keda and Akhmeta since September 2020. The aim of the project was to modernize the classroom environment, to adapt to the needs of the student and to develop e-skills and support of distance learning for school teachers.