მიხეილ ჩხენკელმა თბილისის საგამოცდო ცენტრები მოინახულა და აბიტურიენტებს წარმატება უსურვა
ეროვნული გამოცდების დაწყების პირველ დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა თბილისის საგამოცდო ცენტრები მოინახულა და აბიტურიენტებს წარმატება უსურვა. პირველ გამოცდას დღეს აბიტურიენტები ქართულ ენასა და ლიტერატურაში აბარებენ.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს დაიწყო ერთიანი ეროვნული გამოცდები. ჩვენთვის უმთავრესი პრიორიტეტი გახლავთ ადამიანის ჯანმრთელობა. შესაბამისად, გამოცდებზე ზედმიწევნით არის დაცული ჯანდაცვის სფეროს რეკომენდაციები და სამედიცინო პროტოკოლი. ასევე, მინდა აღვნიშნო, იმ შემთხვევაში, თუ აბიტურიენტს კოვიდი დაუდასტურდება, ის გამოცდებს არ გამოეთიშება. ასეთი აბიტურიენტებისთვის სპეციალურად ცალკე საგამოცდო სესია ჩატარდება. მინდა, ყველა აბიტურიენტს მთელი გულით ვუსურვო გამოცდების წარმატებით ჩაბარება“.
2021 წლის საგამოცდო პროცესი საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ განსაზღვრული რეკომენდაციების სრული დაცვით მიმდინარეობს. საქართველოს მასშტაბით გახსნილია 25 საგამოცდო ცენტრი. მათ შორის, ბათუმში, ფოთში, ზუგდიდში, ოზურგეთში, ქუთაისში, ახალციხეში, გორში, თბილისში, რუსთავში, თელავსა და ხულოში.
საგამოცდო ცენტრები კონდიცირების სისტემით სრულად არის აღჭურვილი და წელსაც უზრუნველყოფილია სპეციალური სივრცეები იმ გამოსაცდელებისათვის, რომელთაც ადგილზე აღენიშნებათ ტემპერატურა.
14 ივლისიდან გამოცდებში მასწავლებლები და მასწავლებლობის მსურველი პირები ჩაერთვებიან. 28 ივლისს სტუდენტთა საგრანტო კონკურსი ჩატარდება, ხოლო საერთო სამაგისტრო გამოცდას მაგისტრანტობის კანდიდატები 27-30 ივლისს ჩააბარებენ.

Mikheil Chkhenkeli visited the examination canters in Tbilisi and wished success to the entrants
On the first day of the national exams, the Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli visited the examination canters in Tbilisi and wished success to the entrants. Today, the entrants take the first exam in Georgian language and literature.
Mikheil Chkhenkeli: “Unified national exams started today. Human health is a top priority for us. Consequently, the recommendations of the healthcare sector and the medical protocol are strictly observed during the examinations. Additionally, if the entrant is confirmed to have contracted the virus, they will not be excluded from the exams.
A separate examination session will be held especially for such entrants. I would like to wholeheartedly wish all entrants to pass the exams successfully."
The 2021 examination process is being carried out in full compliance with the recommendations set by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia. 25 examination canters have been set up throughout Georgia. Among them: Batumi, Poti, Zugdidi, Ozurgeti, Kutaisi, Akhaltsikhe, Gori, Tbilisi, Rustavi, Telavi and Khulo.
Examination canters are fully equipped with the air conditioning system as well as designated space for entrants who have high temperature.
In 2021, additional exam sessions will be held for those entrants who fail the exam due to the covid-infection. Only one session may be scheduled in each exam subject, no later than 14 days after the exam date.
From July 14 onwards, teachers and those interested in teaching will take part in the exams. The student grant competition will be held on July 28, and the general master's exam candidates will take the master's exam on July 27-30.