ქართველოლოგიის პოპულარიზაციისთვის კონკურსი „ქართველოლოგია ვიკიპედიაში“ გამოცხადდა
ქართველოლოგიისა და ქართული მეცნიერების ინტერნეტ სივრცეში ცნობადობის გაზრდის მიზნით, 1 ივლისიდან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრთან ერთად პროექტის „მეცნიერების კალენდარი – 2021“ ფარგლებში აცხადებს კონკურსს – „ქართველოლოგია ვიკიპედიაში“, რომელში მონაწილეობის შესაძლებლობა ყველა დაინტერესებულ პირს, მათ შორის, მოსწავლეებს ექნებათ.
კონკურსი რამდენიმე ნომინაციისგან შედგება და ქართველოლოგიის დარგებისა და მათი მიღწევების, ქართველოლოგ მეცნიერთა და  ქართულ ხელნაწერთა შესახებ საუკეთესო სტატიების გამოვლენას ითვალისწინებს. სამინისტროს მხარდაჭერით კონკურსს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი განახორციელებს, სადაც უნიკალური ქართველოლოგიური მასალაა თავმოყრილი.
სტატიების მიღება 1 ივლისიდან დაიწყება და 15 აგვისტომდე გასტანს. 16 აგვისტოდან 16 სექტემბერამდე მათი შეფასება, ხოლო 24 სექტემბერს გამარჯვებულების გამოვლენა მოხდება. თითოეულ ნომინაციას სამი გამარჯვებული ეყოლება, რომლებიც ფულად ჯილდოს მიიღებენ: I ადგილზე გასული – 1000 ლარის, II ადგილზე – 800, ხოლო III ადგილზე გასული – 500 ლარის ოდენობით.
კონკურსი „ქართველოლოგია ვიკიპედიაში“  ერთ-ერთია იმ ღონისძიებებს შორის, რომლებსაც სამინისტრო მეცნიერების პოპულარიზაციის მიმართულებით განახორციელებს. შედეგად, საერთაშორისო ონლაინ პლატფორმა - ვიკიპედია ქართველოლოგიის, ქართველოლოგ მეცნიერთა, ქართულ ხელნაწერთა, საქართველოს მეცნიერების, მისი დარგებისა და თვალსაჩინო წარმომადგენლების შესახებ სანდო წყაროზე დაფუძნებული მასალებით შეივსება და ფართო საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი იქნება როგორც ქართულ, ასევე ინგლისურ ენებზე.
მეცნიერების მიმართულების ხელშეწყობა და ქართველ მეცნიერთა საერთაშორისო სივრცეში პოპულარიზაცია სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს. სწორედ ამიტომ პროექტის „მეცნიერების კალენდარი – 2021“ ფარგლებში არაერთი აქტივობა, მათ შორის – სამეცნიერო თემატიკის კონკურსები, მასტერკლასები, გამოფენები, ლექციები და სხვადასხვა სახის შემეცნებითი და სახალისო ღონისძიებები განხორციელდება.
კონკურსის „ქართველოლოგია ვიკიპედიაში“ შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე: https://w.wiki/3Zz$

The competition "Kartvelology Wikipedia" was announced to popularize Kartvelology
In order to increase the awareness of Kartvelology and Georgian Science on the Internet, from July 1, the Ministry of Education and Science of Georgia together with the National Center of Manuscripts within the project "Science Calendar - 2021" announces a competition - "Kartvelology Wikipedia", which will be open to all interested individuals, including the students.
The competition consists of several nominations and aims to reveal the best articles about the fields of Kartvelology and their achievements, Kartvelologist scholars and Georgian manuscripts. The competition will be implemented by the National Center of Manuscripts with the support of the Ministry, where unique Kartvelological material is collected.
Submissions will start on July 1 and last until August 15. They will be evaluated from August 16 to September 16, and the winners will be announced on September 24. Each nomination will have three winners who will receive cash prizes: 1st place - 1000 GEL, 2nd place - 800, and 3rd place - 500 GEL.
The competition "Kartvelology in Wikipedia" is one of the events that the Ministry will implement to promote science. As a result, the international online platform - Wikipedia - will be filled with credible source-based materials about Kartvelology, Kartvelian scholars, Georgian manuscripts, Georgian science, its fields and prominent representatives, and will be available to the general public in both Georgian and English.
Promoting the field of science and popularizing Georgian scientists in the international space is one of the main priorities of the Ministry. That is why the project "Science Calendar - 2021" will carry out a number of activities, including science-themed competitions, master classes, exhibitions, lectures and various cognitive and fun events.