მიხეილ ჩხენკელი ამერიკელ ხალხს დამოუკიდებლობის დღეს ულოცავს
„მსურს, გულითადად მივულოცო 4 ივლისი – დამოუკიდებლობის დღე ამერიკელ ხალხს, ამერიკის მთავრობას და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს საქართველოში!
მადლობა მრავალწლიანი, ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის, ჩვენი ქვეყნის განვითარებაში შეტანილი განუზომელი წვლილისთვის და განათლების სისტემის უპრეცედენტო მხარდაჭერისთვის.
ჩვენ გულწრფელად ვაფასებთ საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორის და მოკავშირის თანადგომას. მოხარული ვარ, რომ ორი ქვეყანა, ამერიკელი და ქართველი ხალხი  იზიარებს  საერთო ღირებულებებს.
ამერიკასა და საქართველოს შორის არსებული მრავალწლიანი თანამშრომლობა ჩემთვის, როგორც საქართველოსა და ამერიკის ორმაგი მოქალაქისთვის, ძალიან ძვირფასი და დიდი მნიშვნელობის მატარებელია.
კიდევ ერთხელ გილოცავთ ამერიკის შეერთებული შტატების 245-ე დაბადების დღეს და მადლობას გიხდით თანადგომისთვის!"

Mikheil Chkhenkeli congratulates the American people on the Independence Day
"I would like to cordially congratulate July 4 - Independence Day to the American people, the US Government and the Ambassador of the United States of America to Georgia!
Thank you for many years of fruitful cooperation, for your immeasurable contribution to the development of our country and for the unprecedented support of the education system.
We sincerely appreciate the support of Georgia's strategic partner and ally. I am glad that the two countries, the American and the Georgian people, share common values.
The many years of cooperation between the United States and Georgia are very valuable and of great importance to me as a dual citizen of Georgia and the United States.