ეკატერინე დგებუაძე სოციალური მუშაკების საქმიანობის შედეგებს გაეცნო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ განათლების სისტემის სოციალურ მუშაკებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა, სადაც მხარეებმა სკოლებში სოციალური მუშაკების ორთვიანი საქმიანობის შედეგები შეაჯამეს და სამუშაო პროცესში არსებულ გამოწვევებსა და მიღწევებზე იმსჯელეს. შეხვედრაში მონაწილეობა საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის უფროსის მოადგილე ნინო შატბერაშვილმა მიიღო.
ეკატერინე დგებუაძემ სკოლებში სოციალური მუშაკებისთვის ხელსაყრელი სამუშაო გარემოს უზრუნველყოფის კუთხით სტუმრებს სამინისტროს სამომავლო გეგმები და გასატარებელი ღონისძიებები გააცნო. შეხვედრის მონაწილეებმა კი, თავის მხრივ, ერთმანეთს მოზარდებთან მუშაობის გამოცდილება გაუზიარეს.
როგორც მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, მოსწავლეების მხარდაჭერა და მათთვის ჯანსაღი საგანმანათლებლო გარემოს უზრუნველყოფა სამინისტროს უმთავრესი პრიორიტეტია და სწორედ ამ მიმართულებით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სკოლებში სოციალური კომპონენტის გაძლიერება.
აღსანიშნავია, რომ განათლების სისტემაში სოციალური მუშაკების გაჩენა ხელს უწყობს საგანმანათლებლო პროცესებში ბავშვების ჩართულობისთვის ხელისშემშლელი ფაქტორების აღმოფხვრას. ამის დასტურია ისიც, რომ უახლესი მონაცემების თანახმად, სკოლის მიღმა დარჩენილი მოზარდების რაოდენობა 34%-ით შემცირდა, რაშიც ბენეფიციარებთან სოციალური მუშაკების ინტენსიური მუშაობის დიდი წილია.
შეგახსენებთ, რომ მოსწავლეებისა და მათი ოჯახების ფსიქო-ემოციური და სოციალური მხარდაჭერის, ასევე, სკოლის მიღმა დარჩენილი ბავშვების საგანმანათლებლო სისტემაში დაბრუნების მიზნით, განათლების სისტემაში სოციალური მუშაკები 2021 წლის აპრილიდან გაჩნდნენ. ამჟამად მანდატურის სამსახურის ფსიქო-სოციალური მომსახურების ცენტრებში, კერძოდ, თბილისის, კახეთის, ქვემო ქართლის, აჭარა-გურიის, იმერეთისა და რაჭა-ლეჩხუმის ოფისებში, დასაქმებულია 50-მდე სოციალური მუშაკი და მომავალი წლიდან მათი რაოდენობა კიდევ გაიზრდება. საბოლოოდ, საქართველოს ყველა რეგიონის ცენტრს ეყოლება სოციალური მუშაკი, რომელიც მოზარდებსა და მათ მშობლებს შესაბამის სოციალურ მომსახურებას გაუწევს.

Ekaterine Dgebuadze got acquainted with the results of the activities of social workers
Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia held a working meeting with social workers of the education system, where the parties summarized the results of the two-month activities of social workers at schools and discussed the challenges and achievements during the process. Nino Shatberashvili, Deputy Head of the Resource Officer Service of the educational institution took part in the meeting.
Ekaterine Dgebuadze informed the guests about the future plans and measures to be taken by the guests in terms of providing a favorable working environment for social workers in schools. The participants of the meeting, in turn, shared their experience of working with adults.
As the First Deputy Minister noted, supporting the students and providing them with a healthy educational environment is the main priority of the Ministry and in this regard, it is of paramount importance to enhance the social component at school.
It should be noted that the emergence of social workers in the education system helps to eliminate the factors hindering the involvement of children in the educational process. This is evidenced by the fact that, according to the latest data, the number of adolescents left out of school has decreased by 34%, which is a large share of the intensive work of social workers with beneficiaries.
In order to provide psycho-emotional and social support to students and their families, as well as the return of out-of-school children to the education system, social workers have emerged in the education system since April 2021. Currently, the psycho-social service centres of the Resource Officer Service are active in: Tbilisi, Kakheti, Kvemo Kartli, Adjara-Guria, Imereti and Racha-Lechkhumi, and employ about 50 social workers and their number will increase from next year. Finally, the centres of all regions of Georgia will have a social worker who will provide appropriate social services to adolescents and their parents.