მიხეილ ჩხენკელმა განათლებისა და მეცნიერების სტრატეგიის შემუშავების მიზნით ევროკავშირის პროექტის „საჯარო მმართველობის რეფორმის მხარდაჭერა საქართველოში“ ექსპერტებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 2022-2032 წლების განათლებისა და მეცნიერების ერთიანი სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავებაზე მინისტრის მიხეილ ჩხენკელის ხელმძღვანელობით აქტიურად მუშაობს. ამ პროცესში აქტიურად არიან ჩართული ევროკავშირისა და მსოფლიო ბანკის საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტები.
განათლებისა და მეცნიერების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხილვის მიზნით, მიხეილ ჩხენკელმა ევროკავშირის  პროექტის „საჯარო მმართველობის რეფორმის მხარდაჭერა საქართველოში“ ხელმძღვანელთან ტიბორ დრასკოვიჩთან, განათლების  წამყვან ექსპერტთან იანნა პუკკასთან და პოლიტიკის დაგეგმვის ექსპერტ მარკ ვან დენ მუიზენბერგთან, სამუშაო შეხვედრა გამართა.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ევროკავშირის ექსპერტებს საქართველოს განათლების სისტემის მთავარი პოლიტიკური დოკუმენტის შექმნის პროცესში ჩართულობისათვის, თანამშრომლობისა და ევროპული გამოცდილების გაზიარებისთვის.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ განათლების სისტემის ყველა საფეხურზე კონცეპტუალური რეფორმები მიმდინარეობს. ამ პროცესზე კორონავირუსის პანდემიამ დიდი გავლენა იქონია, გაჩნდა გამოწვევები, რომლებმაც ახალი შესაძლებლობები დაბადა. სწორედ ამ პერიოდში სასწავლო პროცესში აქტიურად დაინერგა ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები, შეიქმნა ისეთი პროდუქტები, რომლებიც განათლების სისტემის განუყოფელ ნაწილად იქცა, მაგალითად, პროექტი „ტელესკოლა“ და უამრავი დამხმარე ელექტრონული რესურსი. მინისტრის თქმით, ამ პროცესში საქართველოს განათლების სისტემას საერთაშორისო პარტნიორებმა მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა გაუწიეს.
შეხვედრაზე მხარეებმა ის საკვანძო საკითხები განიხილეს, რომლებიც წარმატებული ზოგადი განათლების სისტემის საფუძველს წარმოადგენს, მათ შორის, კვალიფიციური მასწავლებელი, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სახელმძღვანელოები და გამართული ინფრასტრუქტურა. მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ 2022-2032 წლების განათლების სტრატეგია სწორედ ამ კომპონენტების გაძლიერებასა და განვითარებაზე იქნება ორიენტირებული. მინისტრი საჯარო სკოლებში “Minecraft Education Edition”-ის დანერგვის პროცესსაც შეეხო, რომელიც სწავლა-სწავლების მეთოდოლოგიას გააუმჯობესებს და ახალგაზრდებს XXI საუკუნის შესაბამისი განათლების მიღების შესაძლებლობას  მისცემს.
მხარეებმა უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარებისათვის გადასადგმელი ნაბიჯებიც განიხილეს, ისაუბრეს უმაღლესი განათლების დაფინანსების ახალი მოდელის შემუშავებაზე, რომელიც სახელმწიფო უნივერსიტეტებს მისცემს შესაძლებლობას, დაგეგმონ სტრატეგიული განვითარების მიმართულებები, განახორციელონ საგანმანათლებლო პროგრამებისა და სასწავლო ლაბორატორიების მოდერნიზაცია, დააფინანსონ სამეცნიერო კვლევები და დახვეწონ პროფესორთა ანაზღაურების პოლიტიკა.
მხარეებმა შეხვედრაზე ქვეყნის მთავარ მეგა-პროექტზე, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის განვითარებაზეც ისაუბრეს, რომელიც განათლების რეგიონულ ჰაბად ჩამოყალიბდება. მინისტრმა აღნიშნა, რომ უნივერსიტეტის იდეისა და კონცეფციის ავტორი ბატონი ბიძინა ივანიშვილია. სწორედ მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედების შედეგად ქვეყანაში გაჩნდა მსოფლიო მასშტაბის აკადემიური და სამეცნიერო-კვლევითი სივრცე.
მიხეილ ჩხენკელმა იმ მიდგომების შესახებ ისაუბრა, რაც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ინტერნაციონალიზაციას განაპირობებს. კერძოდ, აკადემიური პროგრამები კონკრეტულ სფეროში ლიდერ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით იქმნება. უნივერსიტეტის აკადემიურ ცხოვრებაში კი ქართველებთან ერთად ჩართული არიან უცხოელი პროფესორები.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ უნივერსიტეტის ბაზაზე ადრონული თერაპიის ცენტრი დაარსდება, სადაც მსოფლიო მნიშვნელობის კვლევები წარიმართება. ქართველ სპეციალისტებთან ერთად ონკოლოგიისა და პროტონული თერაპიის მიმართულებით  სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის წარმართვის სურვილი უკვე არაერთმა უცხოელმა მეცნიერმა გამოთქვა. ეს პროცესი ორი ციკლოტრონის შექმნისთანავე დაიწყება, რომელთა დამზადება და აწყობა სიმსივნური დაავადებების პროტონული თერაპიის აპარატურის მწარმოებელ მსოფლიოს წამყვან კომპანიაში (IBA) მიმდინარეობს. მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ ერთი ციკლოტრონი მხოლოდ სიმსივნის მკურნალობას მოხმარდება, ხოლო მეორე  სამეცნიერო კვლევებისთვის იქნება განკუთვნილი. პროექტს სრულად აფინანსებს საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“.
აღსანიშნავია, რომ 2022-2032 წლების საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სტრატეგიისა და ორწლიანი სამოქმედო გეგმის შემუშავების გამჭვირვალობის მიზნით, ჩამოყალიბებულია უწყებათშორისი საბჭო, შიდაუწყებრივი კომისია, დარგობრივი სამუშაო ჯგუფები, აქტიურად მიმდინარეობს კომუნიკაცია განათლების სისტემაში ჩართულ საერთაშორისო თუ ადგილობრივ ორგანიზაციებთან. პირველადი ვერსიის შემუშავების შემდეგ დოკუმენტის პროექტი გასაჯაროვდება და მაქსიმალურად იქნება გათვალისწინებული ყველა დაინტერესებული პირის მოსაზრება თუ შენიშვნა. ახალი გრძელვადიანი სტრატეგიის შემუშავებისა და დამტკიცების პროცესი 2021 წელს დასრულდება.

Mikheil Chkhenkeli held a meeting with experts of the EU project "Support to Public Administration Reform in Georgia" to develop an education and science strategy
In order to discuss the Education and Science Strategy and Action Plan, Mikheil Chkhenkeli held a working meeting with Tibor Draskovic, Head of the EU Project "Support to Public Governance Reform in Georgia", Janna Pukka, Leading Education Expert, and Mark Van Den Muisenberg, Policy Planning Expert.
The Minister thanked the EU experts for their involvement in the process of creating the main policy document of the Georgian education system, for their cooperation and sharing of European experience.
Mikheil Chkhenkeli noted that conceptual reforms are underway at all levels of the education system. The coronavirus pandemic has had a major impact on this process, with challenges that have given rise to new opportunities. It was during this period that information and communication technologies were actively introduced in the educational process, products were created that became an integral part of the education system, for example, the project "TV School" and numerous auxiliary electronic resources. According to the Minister, it was precisely this process the Georgian education system was significantly supported by international partners.
At the meeting, the parties discussed the key issues that form the basis of a successful general education system, including qualified teachers, textbooks that meet modern standards, and well-maintained infrastructure. Mikheil Chkhenkeli noted that the education strategy for 2022-2032 will be focused on strengthening and developing these components. The Minister also touched upon the process of introducing the "Minecraft Education Edition" to public schools, which will improve the teaching-learning methodology and enable young people to receive education relevant to the 21st century.
The parties also discussed the steps to be taken for the development of higher education and science, talked about the development of a new model of higher education funding, which will enable state universities to plan strategic development directions, modernize educational programs and training laboratories, fund scientific research and refine research.
The sides also discussed the main mega-project of the country, the development of Kutaisi International University, which will be established as a regional hub of education. The Minister noted that the author of the idea and concept of the university is Mr. Bidzina Ivanishvili. It was as a result of his and his family's extremely important contribution that a world-wide academic and scientific-research space emerged in the country.
Furthermore, Mikheil Chkhenkeli spoke about the approaches that lead to the internationalization of Kutaisi International University. In particular, academic programs are created in collaboration with a leading university in a particular field. Foreign professors are involved in the academic life of the university together with their Georgian peers.
Moreover, the Minister noted that a Hadron Therapy Center will be established on the premises of the University, where world-class research will be conducted. Numerous foreign scientists have already expressed their desire to conduct scientific research in the field of oncology and proton therapy together with Georgian specialists. This process will begin with the creation of two cyclotrons, which are manufactured and assembled by the world's leading manufacturer of cancer proton therapy equipment (IBA). The minister stressed that one cyclotron will only be used to treat tumours, while the other will be used for scientific research. The project is fully funded by the International Charity Fund "Cartu".
It should be noted that for the sake of transparency in the development of the Education and Science Strategy of Georgia for 2022-2032 and the two-year action plan, an inter-agency council, inter-agency commission, sectoral working groups have been established, and international or local organizations involved in the education system are actively communicating. After the development of the initial version, the draft document will be made public, and the opinions or remarks of all interested parties will be taken into account as much as possible. The process of developing and approving a new long-term strategy will be completed in 2021.