პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე რეგისტრაცია იწყება
12 ივლისიდან პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე რეგისტრაცია იწყება და 20 აგვისტოს ჩათვლით გაგრძელდება. რეგისტრაცია შესაძლებელია როგორც ონლაინ, ვებგვერდზე – vet.emis.ge, ასევე, საქართველოს მასშტაბით მოქმედ რესურსცენტრებსა და პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ დაწესებულებებში.
2021 წლის მიღებისთვის, მთელი საქართველოს მასშტაბით, საჯარო და კერძო პროფესიული დაწესებულებები პროფესიულ სტუდენტებს ასზე მეტი დასახელების პროგრამაზე მიიღებენ.
აღსანიშნავია, რომ შემუშავდა პროფესიულ პროგრამებზე ჩარიცხვის ახალი წესი, რომლის თანახმად, წელს პირველად, ერთიანი მიღების ფარგლებში იქნება შესაძლებელი ჩარიცხვა არა მხოლოდ საჯარო, არამედ ყველა კერძო დაწესებულებაში. ამდენად, ყველა ავტორიზებული, მათ შორის, კერძო დაწესებულება სტუდენტებს მხოლოდ ერთიანი მიღების ფარგლებში, საერთო პლატფორმის მეშვეობით ჩარიცხავს.
ახალი მიდგომა გაზრდის პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობას და უზრუნველყოფს ყველა დაინტერესებული პირის ჩართულობას პროფესიულ განათლებაში, ასევე ითვალისწინებს პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე სწავლის გაგრძელების მსურველთა ინდივიდუალურ საჭიროებებს.
2021 წელს გაიზარდა ინტეგრირებული პროგრამების რაოდენობაც, რაც საბაზო განათლების მქონე პირებს საშუალებას აძლევს პროფესიულ განათლებასთან ერთად სრული ზოგადი განათლებაც მიიღონ.
აპლიკანტთა ჩარიცხვის პროცესში გამოყენებული იქნება მრავალფეროვანი მექანიზმები, რაც, პროგრამების სპეციფიკის გათვალისწინებით, სტუდენტთა შერჩევა-შეფასების მიმართულებით გაცილებით მოქნილ მიდგომებს ითვალისწინებს.
შეგახსენებთ, რომ 2021 წელს შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ ორგანიზებული პროფესიული ტესტირების გავლა მხოლოდ უმაღლეს პროფესიულ პროგრამებზე ჩარიცხვის მსურველებს მოუწევთ. რაც შეეხება სხვა პროგრამებზე მიღებას, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებები, პარტნიორ ორგანიზაციებთან, მათ შორის დამსაქმებლებთან ერთად, თავად უზრუნველყოფენ სტუდენტთა შერჩევის პროცესის ორგანიზებას.
2021 წელს შეთავაზებული პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და პროგრამების სრული ჩამონათვალი ხელმისაწვდომია ვებგვერდებზე - vet.emis.ge და vet.ge. დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ცხელ ხაზზე: (995 32) 2 200 220.

Registration for vocational education programs begins
Registration for vocational education programs starts on July 12 and will continue until August 20. Registration is possible online, on the website - vet.emis.ge, as well as in resource centres and institutions implementing vocational education programs throughout Georgia.
By 2021, public and private vocational schools across Georgia will be accepting vocational students for more than a hundred different programs.
A new rule for enrolment at vocational programs has been developed, according to which, for the first time this year, admissions will be possible not only in public, but in all private institutions. Thus, all authorized, including private institutions can register students only through a single admission, via a common platform.
The new approach will increase access to vocational education and ensure the involvement of all stakeholders in vocational education, as well as address the individual needs of those wishing to pursue vocational education programs.
In 2021, the number of integrated programs has also increased, allowing individuals with basic education to receive a full general education in addition to vocational education.
A variety of mechanisms will be used in the process of enrolling applicants, which, given the specifics of the programs, provides a much more flexible approach to student selection and evaluation.
Please note that in 2021, only those wishing to enrol for higher vocational programs will have to pass the vocational testing organized by the National Center for Assessment and Examinations. As for admission to other programs, vocational education institutions, together with partner organizations, including employers, themselves provide for the organization of the student selection process.
The full list of vocational education institutions and programs offered in 2021 is available on the websites - vet.emis.ge and vet.ge. Additional information is available on the hotline of the Ministry of Education and Science of Georgia: (995 32) 2 200 220.