საგნის „თავდაცვა და უსაფრთხოება“ საპილოტე პროგრამის პირველი ეტაპი დასრულდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს ერთობლივი საგანმანათლებლო პროექტის, საგნის – „თავდაცვა და უსაფრთხოება“  საპილოტე პროგრამის პირველი ეტაპი დასრულდა.
პროექტის პირველი ეტაპის დახურვის ცერემონიაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ და თავდაცვის მინისტრის მოადგილე გრიგოლ გიორგაძემ დისტანციურად მიიღეს მონაწილეობა და პროექტში ჩართული დირექტორები და მასწავლებლები მადლობის სიგელებითა და სერტიფიკატებით დააჯილდოვეს.
ეკატერინე დგებუაძემ  მადლობა გადაუხადა პროექტის მონაწილეებს თავდაუზოგავი შრომისთვის და სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ მოსწავლეთა ცნობიერების ამაღლების კუთხით ერთობლივი პროექტის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
როგორც მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, საგნის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა ჩართულობის მაჩვენებელი საკმაოდ მაღალია და მომავალი წლიდან, პროექტის გაფართოების მიზნით, პროგრამაში კიდევ უფრო მეტი სკოლის ჩართვა იგეგმება.
საწყის ეტაპზე, საპილოტე პროგრამის ფარგლებში, სასკოლო სახელმძღვანელო „თავდაცვა და უსაფრთხოება“ საქართველოს სხვადასხვა სკოლის მე-10 კლასის 500-მდე მოსწავლემ გაიარა. საგანმანათლებლო პროგრამის მიზანია მოსწავლე-ახალგაზრდებში ცოდნის გაღრმავება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებში, როგორებიცაა: სამოქალაქო უსაფრთხოება, შესაძლო საფრთხეების წყაროები, უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ბაზა, პირველი დახმარების მეთოდები, საქართველოს თავდაცვის სისტემა და თავდაცვის ძალების საქმიანობა.
შეგახსენებთ, რომ საგანს „თავდაცვა და უსაფრთხოება“ საპილოტე რეჟიმში შერჩეულ სკოლებში სამხედრო გამოცდილების მქონე პირები ასწავლიან, რომელთაც, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ შემუშავებული მასწავლებელთა მომზადების სპეციალური კურსი აქვთ გავლილი.

The first phase of the "Defence and Security" pilot program has been completed
Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia and Grigol Giorgadze, Deputy Minister of Defence took part in the closing ceremony of the first stage of the project and awarded the principals and teachers involved in the project with various diplomas and certificates.
Ekaterine Dgebuadze thanked the project participants for their selfless work and stressed the importance of the joint project in raising students' awareness of civil security.
As the First Deputy Minister noted, the rate of student involvement in the subject teaching process is quite high and beginning from next year, in order to expand the project, more schools are planned to be involved in the program.
At the initial stage, within the framework of the pilot program, up to 500 10th  rade students from different schools of Georgia passed the school textbook "Defence and Security". The aim of the educational program is to increase the knowledge of students and youth on important issues such as: civil security, sources of possible threats, legal framework related to security, first aid methods, Georgian defence system and the activities of the Defence Forces.
The subject of "Defence and Security" is taught by people with military experience in the schools selected in the pilot mode, who have passed a special teacher training course developed by the National Center for Teacher Professional Development.