ახალი სასწავლო წლიდან პროექტი „შემოაღე კარი მეცნიერებაში“ ახალ ეტაპზე გადადის
ახალი სასწავლო წლიდან პროექტი „შემოაღე კარი მეცნიერებაში“, რომელიც სკოლებისა და სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების თანამშრომლობას გულისხმობს, ახალ ეტაპზე გადადის. პროექტის ფარგლებში, მოსწავლეები მათ მიერვე შერჩეულ კვლევით ინსტიტუტს ეწვევიან, მეცნიერთა საქმიანობას გაეცნობიან და მიიღებენ უახლეს ინფორმაციას მიმდინარე კვლევებისა და სამეცნიერო პროექტების შესახებ. „შემოაღე კარი მეცნიერებაში“, მეცნიერების პოპულარიზაციის მიზნით, განათლებისა და მეცნიერების პროექტის „მეცნიერების კალენდარი – 2021“ ფარგლებში ხორციელდება.
აღნიშნულთან დაკავშირებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ და მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა პროექტით დაინტერესებული სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტების, სკოლებისა და რესურსცენტრების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს.
ნუნუ მიცკევიჩმა შეკრებილ საზოგადოებას აქტიური ჩართულობისთვის მადლობა გადაუხადა და მათთან ერთად პროექტის განხორციელების გზები და შესაძლებლობები განიხილა. მინისტრის მოადგილის თქმით, 2020 წელს შეიქმნა ინტერნეტპლატფორმა „შემოაღე კარი მეცნიერებაში“, სადაც განთავსებულია სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების საქმიანობის ამსახველი ვიდეოსიუჟეტები და წარმატებული მეცნიერების მონათხრობები. პლატფორმამ მოსწავლეებს შორის დიდი ინტერესი გამოიწვია და მათ სხვადასხვა კვლევით დაწესებულებებთან თანამშრომლობის სურვილი გამოთქვეს.
ღონისძიებას ასევე ესწრებოდა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ჯაბა სამუშია, რომელმაც შეხვედრის მონაწილეებს მოსწავლეებში მეცნიერების პოპულარიზაციის მიმართულებით ფონდის კონკურსები გააცნო. მან აღნიშნა, რომ სკოლის მოსწავლეებისათვის განკუთვნილი საგრანტო კონკურსები უახლოეს მომავალში გამოცხადდება, კერძოდ, „მეცნიერება იწყება სკოლიდან - კვლევები მოსწავლეთა მონაწილეობით“ და მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის ,,ლეონარდო და ვინჩი“. აღნიშნულ კონკურსებში მოსწავლეებთან ერთად კონკრეტულ დარგში მოღვაწე მეცნიერებიც აქტიურად იქნებიან ჩართული.
პროექტს „მეცნიერების კალენდარი – 2021“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მეცნიერების პოპულარიზაციის მიზნით ახორციელებს. პროექტის სლოგანია Undique scientia est (მეცნიერება ყველგან არის) და გულისხმობს მეცნიერების, როგორც საზოგადოების ყველა ფენის ყოველდღიური ცხოვრების ნაწილის წარმოჩენას და ფართო საზოგადოებაში მის პოპულარიზაციას. პროექტის ფარგლებში საქართველოს მასშტაბით წლის განმავლობაში არაერთი საგანმანათლებლო და შემეცნებითი ღონისძიება იმართება.

From the new academic year, the project "Open the door to science" will move to a new stage
From the new academic year, the project "Open the door to science", which involves the cooperation of schools and research institutions, will enter a new phase. As part of the project, students will visit a research institute of their choice, learn about the work of scientists and receive the latest information on current research and scientific projects. "Open the door to science" is carried out within the framework of the education and science project "Science Calendar - 2021" in order to popularize science in the country.
Deputy Ministers of Education and Science of Georgia, Ekaterine Dgebuadze, and Nunu Mitskevichi, held a meeting with representatives of research institutes, schools and resource centres interested in the project.
Nunu Mitskevichi thanked the gathered community for their active involvement and discussed various aspects and opportunities of the project. According to the Deputy Minister, in 2020, the Internet platform "Open the door to science" was created, where video stories of successful science are posted, reflecting the activities of scientific research institutes. The platform harnessed great interest among the students.
The event was also attended by Jaba Samushia, General Director of Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation, who introduced the Foundation's competitions to popularize science among students. He noted that grant competitions for schoolchildren will be announced in the near future, namely, "Science starts at school - research with the participation of students" and the competition of student inventors and researchers "Leonardo da Vinci". Scientists working in a specific field will be actively involved in the mentioned competitions together with the students.
The project "Science Calendar - 2021" is implemented by the Ministry of Education and Science of Georgia to promote science. The slogan of the project is Undique scientia est (Science is everywhere) and it aims to present science as a part of everyday life of all strata of society and to popularize it in the wider society. Within the framework of the project, a number of educational and cognitive events are held throughout Georgia throughout the year.