მაკო თეთრაული – N5 საჯარო სკოლის უფროსი სპეციალური მასწავლებელი
მაკო თეთრაული სპეციალურ მასწავლებლად იმ დროიდან მუშაობს, რაც სკოლებში ინკლუზიური განათლება ფეხს იდგამდა, იმ პერიოდიდან, როდესაც საზოგადოებაში ინკლუზიური განათლების შესახებ სრული ვაკუუმი იყო და ამ სიცარიელის შევსებაში მთავარი როლი სპეციალურ მასწავლებლებს ეკისრებოდათ.
N118 საჯარო სკოლაში, სადაც მაკო თეთრაულმა პირველად დაიწყო მუშაობა, ერთადერთი იყო, რომელიც 2014 წელს ინკლუზიური განათლების პროცესში პირველად ჩაერთო. იყო ბევრი სირთულე, ბევრ სტერეოტიპი, თუმცა პედაგოგების ერთობლივმა ენთუზიაზმმა, საქმის სიყვარულმა და ერთმანეთის პროფესიულმა მხარდაჭერამ სირთულეები დაძლია და, როგორც თავად ამბობს, დღემდე ყველა ერთად, ერთგულად აგრძელებენ ინკლუზიური განათლების პრინციპების დანერგვას.
გარკვეული პერიოდი მაკო თეთრაული N72 საჯარო სკოლაში, აუტისტური სპექტრის ინტეგრირებულ კლასშიც მუშაობდა, რამაც დიდი გამოცდილება შესძინა. ამჟამად ის N5 საჯარო სკოლის წარმატებული პედაგოგია და შესაბამისი სამაგისტრო განათლებიდან გამომდინარე, იმ პედაგოგთა შორისაა, რომლებსაც 2021 წელს უფროსი სპეციალური პედაგოგის სტატუსი მიენიჭა.
„ინკლუზიურ განათლებასთან მიმართებით დღეს საზოგადოების ცნობიერების დონე მნიშვნელოვნად არის ამაღლებული. მეამაყება, რომ ჩვენს სკოლაში მაღალი ჩართულობა და მხარდაჭერაა სკოლის ადმინისტრაციის მხრიდან. ინკლუზიური განათლების კარგად ორგანიზებისთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანია.
სკოლაში ბავშვებთან მუშაობა, მართლაც რომ, შემოქმედებითი და მრავალფეროვანია. მოგეხსენებათ, ყველა მოსწავლის შესაძლებლობები და ინტერესები განსხვავებულია. შესაბამისად, თითოეულისთვის საჭიროა პერსონალური სასწავლო რესურსები, აქტივობები თუ სწავლების სტრატეგია. ეს ფაქტორი კი პროფესიული ზრდის უწყვეტი პროცესია. დიდი სტიმულია, როდესაც ხედავ, რომ შენი მუშობის შედეგად მოსწავლისთვის საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა და თანაკლასელებთან ურთიერთობა სასიამოვნო და კომფორტული გახდა“, – აცხადებს პედაგოგი, რომელსაც თავიდანვე ჰქონდა სურვილი, საკუთარი პროფესია ბავშვებთან დაეკავშირებინა. თეორიული განათლებისა თუ პრაქტიკული გამოცდილების დახმარებით მათი ცხოვრება უკეთესი გაეხადა. დახმარებოდა შესაძლებლობების გამოვლენასა და პოტენციალის მაქსიმალურ განვითარებაში.
„როდესაც სამაგისტრო პროგრამებს ვარჩევდი, ინკლუზიური განათლების მიმართულებით სამაგისტრო პროგრამა ილიას უნივერსიტეტში ვნახე. მაშინ პირველად დავინტერესდი და ინკლუზიური განათლების შესახებ ინფორმაცია მოვიძიე. აღმოჩნდა, რომ ინკლუზიური განათლება პირველ ნაბიჯებს დგამდა და გამიჩნდა სურვილი, ვყოფილიყავი ამ მნიშვნელოვანი პროცესის თანამონაწილე.
ჩემთვის გადამწყვეტი მნიშვნელობა ჰქონდა და დღემდე აქვს რწმენას, რომ რა საქმესაც ვემსახურები, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩემი ყოველი სამუშაო დღე ქმნის ჩემი მოსწავლეების მომავალს. სწორედ ამ პასუხისმგებლობის გაცნობიერება მოდუნების საშუალებას არასდროს მაძლევს.
ჩვენ, სპეციალურმა პედაგოგებმა, მაქსიმალური უნდა გავაკეთოთ ჩვენი მოსწავლეების უფლებების დასაცავად. სხვადასხვა გარემოში ხშირად ვაწყდებით საზოგადოების მხრიდან სტერეოტიპულ დამოკიდებულებებს. ამიტომ საჭიროების შემთხვევაში უნდა დავანახოთ საზოგადოებას, რომ დიახ, სსსმ მოსწავლეებს აქვთ ხარისხიანი განათლების მიღების უფლება და უნდა ვიზრუნოთ იმაზე, რომ ყველას, ვისაც თუნდაც პატარა შეხება აქვს სსსმ მოსწავლესთან, გააცნობიეროს საკუთარი პასუხისმგებლობა და მაქსიმალურად დაიხარჯოს“, – აცხადებს პედაგოგი, რომელიც დისტანციური სწავლის რთულ გამოწვევებს იხსენებს:
„ონლაინ სწავლებისას გარკვეული გამოწვევების წინაშე აღმოვჩნდით როგორც სპეციალური პედაგოგები, ასევე სხვა საგნის მასწავლებლებიც. კონტაქტური სწავლების დროს გაცილებით ბევრი რესურსი გვაქვს, შეგვიძლია მოსწავლის ყველა სენსორული არხის ჩართვა. ხშირ შემთხვევაში მოსწავლესთან ერთად ვქმნით მისთვის საჭირო და საინტერესო სასწავლო მასალებს. ონლაინ სწავლებამ ეს გარკვეულწილად შეზღუდა. გადამწყვეტი როლი მშობელს დაეკისრა. პირველ ეტაპზე მშობლებიც გარკვეული სირთულეების წინაშე აღმოჩნდნენ. თუმცა მშობლებსა და მასწავლებლებს შორის აქტიური კომუნიკაციითა და ჩვენი მხრიდან მათი კომპეტენციის ამაღლებით ეს სირთულეები ერთობლივად დავძლიეთ“.
მაკო თეთრაული ფიქრობს, რომ წარმატება მხოლოდ ერთმანეთის თანადგომით მიიღწევა:
„პროფესიულ წარმატებისთვის თანამშრომლობა და გამოცდილების გაზიარება ძალიან მნიშვნელოვანია. წლების განმავლობაში ბევრ სპეციალურ პედაგოგთან თუ საგნის მასწავლებელთან მომიწია თანამშრომლობა და სწორედ ამ ფაქტორმა ითამაშა დიდი როლი ჩემს პროფესიულ განვითარებაში“.

N118 Public School, where Mako Tetrauli first started working, was the only one to be involved in the inclusive education process for the first time in 2014. There were many difficulties, many stereotypes, but the joint enthusiasm of the teachers, love of work and professional support for each other overcame the difficulties and, as she says, to this day, all together, faithfully continue to introduce the principles of inclusive education.
For some time Mako Tetrauli worked in the N72 public school, in the integrated class of the autism spectrum, which gave her a great experience. She is currently a successful teacher at Public School N5 and, based on her relevant master's education, is one of the teachers to be awarded the status of Senior Special Teacher in 2021.
"The level of public awareness regarding inclusive education is significantly higher today. I am proud of the high involvement and support of our school administration. This is very important for well-organized inclusive education.
Working with children at school is, indeed, creative and diverse. As you know, the abilities and interests of all students are different. Therefore, each students needs personal training resources, activities or teaching strategy. This factor is a continuous process of professional growth.
"When I was choosing master's programs, I saw a master's program in inclusive education at Ilia University. Then for the first time I became interested and found information about inclusive education. It turned out that inclusive education was taking its first steps and I had a desire to be an accomplice in this important process.
It has been crucial for me, and I still have faith that no matter what job I serve, it is very important that each of my working days creates the future of my students. It is this realization of responsibility that never lets me relax.
We, the special educators, must do our utmost to protect the rights of our students. In different environments we often encounter stereotypical attitudes from the public. Therefore, if necessary, we must show the public that yes, special students have the right to a quality education, and we must make sure that everyone who has even the slightest contact such a student realizes their individual responsibility.
"While teaching online, we faced certain challenges as special teachers. We have so many resources in contact learning, we can turn on all the sensory channels of the student. In many cases, we create necessary and interesting learning materials with the student. Online learning has limited this to some extent. The decisive role was assigned to the parent. In the first stage, the parents also faced some difficulties. However, through active communication between the parents and teachers and by increasing their competence on our part, we have overcome these difficulties together.”