„მეცნიერების კალენდარი 2021“-ის ფარგლებში მოსწავლეებისთვის ნახატების კონკურსი გამოცხადდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტის –  „მეცნიერების კალენდარი 2021“ ფარგლებში გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი სკოლის მოსწავლეებისთვის სამეცნიერო თემატიკის ნახატების ეროვნულ კონკურსს აცხადებს.
ნახატების კონკურსი, მეცნიერების პოპულარიზაციასთან ერთად, ახალგაზრდებში შემოქმედებითი უნარების განვითარებას შეუწყობს ხელს. კერძოდ, ხელოვნების მოყვარულ მოსწავლეებს ექნებათ შესაძლებლობა, მეცნიერების მიღწევები, აღმოჩენები, ტექნოლოგიური გამოგონებები, მეცნიერთა შემოქმედებითი გზა თუ სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის სხვადასხვა ასპექტი სახვითი ხელოვნების ნიმუშებში აღბეჭდონ.
კონკურსში მონაწილეობის უფლება საქართველოს ნებისმიერი ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების საშუალო საფეხურის X, XI და XII კლასების მოსწავლეებს აქვთ. მონაწილეობის მსურველებმა საკონკურსო დოკუმენტები – საკონკურსო განაცხადი (იხ. განაცხადის ფორმა) და ნახატის აღწერილობა, მხატვრული ნამუშევრის ელექტრონული ვერსია – 2021 წლის, 1 სექტემბრამდე უნდა გამოაგზავნონ შემდეგ მისამართზე: artgoriuni@gmail.com
განაცხადების მიღების დასრულების შემდეგ საკონკურსო კომისია, ღია კონკურსის წესით, განიხილავს ნამუშევრებს და გამოავლენს 3 გამარჯვებულს, რომლებსაც ფულადი ჯილდოები გადაეცემათ. პირველ ადგილზე გასული მოსწავლე 500 ლარს მიიღებს, მეორე ადგილის მფლობელს 300 ლარი გადაეცემა, ხოლო მესამე ადგილზე გასულს კი – 200 ლარი.
ამასთან, კომისია გამოავლენს 10 საუკეთესო ნამუშევარს, რომლებიც გორის უნივერსიტეტში Horizon Europe-ის საგრანტო ოფისში გამოიფინება.
კონკურსში ჩართული მოსწავლეები მიიღებენ მონაწილეობის დამადასტურებელ სიგელებს, გამორჩეული 10 ნამუშევრის  ავტორს კი, სიგელებთან ერთად, სამახსოვრო საჩუქრებიც გადაეცემათ.
კონკურსზე წარმოდგენილი ნამუშევარი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ მოთხოვნებს:
• თემატურად ნახატი უნდა იყოს მეცნიერებასთან კავშირში
• ნახატი უნდა იყოს კონკურსანტის ორიგინალური ნამუშევარი, რომელიც ჯერ არ გამოფენილა
• კონკურსზე მიიღება სახვითი ხელოვნების ნებისმიერი მიმდინარეობა, უპირატესობა მიენიჭება ინოვაციური მიდგომის გამოყენების ამსახველ ნამუშევრებს
• საკონკურსო ნახატის შექმნა შთაგონებული უნდა იყოს რაიმე სამეცნიერო აღმოჩენის, ტექნოლოგიური გარღვევის, ინოვაციური გამოგონების, სამეცნიერო ჰიპოთეზის, სამეცნიერო ფენომენისა და გამორჩეული კვლევის პროცესით; ან წარმოადგენდეს ცნობილი ქართველი მეცნიერის პორტრეტს სამეცნიერო-კვლევით გარემოში
• საკონკურსო ნამუშევარს თან უნდა ახლდეს აღწერილობა იმის შესახებ, თუ როგორ არის დაკავშირებული მათი ნამუშევარი მეცნიერებასთან. აღწერილობა შეიძლება შეიცავდეს შემდეგ ინფორმაციას: რომელი სამეცნიერო აღმოჩენა, ტექნოლოგიური გარღვევა, ინოვაციური გამოგონება, სამეცნიერო ჰიპოთეზა, სამეცნიერო ფენომენი და გამორჩეული მეცნიერის/გამომგონებლის მოღვაწეობა დაედო საფუძვლად კონკურსანტის მიერ წარმოდგენილ ნამუშევარს. სიტყვათა რეკომენდებული რაოდენობა – არაუმეტეს 300 სიტყვისა

A drawing competition for students was announced within the framework of "Science Calendar 2021"
The drawing competition, along with the popularization of science, will help develop creative skills in young people. In particular, art-loving students will have the opportunity to capture the achievements of science, discoveries, technological inventions, the creative way of scientists or various aspects of scientific research in fine arts.
Eligible students of X, XI and XII grades of any general educational institution of Georgia have the right to participate in the competition. Those wishing to participate must send the competition documents - competition application (see application form) and description of the drawing, electronic version of the work of art - by September 1, 2021 to the following address: artgoriuni@gmail.com
Upon completion of the applications, the competition commission, through an open competition, will review the entries and identify the 3 winners who will be awarded cash prizes. The first-place student will receive 500 GEL, the second-place winner will receive 300 GEL, and the third-place winner will receive 200 GEL.
In addition, the commission will reveal the 10 best works that will be exhibited at the Horizon Europe Grant Office at Gori University.
Students participating in the competition will receive certificates of participation, and the authors of 10 outstanding works will be awarded with commemorative gifts along with the certificates.
The work submitted to the competition must meet the following requirements:
• Thematic drawing should be related to science
• The drawing must be the original work of the contestant, which has not yet been exhibited
• The competition will accept any current of fine arts, preference will be given to works reflecting the use of innovative approaches
• Creating a competitive drawing should be inspired by the process of any scientific discovery, technological breakthrough, innovative invention, scientific hypothesis, scientific phenomenon, and distinctive research; Or to present a portrait of a famous Georgian scientist in a scientific-research environment
• Competitive work must be accompanied by a description of how their work relates to science. The description may include the following information: Which scientific discovery, technological breakthrough, innovative invention, scientific hypothesis, scientific phenomenon and the work of a distinguished scientist / inventor formed the basis of the work submitted by the contestant. Recommended number of words - no more than 300 words