კოლეჯი „ბლექსი“ ქედაში პირველი პროფესიული სტუდენტების მისაღებად ემზადება
ახალი სასწავლო წლიდან კოლეჯ „ბლექსის“ ახალი, თანამედროვე სტანდარტების სასწავლო ბაზა ქედაში პირველ სტუდენტებს მიიღებს, სადაც პირველ ეტაპზე მეფუტკრეობის მიმართულების პროფესიული პროგრამა ამოქმედდება. კოლეჯი მსურველებს ასევე შესთავაზებს მომზადება-გადამზადების კურსებს  მასპინძლობისა და საოჯახო მეურნეობის მართვისა და  სოფლის მეურნეობის მიმართულებით.
აჭარის რეგიონში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ქედაში პროფესიული განათლების ახალი სივრცე განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრთან მაია ხაჯიშვილთან ერთად დაათვალიერა და 2021-2022 სასწავლო წლისთვის მზადების პროცესს პირადად გაეცნო.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ქედაში თანამედროვე პროფესიული საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის მოწყობის მთავარი ინიციატორი ადგილობრივი მერიაა, რომელმაც მოიძია ფართი, განახორციელა რეაბილიტაცია და  კოლეჯს გადასცა. საბოლოოდ კი, პროექტი აჭარის  მთავრობის, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთობლივი ძალისხმევით განხორციელდა.
თამარ ქიტიაშვილის განცხადებით, ეს არის განსხვავებული შემთხვევა, როდესაც მუნიციპალიტეტი ინვესტიციას დებს და რესურსს ხარჯავს ადგილზე პროფესიული საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის. მისივე თქმით, ეს თანამშრომლობა გაგრძელდება და ერთობლივი ძალისხმევით, ქედაში კოლეჯი „ბლექსი“ ზემო აჭარის ახალგაზრდა და ზრდასრულ მოსახლეობას მრავალფეროვან პროგრამებს შესთავაზებს.

Blacksea College is preparing to accept the first professional students in Keda
Within the framework of the working visit to Adjara region, Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science, together with Maia Khajishvili, Minister of Education, Culture and Sports of Adjara inspected the new space for vocational education in Keda and personally got acquainted with the preparation process for the 2021-2022 academic year.
It is important to note that the main initiator of the modern vocational education infrastructure in Keda is the local mayor, who found the space, carried out the rehabilitation and handed it over to the college. Finally, the project was implemented by the joint efforts of the Government of Adjara, the local self-government and the Ministry of Education and Science of Georgia.
According to Tamar Kitiashvili, this is a different case when the municipality invests and spends resources on the development of vocational education infrastructure on the ground. According to her, this cooperation will continue and with joint efforts, the college "Blacksea" in Keda will offer a variety of programs to the young and adult population of Upper Adjara.