პროფესიული განათლების საერთაშორისო მხარდაჭერა გრძელდება
გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტო (SDC), მთავრობასთან მჭიდრო თანამშრომლობით, რამდენიმე წელია წარმატებით ახორციელებს „საქართველოს სოფლის მეურნეობაში პროფესიული განათლებისა და ექსტენციის სისტემების მოდერნიზების პროექტს“ და ამით ხელს უწყობს საქართველოში პროფესიული განათლების განვითარებას.
პროექტის ფარგლებში, 31 საჯარო და კერძო კოლეჯზე გაიცა გრანტი, რამაც ხელი შეუწყო პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების პოპულარიზაციას, მათ ინსტიტუციურ გაძლიერებას, ახალი  სასწავლო პროგრამებისა და სამართლებრივი  აქტების შემუშავებას,  პროფესიული სტუდენტების საერთაშორისო გაცვლას, ავტორიზაციის ახალი სტანდარტების დანერგვის პროცესს და სხვა.
ექვსი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება, რომლებიც პროექტის ფარგლებში სოფლის მეურნეობის თანამედროვე დანადგარებით აღიჭურვა, 2021 წლის შემოდგომაზე პირველად მიიღებს პროფესიულ სტუდენტებს  სოფლის მეურნეობისა და სატყეო პროგრამებზე. საგრანტო პროგრამით ასევე გათვალისწინებული იყო პროფესიული კოლეჯების საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და ციფრული სწავლების პრაქტიკის განვითარება.
პროექტის ფარგლებში ონლაინ შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა, სადაც პროცესში ჩართულმა მხარეებმა, სფეროს ექსპერტებმა, საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა საქმიანობის შედეგები  შეაჯამეს. შეხვედრაში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა მიიღო და მონაწილეებს  სიტყვით მიმართა. მისი შეფასებით, განუზომელია ის მხარდაჭერა და შედეგები, რაც პროექტის ფარგლებში საქართველოში პროფესიული განათლების განვითარებისთვის კეთდება, განსაკუთრებით სოფლის მეურნეობის მიმართულებით, რისთვისაც მინისტრის მოადგილემ  უდიდესი პატივისცემა და მადლიერება კიდევ ერთხელ დაადასტურა გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) მიმართ და აღნიშნა, რომ ეს ერთობლივი ძალისხმევა ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაზე აისახება.

International support for vocational education continues
Under the project, grants were awarded to 31 public and private colleges, which contributed to the promotion of vocational education institutions, their institutional strengthening, the development of new curricula and legal acts, the international exchange of professional students, the process of introducing new standards for authorization and more.
The six vocational education institutions, equipped with state-of-the-art agricultural machinery under the project, will receive vocational students for the first time in the fall of 2021 in agriculture and forestry programs. The grant program also provided for the development of information technology and digital teaching practices in vocational colleges.
An online summarizing event was held as part of the project, where stakeholders, industry experts, and public and private sector representatives summarized the results of their activities. Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia took part in the meeting and addressed the participants. According to her, the support and results of the project for the development of vocational education in Georgia, especially in the field of agriculture, is immeasurable, for which the Deputy Minister reaffirmed her deep respect and gratitude to the United Nations Development Program (UNDP) and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC). She noted that this joint effort will affect the economic development of the country.