პროფესიული განათლების პოპულარიზაციის მიზნით კოლეჯებში ღია კარის დღეები იმართება
ათასწლეულის ფონდმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან და გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდთან ერთად, პროფესიული განათლების პოპულარიზაციის ხელშეწყობისთვის საინფორმაციო კამპანია სახელწოდებით – „აირჩიე შენი მომავალი პროფესია“ დაიწყო.
კამპანიის პირველი ღონისძიება – „ღია კარის დღე“ – სარკინიგზო ტრანსპორტის კოლეჯში გაიმართა, სადაც შეხვედრის მონაწილეები კოლეჯის დაარსების ისტორიას, პროგრამების განვითარების კუთხით არსებულ მიღწევებსა და სამომავლო გეგმებს გაეცნენ. ამასთან, ღონისძიების ფარგლებში სტუმრებმა პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულების ინფრასტრუქტურა და თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სასწავლო სივრცეებიც დაათვალიერეს.
ღია კარის ღონისძიებაში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილმა მიიღო. მან სიტყვით გამოსვლისას მადლობა გადაუხადა კამპანიის ორგანიზატორებს და პროფესიულ განათლებაში სტუდენტების მოზიდვის კუთხით საზოგადოების, კერძოდ, ახალგაზრდების ინფორმირების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
თამარ ქიტიაშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველოში სატრანსპორტო სექტორების გამართული და ეფექტიანი მუშაობა დიდწილად არის დამოკიდებული აღნიშნულ სფეროში კვალიფიკაციური კადრების არსებობაზე. სწორედ ამ მიმართულებით ადამიანური კაპიტალის განვითარებას ემსახურება სარკინიგზო ტრანსპორტის კოლეჯი, რომელიც ახალგაზრდებს სტუდენტებზე მორგებულ საგანმანათლებლო გარემოსა და თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის პროგრამებს სთავაზობს.
მინისტრის მოადგილემ ახალგაზრდებში სექტორული კოლეჯების შესახებ ცნობადობის ამაღლების მიმართულებით საინფორმაციო კამპანიების ჩატარების აუცილებლობას გაუსვა ხაზი. მისი თქმით, ინფორმაციის გავრცელების ყველაზე თვალსაჩინო წყაროს კოლეჯების კურსდამთავრებულები წარმოადგენენ, რომლებიც საზოგადოებაში უკვე პოზიციონირდებიან, როგორც დასაქმებული კვალიფიციური სპეციალისტები.
„ღია კარის დღეს“ ასევე ესწრებოდნენ ათასწლეულის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე, გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის გენერალური დირექტორი ზურაბ კერვალიშვილი და საქართველოს რკინიგზისა და კოლეჯის წარმომადგენლებიც.
„ღია კარის დღეები“, სარკინიგზო ტრანსპორტის კოლეჯის გარდა, სხვადასხვა პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში დისტანციურ ფორმატში შემდეგი თანმიმდევრობით გაიმართება:
●    26 ივლისი – სსიპ კოლეჯი „ინფორმაციული ტექნოლოგიების აკადემია“
●    29 ივლისი – სსიპ კოლეჯი „ფაზისი“ (ფოთი)
●    30 ივლისის – ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემია
მნიშვნელოვანია, რომ „ღია კარის დღეებზე“ დასწრება თავისუფალია და ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შეუძლია თავად პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენლებისგან მიიღოს ინფორმაცია ახალი პროგრამებისა და განახლებული სასწავლო გარემოს შესახებ. კოვიდ-რეგულაციების გათვალისწინებით, კოლეჯის დასათვალიერებლად სასურველია ვიზიტის წინასწარ დაჯავშნა.
შეგახსენებთ, რომ სარკინიგზო ტრანსპორტის კოლეჯში პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაცია უკვე დაიწყო და 20 აგვისტომდე გაგრძელდება. 2021 წლისთვის კოლეჯი აცხადებს მიღებას შემდეგ სარკინიგზო მიმართულებებზე:
-     მეჩარხე;
-     სატვირთო გადაზიდვების ლოგისტიკა.
ამასთან, კოლეჯი აცხადებს მიღებას დუალურ საგანმანათლებლო პროგრამებზე, სადაც კოლეჯში სწავლების პარალურად სტუდენტები პრაქტიკული სწავლების მთლიან ციკლს გაივლიან საქართველოს რკინიგზაში და მიიღებენ პრაქტიკულ სამუშაო გამოცდილებას:
-       ლოკომოტივის მართვა;
-       რკინიგზის ელექტრო მოძრავი შემადგენლობა;
-       რკინიგზის ელექტრო-მომარაგების მეურნეობა;
-       რკინიგზის ლიანდაგის მონიტორინგი;
-       რკინიგზის ლიანდაგის მშენებლობა;
-       რკინიგზის ტრანსპორტზე სიგნალიზაცია, ცენტრალიზაცია და ბლოკირება;
-       სავაგონო მეურნეობა;
-       სარკინიგზო გადაზიდვები.
აპლიკანტებს ასევე შეუძლიათ გაიარონ რეგისტრაცია ინტეგრირებულ პროგრამებზე, საქართველოს რკინიგზაში დუალური სწავლებისა და პროფესიების დაუფლების პარალელურად, მიიღონ სრული ზოგადი განათლება და ატესტატთან გათანაბრებული დიპლომი:
-        რკინიგზის ელექტრო-მომარაგების მეურნეობა;
-        სარკინიგზო გადაზიდვები;
-        სატვირთო გადაზიდვების ლოგისტიკა.
შეგახსენებთ, რომ პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე რეგისტრაცია 12 ივლისს დაიწყო და 20 აგვისტომდე გაგრძელდება. რეგისტრაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს: www.vet.emis.ge.

Open days are held at colleges to promote vocational education
The first event of the campaign - "Open Day" - was held at the Railway College, where the participants got acquainted with the history of the college, its achievements in terms of program development and future plans. In addition, within the framework of the event, the guests visited the infrastructure of the vocational education institution and educational spaces in accordance with modern standards.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia took part in the open day event. In her speech, she thanked the organizers of the campaign and spoke about the importance of informing the public, in particular, the youth, in terms of attracting students to vocational education.
Tamar Kitiashvili noted that the smooth and efficient work of the transport sectors in Georgia largely depends on the availability of qualified staff in this field. It is in this direction that human capital development is served by the Railway College, which offers young people a student-cantered educational environment and programs that meet modern standards.
The Deputy Minister stressed the need to conduct information campaigns to raise awareness about sectoral colleges among young people. She stated the most visible source of information is college graduates who are already positioned in the community as employed qualified specialists.
Millennium Foundation Executive Director, Magda Maghradze, Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation General Director, Zurab Kervalishvili and representatives of the Georgian Railway and the College also attended the Open Day.
"Open Days", in addition to the Railway Transport College, will be held in various vocational education institutions in distance format in the following order:
● July 26 - LEPL College "Academy of Information Technology"
● July 29 - LEPL College "Phasis" (Poti)
● July 30 - Batumi State Maritime Academy
It is important that attendance at the Open Days is free and that any interested individual can obtain information about new programs and the updated learning environment from the representatives of the vocational education institution themselves. Subject to Covid regulations, it is advisable to book a visit in advance to visit the college.
The registration of applicants for vocational education at the Railway Transport College has already begun and will continue until August 20. By 2021, the College is announcing admission to the following railroads:
- Machine Operator
- Freight logistics.
In addition, the college is announcing admission to dual education programs, where students will undergo a full cycle of practical training at the Georgian Railway and gain practical work experience in parallel with their studies at the college:
- Locomotive management;
- Electric rolling stock of the railway;
- Railway electricity supply farm;
- Railway track monitoring;
- Construction of railway track;
- Alarm, centralization and blocking of railway transport;
- Wagon farm;
- Rail transport.
Applicants can also register for integrated programs, in parallel with dual training and mastering professions in the Georgian Railway, receive a full general education and a diploma equal to the certificate:
- Rail transport;
Registration for vocational education programs began on July 12 and will continue until August 20. To register, please visit the following website: www.vet.emis.ge.