მოსწავლეებისთვის კონკურსი – „მესიჯი უცხო ცივილიზაციას“ ცხადდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტის „მეცნიერების კალენდარი 2021“ ფარგლებში ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი მოსწავლეებისთვის კონკურსს „მესიჯი უცხო ცივილიზაციას“აცხადებს.
კონკურსი მოსწავლეებში ასტროფიზიკის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას ისახავს მიზნად და მონაწილეებს შესაძლებლობას მისცემს, სამყაროში უცხო ცივილიზაციათა არსებობის შესაძლებლობა შემოქმედებითი გზით გადმოსცენ, დაფიქრდნენ პასუხგაუცემელ კითხვებზე – უნიკალურია თუ არა Homo sapiens და ხომ არ არსებობენ მსგავსი (ჰუმანოიდური, ცილოვანი ან სხვა ტიპის) ცივილიზაციები ე.წ. ეგზოპლანეტებზე?! კონკურსის ფარგლებში, მონაწილეებმა უნდა შექმნან საკონკურსო ნამუშევარი, რომელიც შემოქმედებითად გამოხატავს უცხო ცივილიზაციასთან შეხვედრას.
საკონკურსო მასალა შესაძლოა წარმოადგენდეს ესეს (ტექსტი – არაუმეტეს 500 სიტყვისა, შრიფტი Sylfaen, ზომა 11), სამ ნახატს ან სამ ფოტოსურათს. მნიშვნელოვანია, რომ ნაშრომი ასახავდეს დედამიწაზე არსებული ცივილიზაციის უცხო ცივილიზაციის წინაშე შემოქმედებით წარდგენას. ამასთან, საკონკურსო მასალას თან უნდა დაერთოს ავტორის სახელი, გვარი, ასაკი, ტელეფონის ნომერი, ელფოსტის მისამართი, სკოლა და კლასი.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველებმა საკონკურსო ნამუშევარი 3 სექტემბრის ჩათვლით (18:00 საათამდე) უნდა გამოაგზავნონ შემდეგ მისამართზე: junior@tsu.ge
განაცხადების მიღების დასრულების შემდეგ საკონკურსო კომისია გამოავლენს ათ საუკეთესო ნაშრომს, ხოლო ავტორებს კი სერტიფიკატები და სამახსოვრო საჩუქრები გადაეცემათ.
კონკურსის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად გადადით ბმულზე: https://bit.ly/3i2jLGv
შეგახსენებთ, რომ მეცნიერების პოპულარიზაციის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ახორციელებს პროექტს „მეცნიერების კალენდარი – 2021“, რომლის სლოგანია Undique scientia est (მეცნიერება ყველგან არის). წლის ბოლომდე პროექტის ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით, სხვადასხვა შემეცნებითი, გასართობი და საინტერესო აქტივობა განხორციელდება.

Competition for students - "Message to a foreign civilization" is announced
The competition aims to raise awareness of astrophysics among students and give participants the opportunity to express the possibility of the existence of alien civilizations in the world in a creative way, to think about unanswered questions - whether Homo sapiens is unique and similar (humanoid, protein or other). On exoplanets?! As part of the competition, participants must create a competitive piece of work that creatively expresses an encounter with an alien civilization.
The competition material may be an essay (text - no more than 500 words, font Sylfaen, size 11), three drawings or three photographs. It is important that the paper reflects the creative presentation of the existing civilization on Earth in front of an alien civilization. In addition, the competition material must be accompanied by the author's name, surname, age, telephone number, email address, school and class.
Those wishing to participate in the competition should send the competition entries by September 3 (before 18:00) to the following address: junior@tsu.ge
Upon completion of the applications, the competition commission will reveal the ten best papers, and the authors will be awarded certificates and souvenirs.
For more information about the competition please click the following link: https://bit.ly/3i2jLGv
We would like to remind you that in order to popularize science, the Ministry of Education and Science of Georgia is implementing the project "Science Calendar - 2021", whose slogan is Undique scientia est (science is everywhere). By the end of the year, various cognitive, entertaining and interesting activities will be carried out throughout Georgia within the framework of the project.