სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების ახალი სასწავლო კურსი
საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივის საფუძველზე, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, განათლების სისტემის რეფორმის მეორე ეტაპის ფარგლებში, სკოლებში სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების ახალ სასწავლო კურსს შეიმუშავებს. კურსი გაითვალისწინებს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა სამოქალაქო თავდაცვა, საგზაო უსაფრთხოება, პირველადი სამედიცინო დახმარება, ქართული ჯარის ისტორია და ქართული არმიის შეიარაღების მიმოხილვა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სპეციალისტებთან ერთად სამუშაო პროცესში ჩაერთვებიან შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, თავდაცვის სამინისტროს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს,  გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს წარმომადგენლები და უცხოელი ექსპერტები.
ექსპერტებისგან შემდგარი უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფი სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების სასწავლო კურსის კონცეფციაზე მუშაობას აპრილის თვეში დაასრულებს. სპეციალურად შემუშავებული მეთოდოლოგიის საფუძველზე შეირჩევა საპილოტე სკოლები, რომლებშიც სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების სწავლება განხორციელდება. მიღებული პილოტირების შედეგების ანალიზის შედეგად, სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების კურსი საბოლოო სახით ჩამოყალიბდება და სკოლებში სავალდებულო საგანი გახდება.

New Curriculum on Civil Defense and Safety
Based on the initiative of the President of Georgia, the Ministry of Education and Science will develop a new curriculum for the Civil Defense and Safety classes in general schools. This initiative will take place within the framework of the second phase of the reform in the educational system. The course envisages such areas as civil defense, road safety, first aid, history of the Georgian Army and review of the Georgian armament.
Together with the specialists of the Ministry of Education and Science of Georgia, the working group will be composed of the representatives from the Ministry of Labor, Health and Social Affairs; Ministry of Defense; Ministry of Internal Affairs and Ministry of Environment Protection and Natural Resources, as well as foreign experts.
This inter-agency working group staffed with experts will complete working on the concept of the Civil Defense and Safety course curriculum in April, 2010. According to the specially designed methodology, certain pilot schools will be selected where the new class of the Civil Defense and Safety will be introduced. Based on the results and assessment of the pilot project, the Civil Defense and Safety course will be finalized and established as a new mandatory subject in every school.
The Civil Defense and Safety course will be introduced as one of the mandatory school subjects from September 2010.