ნუნუ მიცკევიჩმა „ქართველ სტუდენტთა მსოფლიო გაერთიანების“ წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დირექტორთან ჯაბა სამუშიასთან და უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტთან ერთად „ქართველ სტუდენტთა მსოფლიო გაერთიანების“ წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა და მოწვეულ სტუმრებს სტუდენტების მხარდამჭერი პროგრამები და საზღვარგარეთ განათლების მიღების შესაძლებლობის გაუმჯობესების კუთხით სამომავლო გეგმები გააცნო.
ნუნუ მიცკევიჩმა აღნიშნა, რომ სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს უნივერსიტეტებში სტუდენტთა ინტერესებზე მორგებული გარემოს მხარდაჭერა წარმოადგენს. მინისტრის მოადგილემ ხაზი გაუსვა, რომ სამინისტრო ღიაა ამ პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის ჩასართველად. ამ მიზნით სტუდენტებთან შეხვედრები რეგულარულად იმართება და უმაღლესი განათლების მიმართულებით მიმდინარე აქტუალური საკითხების განხილვა სწორედ მათი ჩართულობით ხდება.
შეხვედრაზე ნუნუ მიცკევიჩმა სტუდენტური ორგანიზაციის წარმომადგენლებს განათლების საერთაშორისო ცენტრის საქმიანობასთან დაკავშირებით მიაწოდა ინფორმაცია. მისი თქმით, ცენტრმა არაერთ ქართველ სტუდენტს მისცა საზღვარგარეთ სხვადასხვა უნივერსიტეტში განათლების მიღების შესაძლებლობა და მომავალში მათ კიდევ უფრო მრავალფეროვან სასტიპენდიო პროგრამებს შესთავაზებს.
მინისტრის მოადგილემ უცხო ქვეყნის მოქალაქე სტუდენტების მობილობის ხელშეწყობაზეც გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ მათ სამინისტრო საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლის გასაგრძელებლად ჩარიცხვის გარკვეულ პროცედურებს სთავაზობს. ამასთან, პანდემიის პირობებში უცხო ქვეყნიდან ჩამოსული სტუდენტებისთვის შემუშავდა ქვეყანაში მათი უსაფრთხო დაბრუნების მექანიზმები.
თავის, მხრივ სტუდენტებმა მინისტრის მოადგილეს საზღვარგარეთ მცხოვრებ სტუდენტთა ხელშეწყობის კუთხით საკუთარი ხედვები და ინიციატივები გაუზიარეს.
ჯაბა სამუშიამ სტუდენტებს გააცნო შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ ორგანიზებულ სამეცნიერო საგრანტო კონკურსებში სამეცნიერო დიასპორის მონაწილეობის შესაძლებლობები.
შეხვედრაზე  მხარეებმა ასევე ისაუბრეს ახალგაზრდა მეცნიერების მხარდაჭერაზე და ამ მიმართულებით შოთა რუსთაველის ეროვნული ფონდის მიერ შეთავაზებული პროგრამები და ევროკავშირის ჩარჩო პროგრამა „Horizon Europe“-ის ფარგლებში საერთაშორისო საგრანტო კონკურსებში მონაწილეობის შესაძლებლობები განიხილეს.
საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაცია – „ქართველ სტუდენტთა მსოფლიო გაერთიანება“ (WUGS) 2013 წელს დაარსდა და მის მთავარ მიზანს უცხოეთში მცხოვრები ქართველი სტუდენტებისა და სტუდენტური ორგანიზაციების გაერთიანება და მათი ხელშეწყობა წარმოადგენს. ამასთან, ორგანიზაცია ქართველ სტუდენტებს ეხმარება, როგორც საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელების შესაძლებლობების მოძიებაში, ასევე, უცხოეთში ჩასვლის შემდეგ ადაპტაციის პროცესში.

Nunu Mitskevichi held a working meeting with the representatives of the World Union of Georgian Students
Nunu Mitskevichi noted that one of the main priorities of the Ministry is to support an environment tailored to the interests of students in universities. The Deputy Minister stressed that the Ministry is open to involve all stakeholders in this process. For this purpose, meetings with students are held regularly and current issues in the field of higher education are discussed with their involvement.
At the meeting, Nunu Mitskevichi briefed the representatives of the student organization on the activities of the International Education Center. According to her, the centre has given many Georgian students the opportunity to study at various universities abroad and in the future will offer them even more diverse scholarship programs.
The Deputy Minister also focused on promoting the mobility of foreign students and noted that the Ministry offers them certain enrolment procedures to continue their studies in Georgian higher education institutions. At the same time, mechanisms for their safe return to the country were developed for students from foreign countries during the pandemic.
For their part, the students shared their visions and initiatives with the Deputy Minister in terms of promoting students living abroad.
Jaba Samushia introduced the students to the opportunities of the scientific diaspora to participate in the scientific grant competitions organized by the Shota Rustaveli National Science Foundation.
The parties also talked about the support of young scientists and discussed the programs offered by the Shota Rustaveli National Foundation and the opportunities to participate in international grant competitions within the framework of the EU framework program "Horizon Europe".
International non-governmental organization - "World Union of Georgian Students" (WUGS) was founded in 2013 and its main goal is to unite and support Georgian students and student organizations living abroad. In addition, the organization helps Georgian students to find opportunities to continue their studies abroad, as well as in the process of adaptation after arriving abroad.