პროფესიული განათლების გაძლიერების მიზნით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და აფხაზეთის მთავრობას შორის მემორანდუმი გაფორმდა
13.08.2021
პროფესიული განათლების სფეროში თანამშრომლობისა და ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმს ხელი განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ რუსლან აბაშიძემ მოაწერეს.
მემორანდუმის ფარგლებში, სამინისტროსა და აფხაზეთის მთავრობის მჭიდრო თანამშრომლობით  განხორციელდება არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივა და პროექტი, რაც ხელს შეუწყობს ოკუპირებული აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე ლეგიტიმურად მცხოვრებ პირთა, აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული – დევნილი მოსახლეობისა და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები პირების ეკონომიკური შესაძლებლობების გაძლიერებას, მათთვის პროფესიული განათლების სერვისების შეთავაზებასა და მაქსიმალურ ჩართვას პროფესიულ განათლებაში. გარდა ამისა, მემორანდუმის ფარგლებში აღნიშნული პირებისთვის დასაქმების/თვითდასაქმების შესაძლებლობების შექმნის მიზნით, ხელი შეეწყობა პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავებასა და დანერგვას, საერთაშორისო და კერძო სექტორის თანამშრომლობის გაძლიერებას.
ხელმოწერილი მემორანდუმი ასევე ითვალისწინებს თანამშრომლობის გაძლიერებას სხვადასხვა პროფესიული დარგის (ხის გადამუშავება, ტყის მართვა, თიხაზე მუშაობა და სხვ.) განვითარების მიზნით, ყველა შესაძლო რესურსის გამოყენებასა და ამ კუთხით არსებული ორგანიზაციებისა და დარგობრივი ასოციაციების ჩართვას ახალი პროფესიული პროგრამების განვითარებისა და დანერგვის პროცესებში.

A memorandum was signed between the Ministry of Education and Science and the Government of Abkhazia to strengthen vocational education
13.08.2021
In order to increase cooperation and access to vocational education, a Memorandum of Understanding was signed between the Ministry of Education and Science of Georgia and the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia. The memorandum was signed by the Minister of Education and Science, Mikheil Chkhenkeli and the Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, Ruslan Abashidze.
Within the framework of the Memorandum, several important initiatives and projects will be implemented in close cooperation with the Ministry and the Government of Abkhazia, which will support Maximum involvement in vocational education. In addition, in order to create employment / self-employment opportunities for these individuals under the Memorandum, support will be provided for the development and implementation of vocational education programs and the strengthening of international and private sector cooperation.
The signed memorandum also envisages strengthening cooperation for the development of various professional fields (wood processing, forest management, working on clay, etc.), using all possible resources and involving existing organizations and sectoral associations in the development and implementation of new professional programs.