პროფესიული განათლების მიღების მსურველებს 20 აგვისტოს ჩათვლით ჯერ კიდევ აქვთ შესაძლებლობა, შეთავაზებული 120-ზე მეტი პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამიდან აირჩიონ მათთვის სასურველი და დარეგისტრირდნენ. საქართველოს ყველა რეგიონში მოქმედი 70-ზე მეტი საჯარო და კერძო პროფესიული კოლეჯი აქტიურ საინფორმაციო კამპანიაშია ჩართული და სხვადასხვა ფორმით აწვდის საჭირო ინფორმაციას დაინტერესებულ პირებს.
ონლაინ ფორმატში გაიმართა ღია კარის დღე ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯში, რომელშიც მომავალი პროფესიული სტუდენტები, კერძო სექტორის, ფერმერთა და ტურიზმის ასოციაციების, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებისა (GIZ) და საგანმანათლებლო რესურსცენტრების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. მათ სრული ინფორმაცია მიიღეს პროფესიული განათლებისა და გადამზადების არსებულ პროგრამებზე, კოლეჯში განხორციელებულ სიახლეებსა და სამომავლო გეგმებზე.
ღია კარის დღის მონაწილეებს მიესალმა და მომავალ სტუდენტებს წარმატებები უსურვა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილმა, რომელმაც პროფესიული განათლების მნიშვნელობაზე, კონკრეტულად ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის ისტორიულ კოლეჯზე ისაუბრა და ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ საამაყოა, ისწავლო საუკუნე-ნახევრის წინ ილია წინამძღვრიშვილისა და ილია ჭავჭავაძის თაოსნობით დაფუძნებულ სასწავლებელში, სადაც შეძენილი უნარები სხვადასხვა სფეროში დასაქმების რეალურ შესაძლებლობებს ქმნის.
ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯი ერთ-ერთი პირველი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებაა საქართველოში. მის დაარსებასა და განვითარებაში არაერთი სასიქადულო მამულიშვილი მონაწილეობდა. სასწავლებელი 6 წლის წინ აღდგა და სრულფასოვნად ფუნქციონირებას შეუდგა.
2021 წლისთვის კოლეჯი პროფესიული განათლების მიღების მსურველებს პროფესიათა მრავალფეროვან არჩევანს სთავაზობს სამივე ლოკაციაზე – სოფ. წინამძღვრიანთკარი, თიანეთი და სტეფანწმინდა.
მცხეთაში მდებარე ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯში შემდეგი პროფესიების დაუფლებაა შესაძლებელი:
- აღმზრდელი;
- ინფორმაციული ტექნოლოგიების მხარდაჭერა;
- კომპიუტერული ქსელები და სისტემები;
- მებოსტნეობა;
- მეფუტკრეობა;
- მეხილეობა;
- სასმელების წარმოება;
- სატყეო საქმე;
- ხილისა და ბოსტნეულის გადამუშავება;
- ხის მხატვრული დამუშავება.
ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯი თიანეთში, აპლიკანტებს სთავაზობს შემდეგ პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს:
- სატყეო საქმე.
სტეფანწმინდაში მდებარე ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯში კი მიღება შემდეგ პროგრამებზეა გამოცხადებული:
- ბუღალტრული აღრიცხვა.
მცხეთასა და თიანეთში პროფესიული განათლების მიღების მსურველებს შეუძლიათ დარეგისტრირდნენ მევენახეობა-მეღვინეობისა (მცხეთა) და რძის პროდუქტების წარმოების (მცხეთა, თიანეთი) დუალურ პროგრამებზე, თეორიული სწავლების პარალელურად პრაქტიკული სწავლება გაიარონ რეგიონის უმსხვილეს დამსაქმებლებთან და მიიღონ პრაქტიკული სამუშაო გამოცდილება.
ამასთან, წინამძღვრიანთკარში აპლიკანტებს შეუძლიათ აირჩიოთ კომპიუტერული ქსელებისა და სისტემების და სასტუმრო მომსახურების ინტეგრირებული პროგრამები, პროფესიის პარალელურად დაეუფლონ სრულ ზოგად განათლებას და მიიღონ სკოლის ატესტატთან გათანაბრებული დიპლომი.

Registration for vocational programs will end on August 20
An open day was held online at Ilia Tsinamdzgvrishvili College, which was attended by future professional students, representatives of the private sector, farmers' and tourism associations, the German Society for International Cooperation (GIZ) and educational resource centres. They received full information on existing vocational education and training programs, innovations in college, and future plans.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia greeted the participants of the Open Day and wished success to the future students. She spoke about the importance of vocational education, specifically at Ilia Tsinamdzgvrishvili Historical College In a leadership-based school where acquired skills create real employment opportunities in a variety of fields.
Ilia Tsinamdzgvrishvili College is one of the first vocational education institutions in Georgia. Many patriots participated in its establishment and development. The school was restored 6 years ago and started functioning fully.
By 2021, the College offers a variety of vocations to those seeking vocational education at all three locations - the village. Tsinamdzgvriantkari, Tianeti and Stepantsminda.
The following professions are available at Ilia Tsinamdzgvrishvili College in Mtskheta:
- educator;
- Hair services;
- IT support;
- Horticulture;
- Fruit growing;
- Production of beverages;
Ilia Tsinamdzgvrishvili College in Tianeti offers the following vocational education programs to applicants:
Admission to Ilia Tsinamdzgvrishvili College in Stepantsminda is announced for the following programs:
-  Accounting.
Those wishing to receive vocational education in Mtskheta and Tianeti can register for dual programs in viticulture-winemaking (Mtskheta) and dairy production (Mtskheta, Tianeti), in addition to theoretical training, undergo practical training with the largest employers in the region and gain practical experience.
At the same time, in Tsinamdzgvriantkari, applicants can choose integrated programs of computer networks and systems and hotel services, in addition to the vocation, master a full general education and receive a diploma equal to the school certificate.