საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი COVID-19-ის გავრცელების პრევენციის და ვაქცინაციის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდის მიზნით, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან საინფორმაციო შეხვედრების ციკლს მართავს.
პირველი ონლაინ შეხვედრები ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის აკადემიურ და ადმინისტრაციულ პერსონალთან გაიმართა.
შეხვედრებში მონაწილეობა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა მიიღო. მან აღნიშნა, რომ ახალი სასწავლო წლის მოახლოებასთან ერთად უფრო და უფრო მნიშვნელოვანი ხდება უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში უსაფრთხო სასწავლო და სამუშაო გარემოს შექმნა. მინისტრის მოადგილის თქმით, უსაფრთხო უნივერსიტეტების უზრუნველყოფის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მექანიზმია პროფესორ-მასწავლებლებისა და სტუდენტების აქტიური ჩართვა ვაქცინაციის პროცესში.
საუნივერსიტეტო საზოგადოებას შეკითხვებზე საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის რისკებზე მზადყოფნისა და რეაგირების სამმართველოს უფროსმა ანა კასრაძემ უპასუხა.
შეხვედრების მიზანია საუნივერსიტეტო საზოგადოება სწორად იყოს ინფორმირებული ვაქცინაციის პროცესთან დაკავშირებით. შეხვედრების ფორმატი საშუალებას აძლევს მონაწილეებს, დასვან შეკითხვები და მიიღონ მათთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაცია ვაქცინაციასთან დაკავშირებულ საკითხებზე კომპეტენტური პირებისგან.
საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან ერთი კვირის განმავლობაში გაგრძელდება. საჭიროების შემთხვევაში მსგავსი ტიპის შეხვედრები საუნივერსიტეტო საზოგადოების ყველა დაინტერესებულ ჯგუფთან დამატებით დაიგეგმება.

The National Center for Disease Control and Public Health holds information meetings with universities
The first online meetings were held with the academic and administrative staff of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and the Georgian Technical University.
Deputy Minister of Education and Science Nunu Mitskevichi took part in the meetings. She noted that with the new academic year approaching, it is becoming more and more important to create a safe learning and working environment in higher education institutions. According to the Deputy Minister, one of the important mechanisms for ensuring safe universities is the active involvement of professors and students in the vaccination process.
Ana Kasradze, Head of the Public Health Risk Preparedness and Response Division of the Georgian National Center for Disease Control and Public Health answered the questions, which arose during the meeting.
The purpose of the meetings is to keep the university community informed about the vaccination process. The format of the meetings allows participants to ask questions and get important information about vaccination issues from competent people.