პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე სწავლის მსურველთა რეგისტრაცია დღეს – 20 აგვისტოს დასრულდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი კოლეჯ „მერმისს“ ეწვია, რეგისტრაციის პროცესს გაეცნო და დაინტერესდა, როგორ ემზადება კოლეჯი პროფესიულ სტუდენტთა შერჩევის პროცესისა და ახლი სასწავლო წლის დაწყებისთვის.
თამარ ქიტიაშვილის განცხადებით, 23 აგვისტოდან პროფესიულ სტუდენტთა შერჩევის პროცესი დაიწყება, რომელსაც შეძლებისდაგვარად დისტანციურ ფორმატში, თავად პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებები წარმართავენ. ჩარიცხვის ახალი წესისა და სტუდენტთა შერჩევის ახალი კონცეფციის შესაბამისად, კოლეჯები პროგრამების სპეციფიკის გათვალისწინებით, სტუდენტთა შერჩევის ისეთ მრავალფეროვან მეთოდებს გამოიყენებენ, როგორებიცაა: მოტივაციური გასაუბრება, შემოქმედებითი და სპეციალური ტურები, პრაქტიკული სამუშაო შემთხვევების ანალიზი და ა.შ. რაც შეეხება ეროვნულ ტესტირებას, რომელიც მხოლოდ მეხუთე საფეხურის პროფესიულ პროგრამებს ეხება, შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი სექტემბრის დასაწყისში უსაფრთხოების ყველა წესის დაცვით ჩაატარებს.
მინისტრის მოადგილის შეფასებით, ახალი სასწავლო წლისთვის საქართველოს მასშტაბით მოქმედ ყველა პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში დაცული იქნება სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმები და შექმნილი იქნება უსაფრთხო გარემო პრაქტიკული და თეორიული სწავლებისთვის.
კოლეჯი „მერმისი“ ერთ-ერთი წამყვანი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებაა საქართველოში  თანამედროვე ინფრასტრუქტურითა და უახლესი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზით. კოლეჯში სსსმ და შშმ პირებისათვის შექმნილია ხელმისაწვდომი სასწავლო გარემო, რომელიც მოწყობილია უნივერსალური დიზაინის პრინციპით. სტუდენტთა ინოვაციური იდეების, პროექტების რეალიზებისთვის ფუნქციონირებს სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია FABLAB.
კოლეჯში ნებისმიერი ასაკის სწავლის მსურველს სახელმწიფოს სრული დაფინანსებით შეუძლია დაეუფლოს თანამედროვე შრომის ბაზარზე მოთხოვნად მრავალფეროვან პროფესიულ პროგრამებს:
-       კულინარია;
-       კონდიტერია;
-       სარესტორნო მომსახურება;
-       ხის მხატვრული დამუშავება;
-       მომინანქრება;
-       მხატვრული ქსოვა;
-       ინფორმაციის ტექნოლოგიის მხარდაჭერა;
-       იატაკისა და ფილის სამუშაოები;
-       ძრავას შეკეთება;
-       სავალი ნაწილის შეკეთება;
-       საოფისე საქმე.
ამასთან, პროფესიული განათლების მიღების მსურველებს ასევე შეუძლიათ აირჩიონ ვებტექნოლოგიებისა და სარესტორნო მომსახურების ინტეგრირებული პროგრამები, პროფესიის დაუფლების პარალელურად მიიღოთ სრული ზოგადი განათლება და ატესტატთან გათანაბრებული დიპლომი.
შეგახსენებთ, რომ პროფესიულ პროგრამებზე რეგისტრაცია დღეს, 20 აგვისტოს, დასრულდება. რეგისტრაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს: https://vet.emis.ge/#/

The registration of those wishing to study in vocational education programs will end today - August 20
20.08.2021
According to Tamar Kitiashvili, the process of selecting vocational students will start on August 23, which will be conducted by the vocational education institutions themselves in a remote format. In line with the new enrolment rule and the new concept of student selection, colleges will use a variety of student selection methods based on the specifics of the programs, such as: motivational interviews, creative and special tours, practical case analysis, and more. As for the national testing, which only applies to fifth-level professional programs, the National Center for Assessment and Examinations will be conducted in line with all safety rules from September.
According to the Deputy Minister, for the new academic year, sanitary-hygienic norms will be observed in all vocational education institutions operating throughout Georgia and a safe environment will be created for practical and theoretical training.
Mermisi College is one of the leading vocational education institutions in Georgia with modern infrastructure and the latest equipment and technical base. The college has an accessible learning environment for people with disabilities. FABLAB Industrial Innovation Laboratory is functioning for the realization of students' innovative ideas and projects.
Those wishing to study at the college at any age can master the various vocational programs:
- Hair & Beauty services;
- Artistic weaving;
- Information technology support;
- Engine repair;
- Repair of the carriageway;
- Office work.
In addition, those wishing to obtain vocational education can also choose integrated programs in web technologies and restaurant services, in addition to mastering the profession, receive a full general education and a diploma equal to the certificate.
Please note that registration for professional programs will end today, August 20. To register, visit the website: https://vet.emis.ge/#/