მიხეილ ჩხენკელი - კიდევ ერთხელ ყველას მინდა მოვუწოდო აცრისკენ, გავუფრთხილდეთ ჩვენი ბავშვების, ჩვენი შვილების ჯანმრთელობას
28.08.2021
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი   გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელთან საქართველოში ღასან ხალილთან ერთად თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში პედაგოგთა იმუნიზაციის პროცესს დაესწრო. მათ  მადლობა გადაუხადეს როგორც მასწავლებლებს, ასევე სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლებს, რომელთა ხელშეწყობით იმუნიზაციის ცენტრებში, განათლების სისტემის წარმომადგენლებისათვის დამატებით ამცრელი კაბინეტებია გამოყოფილი და ვაქცინაცია წინასწარი რეგისტრაციის გარეშე, მარტივად არის შესაძლებელი.
როგორც მიხეილ ჩხენკელმა პედაგოგებთან საუბარში განაცხადა, ვირუსთან გამკლავების მთავარი გზა ვაქცინაციაა. უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემო მხოლოდ იმუნიზაციით არის შესაძლებელი.
„საქართველოში გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF)  წარმომადგენლობის ხელმძღვანელთან ერთად მოვინახულე  სივრცე, რომელიც სამედიცინო უნივერსიტეტის მიერ არის ორგანიზებული. ამ სივრცეში მიმდინარეობს  პედაგოგებისა და პროფესორ-მასწავლებლების აცრა. მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და კიდევ ერთხელ ყველას მოვუწოდო აცრისკენ. გავუფრთხილდეთ ჩვენი ბავშვების, ჩვენი შვილების ჯანმრთელობას“ - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.
დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან ერთად მასწავლებელთა აცრის პროცესში აქტიურად არის ჩართული გაეროს ბავშვთა ფონდი (UNICEF), რომელთა წარმომადგენლები მედიცინის ცნობილ ექსპერტებთან და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლები ერთად, კოვიდ-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის თაობაზე საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრებს მართავენ საქართველოს მასშტაბით.
„მე და ბატონი მინისტრი პედაგოგთა აცრის პროცესს გავეცანით. ამით  გვსურს წავახალისოთ მასწავლებლები. იმისათვის, რომ  სკოლების უსაფრთხოდ გახსნა შესაძლებელი იყოს, ვაქცინაციის პროცესში მასწავლებლების ჩართვა უაღრესად მნიშვნელოვანია. აუცილებელია, კიდევ უფრო მეტი ადამიანი აიცრას, რათა დაიცვან საკუთარი თავი, ასევე გარშემომყოფები და საზოგადოება“  - ამბობს ღასან ხალილი.
თბილისის N112 საჯარო სკოლის დირექტორი ნინო თაბაგარი, რომელიც კოლეგებთან ერთად დღეს სამედიცინო უნივერსიტეტში ფაიზერის მეორე დოზით აიცრა, აცხადებს, რომ სრული ვაქცინაციის შემდეგ თავს გაცილებით უსაფრთხოდ იგრძნობს:
„ჩვენი სკოლის მასწავლებელთა თითქმის 60% აცრილია. პედაგოგები ეტაპობრივად იცრებიან. ეს მათ თავადაც ძალიან უხარიათ. მიგვაჩნია, რომ  სწორედ ეს არის ის უსაფრთხოება, რომელიც მოგვცემს შესაძლებლობას სწავლა სასკოლო სივრცეში განვახორციელოთ, ეს  ბავშვებისთვის აუცილებელია! ყველას ვთხოვ, შეძლებისდაგვარად რეალურად შეხედონ დღევანდელ მდგომარეობას და უსაფრთხოებისთვის აცრის პროცესში მაქსიმალურად ჩაერთონ“.
თბილისსა და რეგიონებში განათლების სფეროს წარმომადგენელთა ვაქცინაცია უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს. პედაგოგები და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები აქტიურად იცრებიან სხვადასხვა სამედიცინო დაწესებულებებში სპეციალურად მათთვის გამოყოფილ ამცრელ კაბინეტებში. შედეგად, ვაქცინირებულ მასწავლებელთა რიცხვმა საგრძნობლად იმატა. ბოლო ერთი თვის განმავლობაში, აცრილი მასწავლებლების რაოდენობა 9-დან 46 %-მდე გაიზარდა.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli together with the representative of the United Nations Children's Fund (UNICEF), Ghasan Khalil in Georgia attended the process of teacher immunization at Tbilisi State Medical University. They thanked both teachers and representatives of the medical field, with the help of which in the immunization centres are providing this invaluable service.
As Mikheil Chkhenkeli said in a conversation with teachers, the main way to deal with the virus is mass vaccination. A safe educational environment is only possible through immunization.
"I visited the space organized by the Medical University together with the head of the UNICEF office in Georgia. Vaccination of teachers and professors is underway in this area. I want to take the opportunity and once again call on everyone to get vaccinated. Let's take care of the health of our children, and our fellow citizens" – stated Mikheil Chkhenkeli.
Together with the Ministry of Refugees, Labor, Health and Social Affairs and the Ministry of Education and Science, the United Nations Children's Fund (UNICEF) is actively involved in the teacher vaccination process. Vaccination information meetings are held throughout Georgia.
“In order to be able to open schools safely, the involvement of teachers in the vaccination process is extremely important. It is necessary to vaccinate more people in order to protect themselves, as well as those around them and the society.” - said Ghasan Khalili.
Nino Tabagari, principal of Tbilisi Public School N112, who was vaccinated with the second dose of Pfizer at the Medical University today with her colleagues, says that she feels much safer after the full vaccination:
"Almost 60% of our school teachers are vaccinated. We believe that this is the security that will enable us to study in a safe school space. I ask everyone to look at the current situation as realistically as possible and to get involved in the vaccination process as much as possible."
Vaccination of representatives of the education sector in Tbilisi and the regions is ongoing. Teachers and school administration representatives are actively trained in various medical institutions in special cabinets specially allocated for them. As a result, the number of vaccinated teachers has increased significantly. Over the past month, the number of vaccinated teachers has increased from 9 to 46%.