მიხეილ ჩხენკელი: „წელს, პანდემიის გამო, სასწავლო წელი დისტანციურ ფორმატში იწყება, მაგრამ ეს დროებითია“
15.09.2021
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მოსწავლეებს, პედაგოგებს, ლექტორებსა და სრულიად აკადემიურ სივრცეს სწავლის დაწყება მიულოცა. მინისტრმა მიმართვაში აღნიშნა, რომ 15 სექტემბერს სწავლა დისტანციურად იწყება, მაგრამ ეს დროებითია; იმისათვის, რომ თითოეული მოსწავლე დაუბრუნდეს ბუნებრივ სასკოლო გარემოს საჭიროა მასწავლებლების, მოსწავლეთა მშობლების და მთლიანად საზოგადოების კონსოლიდირება  ჯანდაცვის სფეროს რეკომენდაციების ზედმიწევნით დაცვაში.
მიხეილ ჩხენკელი: „მოსწავლეებს, მასწავლებლებს, ლექტორებს, სრულიად აკადემიურ სივრცეს ვულოცავ სასწავლო წლის დაწყებას. წელს, პანდემიის გამო, სასწავლო წელი დისტანციურ ფორმატში იწყება, მაგრამ ეს დროებითია.
დღეს ფუნქციონირებას იწყებს „ტელესკოლის“ უაღრესად მნიშვნელოვანი, საერთაშორისოდ აღიარებული პროექტი, რომელსაც დისტანციური სწავლების მეთოდებს შორის ერთ-ერთი გამორჩეული ადგილი უკავია.
როგორც მოგეხსენებათ, ჩვენ გვექნება დიფერენცირებული მიდგომა, რაც გულისხმობს იმას, რომ 4 ოქტომბერს, იმ ქალაქებსა და სოფლებში, სადაც ინფიცირების მაჩვენებელი იქნება 4%-ზე ნაკლები სკოლები, პროფესიული სასწავლებლები და უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებები შეძლებენ დასწრებულ ფორმატზე გადასვლას.
იმისთვის, რომ ჩვენ ამას მივაღწიოთ აუცილებელია საზოგადოების კონსოლიდირება ჯანდაცვის სფეროს რეკომენდაციების ზედმიწევნით დაცვაში. აქ მე განსაკუთრებით მინდა ხაზი გავუსვა მასწავლებლების და მოსწავლეთა მშობლების აცრის საკითხს. ეს ჩვენ საშუალებას მოგვცემს, რომ ჩვენმა შვილებმა სწავლა გააგრძელონ ბუნებრივ გარემოში, ანუ საკლასო ოთახებში.
ჩვენ ასევე მივიღეთ მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება პირველკლასელებთან დაკავშირებით. პედაგოგიკური მოსაზრებებიდან გამომდინარე, უაღრესად მნიშვნელოვანია, რომ პირველკლასელებს თავიანთი პირველი სასკოლო გამოცდილება, მათი პირველი გაკვეთილები ჩაუტარდეთ ბუნებრივ სასკოლო გარემოში. შესაბამისად, პირველკლასელები სწავლას 4 ოქტომბერს დასწრებულ ფორმატში დაიწყებენ იმ სკოლებში, სადაც ინფიცირების მაჩვენებელი იქნება 4 %-ზე ნაკლები.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli congratulated the students, teachers, lecturers, and the entire academic space on the start of the new academic year. In his address, the Minister noted, that the studies will kick off remotely on September 15, but this is only temporary. To facilitate the return of students to their natural, classroom environment, it is crucial to consolidate teachers, parents, and the community as a whole in strict adherence to health recommendations.
Mikheil Chkhenkeli: “I congratulate the students, teachers, lecturers, the entire academic space on the beginning of the school year. This year, due to a pandemic, the school year starts in a distance format, but it is temporary.
Today, TV School is being reactivated, a highly important, internationally recognized project, which is one of the most prominent distance learning methods.
As you know, we went with a differentiated approach, which means that on October 4, in cities and villages where the infection rate is less than 4%, schools, vocational schools and higher education institutions will be able to switch to the attended format.
In order for us to achieve this, it is necessary to consolidate the society in strict adherence to the recommendations in the field of healthcare. Here I would especially like to highlight the issue of vaccination of teachers and parents of students. This will allow our children to continue their education in a natural environment, i.e. in classrooms.
We also made an important decision regarding first graders. From a pedagogical point of view, it is extremely important for first graders to have their first school experience, their first lessons in a natural school environment. Accordingly, first-graders will begin their lessons in a natural school environment on October 4 in those cities where the infection rate is less than 4%.