მიხეილ ჩხენკელი: „ჰარვარდის უნივერსიტეტის დევისის ცენტრი ქართველოლოგიის პროგრამის განხორციელებას დაიწყებს და პირველ ლექციას ირაკლი ღარიბაშვილი წაიკითხავს“
23.09.2021
ნიუ-იორკში გამართულ ჰარვარდის უნივერსიტეტის ქართველოლოგიის პროგრამის საინაუგურაციო ღონისძიებაზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და ამ მოვლენის ისტორიულ მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი:  „დღეს ჩვენ ჭეშმარიტად ისტორიულ მოვლენას დავესწარით. საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის, ინიციატივით, ჰარვარდის უნივერსიტეტის დევისის ცენტრი ქართველოლოგიის პროგრამის განხორციელებას დაიწყებს. ეს უაღრესად მნიშვნელოვანია ჩვენი ქვეყნისთვის. ფაქტის ისტორიულობა ასევე მდგომარეობს იმაში, რომ ეს ამერიკის ისტორიაშიც პირველად ხდება.
პროგრამის ფარგლებში სტუდენტებს საშუალება ექნებათ, სიღრმისეულად გაეცნონ საქართველოს ისტორიას, კულტურას, ლიტერატურას, პოლიტიკას. მინდა ასევე ხაზი გავუსვა სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობას, რომელიც ამ პროგრამის ეგიდით წარიმართება. პროგრამა ფუნქციონირებას 2022 წლის თებერვალში დაიწყებს და პირველი ლექციით გაიხსნება, რომელსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილი წაიკითხავს“.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივით, საქართველოს მთავრობის ფინანსური ძალისხმევით, ჰარვარდის უნივერსიტეტის დევისის ცენტრი ქართველოლოგიის პროგრამის განხორციელებას დაიწყებს. პროგრამას ამერიკელი მეცნიერი და ქართველოლოგი, პროფესორი სტივენ ჯონსი უხელმძღვანელებს. პირველ ლექციას 2022 წლის თებერვალში პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი წაიკითხავს.

Mikheil Chkhenkeli: "The Davis Center of Harvard University will start implementing the program of Kartvelology and Irakli Gharibashvili will deliver the first lecture"
23.09.2021
Mikheil Chkhenkeli: “Today we witnessed a truly historical event. At the initiative of the Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili, the Davis Center of Harvard University will start implementing the program of Kartvelology. This is extremely important for our country. The historicity of the fact also lies in the fact that this is the first time in American history.
Within the framework of the program, students will have the opportunity to get acquainted with the history, culture, literature, and politics of Georgia. I would also like to highlight the research activities that will be conducted under the auspices of this program. The program will start operating in February 2022 and will open with the first lecture, which will be delivered by the Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili.
At the initiative of the Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili, with the financial efforts of the Government of Georgia, the Davis Center at Harvard University will launch a program in Kartvelology. The program will be led by American scientist and Kartvelologist, Professor Stephen Jones. The first lecture will be delivered by the Prime Minister Irakli Gharibashvili in February 2022."