საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა საერთაშორისო ონლაინ კონფერენცია „ანტიკური და ბიზანტიური სამყარო ინტერდისციპლინური კვლევების შუქზე“ გახსნა, რომელიც ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით ტარდება.
მიხეილ ჩხენკელი: „მოხარული ვარ, რომ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტი, პანდემიის მიუხედავად, ამ მასშტაბისა და რანგის საერთაშორისო ონლაინ კონფერენციას მასპინძლობს, რომელიც სამ მნიშვნელოვან თარიღს ეძღვნება: ცნობილი კლასიკოსის, ბიზანტინისტისა და პაპიროლოგის, გრიგოლ წერეთლის 150 წლის იუბილეს, მის მიერ დაარსებული კლასიკური ფილოლოგიის კათედრის დაარსების 100 წლისთავსა და საბერძნეთის რევოლუციის 200 წლის იუბილეს.
მსურს განსაკუთრებული სიამაყით აღვნიშნო, რომ თსუ კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტი უდიდესი ტრადიციების მატარებელი, ამ სფეროში მსოფლიოში სახელგანთქმული ინსტიტუტია, რაშიც უდიდესი წვლილი მიუძღვის პროფესორ რისმაგ გორდეზიანს და ინსტიტუტის თითოეულ წევრს. დღევანდელი მასშტაბური კონფერენციაც, რომელშიც 25 ქვეყნის 96 წარმომადგენელი მონაწილეობს, ამ ინსტიტუტის საერთაშორისო სამეცნიერო მიღწევების დადასტურებაა.
დარწმუნებული ვარ, რომ კონფერენცია საინტერესოდ და ნაყოფიერად ჩაივლის და ხელს შეუწყობს საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებას, ბერძნულ-რომაული ფილოლოგიის ქართული სკოლის ცნობადობის ზრდას და ჰუმანიტარული მეცნიერებების ინტერნაციონალიზაციას“.
კონფერენციაში „ანტიკური და ბიზანტიური სამყარო ინტერდისციპლინური კვლევების შუქზე“ მონაწილეობას იღებს 96 მომხსენებელი მსოფლიოს 25 ქვეყნიდან და ის სამ მნიშვნელოვან თარიღს ეძღვნება: ცნობილი კლასიკოსის, ბიზანტინისტისა და პაპიროლოგის, გრიგოლ წერეთლის 150 წლის იუბილეს, მის მიერ დაარსებული კლასიკური ფილოლოგიის კათედრის დაარსების 100 წლისთავსა და საბერძნეთის რევოლუციის 200 წლის იუბილეს.
კონფერენციის თემატიკა მრავალფეროვანია და შეეხება გრიგოლ წერეთლის სამეცნიერო მემკვიდრეობას, სიძველეთმცოდნეობისა და ბიზანტინისტიკის აქტუალურ პრობლემებს, ანტიკური და ბიზანტიური სამყაროს და საქართველოს ურთიერთობებს, ანტიკური და ბიზანტიური სამყაროს რეცეფციას და სხვ.

Mikheil Chkhenkeli Opens International Online Conference "Ancient and Byzantine Worlds in the Light of Interdisciplinary Studies"
22.09.2021
Mikheil Chkhenkeli: "I am glad that, despite the pandemic, the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Institute of Classical Philology, Byzantine Studies and Neo-Greek Studies, is hosting an international conference of this magnitude and rank, dedicated to three important dates: the 150th jubilee anniversary of the Institute, the 100th anniversary of the founding of the Department of Classical Philology and the 200th anniversary of the Greek Revolution.
I would like to note with special pride that TSU Institute of Classical Philology, Byzantine Studies and Neo-Greek Studies is the bearer of great traditions, a world-famous institute in this field, to which the greatest contribution is made by Professor Rismag Gordezian and each member of the institute. Today's large-scale conference, which is attended by 96 representatives from 25 countries, is a confirmation of the international scientific achievements of this institute.
I am confident that the conference will be interesting and fruitful and will contribute to the sharing of international experience, increase the awareness of the Georgian School of Greco-Roman Philology and the internationalization of the humanities. "
The conference "The Ancient and Byzantine World in the Light of Interdisciplinary Studies" is attended by 96 speakers from 25 countries and is dedicated to three important dates: the 150th anniversary of the famous classicist, Byzantine and papyrologist Grigol Tsereteli.
The topics of the conference are diverse and will relate to the scientific heritage of Grigol Tsereteli, current problems of archaeology and Byzantine studies, the relations between the ancient and Byzantine world and Georgia, the reception of the ancient and Byzantine world and so forth.