მიხეილ ჩხენკელმა ევგენი ხარაძის საქართველოს ეროვნული ასტროფიზიკური ობსერვატორიის თბილისის ოფისი გახსნა
28.09.2021
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ევგენი ხარაძის საქართველოს ეროვნული ასტროფიზიკური ობსერვატორიის თბილისის ოფისის გახსნის ცერემონიაში მიიღო მონაწილეობა, დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და ახალი სამუშაო სივრცის გახსნა მიულოცა. ღონისძიების ფარგლებში ასევე გაიხსნა აკადემიკოს ჯუმბერ ლომინაძის სახელობის კაბინეტი,  მოეწყო მეცნიერის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველი ფოტოგამოფენა და ხელი მოეწერა თანამშრომლობის მემორანდუმს ევგენი ხარაძის საქართველოს ეროვნულ ასტროფიზიკურ ობსერვატორიასა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს შორის.
სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა ობსერვატორიის განვითარების სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობამ მისი ინფრასტრუქტურული განვითარებისთვის 10 მილიონი ლარი გამოყო.
მიხეილ ჩხენკელი: „მთელი გულით გილოცავთ ასტროფიზიკური ობსერვატორიის თბილისის ოფისის გახსნას. მოხარული ვარ, რომ მეცნიერებს სამუშაოდ ღირსეული პირობები შეექმნათ. ასევე, ძალიან მახარებს, რომ ობსერვატორიაში დაიწყო ფუნდამენტური ცვლილებები. როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოს მთავრობამ უკვე გამოყო თანხები მისი ინფრასტრუქტურული განვითარებისთვის. ეს არის ახალი ეტაპი ობსერვატორიის ისტორიაში, რომელიც ახალ საერთაშორისო სამეცნიერო კვლევებს მისცემს დასაბამს.
მოხარული ვარ, რომ ოფისის გახსნასთან ერთად აკადემიკოს ჯუმბერ ლომინაძის სახელობის კაბინეტი გაიხსნა, რომელიც  უდიდესი მეცნიერი და შესანიშნავი პიროვნება გახლდათ. ძალიან კარგია, რომ ის არა მხოლოდ სამუზეუმო, არამედ  სამუშაო სივრცე იქნება, სადაც ახალგაზრდებს აკადემიკოს ჯუმბერ ლომინაძის სამეცნიერო მემკვიდრეობის გაცნობის შესაძლებლობა ექნებათ, ასევე, ჩატარდება სამეცნიერო-კვლევითი სემინარები და შეხვედრები.
მოხარული ვარ, რომ დღეს გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი ევგენი ხარაძის საქართველოს ეროვნულ ასტროფიზიკურ ობსერვატორიასა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს შორის, რაც საშუალებას მისცემს ობსერვატორიის თანამშრომლებს, ჩაერთონ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სამეცნიერო და აკადემიურ ცხოვრებაში“.
მიხეილ ჩხენკელმა დამსწრე საზოგადოებას ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია და ხაზი გაუსვა, რომ უნივერსიტეტის დაარსება უდიდესი მნიშვნელობის მოვლენაა საქართველოს საგანმანათლებლო სივრცეში. უნივერსიტეტის იდეისა და კონცეფციის ავტორი ბატონი ბიძინა ივანიშვილია. სწორედ მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედების შედეგად ქვეყანაში გაჩნდა მსოფლიო მასშტაბის აკადემიური და სამეცნიერო-კვლევითი სივრცე.
მინისტრის თქმით, ინტერნაციონალიზაციას, ერთი მხრივ, განაპირობებს ის აკადემიური პროგრამები, რომლებიც მსოფლიოს ლიდერ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით იქმნება და, მეორე მხრივ, ის, რომ უნივერსიტეტის აკადემიურ ცხოვრებაში ქართველებთან ერთად ჩართული არიან ცნობილი უცხოელი პროფესორებიც. გარდა ამისა, ძალიან დიდი ყურადღება ექცევა მეცნიერების განვითარებას, რაშიც ადრონული თერაპიის ცენტრი დიდ წვლილს შეიტანს.
თბილისის ოფისის შენობაში მოეწყო სამუშაო ოთახები ობსერვატორიის მეცნიერ-თანამშრომლებისთვის, საკონფერენციო დარბაზი და სამეცნიერო საბჭოს სამუშაო კაბინეტი. ოფისის სარეაბილიტაციო სამუშაოები, რომელიც სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტომ განახორციელა, 750 ათას ლარამდე ღირებულებისაა. ოფისი აღიჭურვა შესაბამისი ინვენტარით, რისთვისაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 40 000 ლარი გამოყო. უახლოეს მომავალში ობსერვატორიის თბილისის ოფისში ევგენი ხარაძის სახელობის კაბინეტი გაიხსნება, სადაც მეცნიერის მემორიალური ნივთები განთავსდება.
ღონისძიების ფარგლებში თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა ევგენი ხარაძის საქართველოს ეროვნულ ასტროფიზიკურ ობსერვატორიასა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს შორის, რომლის მიზანია მხარეთა შორის აკადემიურ და სამეცნიერო-კვლევით  სფეროებში თანამშრომლობის გაღრმავება, მათ შორის, ერთობლივი საგრანტო პროექტების განხორციელება სტუდენტთა და ახალგაზრდა მკვლევართა ჩართულობით, ერთობლივი სემინარების, კონფერენციების, სიმპოზიუმების ორგანიზება, მეცნიერების პოპულარიზაციისკენ მიმართულ პროექტების განხორციელება ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის მიმართულებით. მემორანდუმის ფარგლებში ობსერვატორია მხარს დაუჭერს უნივერსიტეტში დარგობრივი სადოქტორო პროგრამ(ებ)ის განხორციელებას, გარდა ამისა, ობსერვატორიაში დასაქმებულ მეცნიერებს საშუალება ექნებათ უხელმძღვანელონ უნივერსიტეტის სტუდენტებს საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო ნაშრომების შესასრულებლად.
აღნიშნულ მემორანდუმს ხელი ობსერვატორიის დირექტორმა რევაზ ჭანიშვილმა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ მოაწერეს.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის ალექსანდრე თევზაძის ინიციატივით, ახალგაზრდა მეცნიერებისათვის ფულადი ჯილდოები დაწესდება – ჯუმბერ ლომინაძის ჯილდო ასტროფიზიკაში, მიხეილ ვაშაკიძის ჯილდო – ასტრონომიაში, ევგენი ხარაძის ჯილდო კი – ასტროფიზიკასა და ასტრონომიაში.
აღსანიშნავია, რომ ევგენი ხარაძის საქართველოს ეროვნული ასტროფიზიკური ობსერვატორია, როგორც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, ხელმისაწვდომია ყველა უმაღლესი სასწავლებლის, სამეცნიერო ორგანიზაციისთვის, მეცნიერებისა და ახალგაზრდა მკვლევრებისათვის როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო დონეზე.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli participated in the opening ceremony of the Tbilisi office of Evgeni Kharadze Georgian National Astrophysical Observatory, addressed the audience and congratulated them on the opening of a new working space. Within the framework of the event, the office of Academician Jumber Lominadze was opened, a photo exhibition reflecting the life and work of a scientist was organized and a memorandum of cooperation was signed between Evgeni Kharadze Georgian National Astrophysical Observatory and Kutaisi International University.
In his speech, Mikheil Chkhenkeli spoke about the future plans for the development of the observatory and noted that the Georgian government has allocated 10 million GEL for its infrastructure development.
Mikheil Chkhenkeli: “I heartily congratulate you on the opening of the Tbilisi office of the Astrophysical Observatory. Also, I am very happy that fundamental changes have started at the observatory. As you know, the Georgian government has already allocated funds for its infrastructural development. This is a new stage in the history of the observatory, which will give rise to new international scientific studies.
I am glad that with the opening of the office, the cabinet named after Academician Jumber Lominadze was opened, who became a great scientist and an excellent person. It is very good that it will be not only a museum, but also a working space, where young people will have the opportunity to get acquainted with the scientific heritage of Academician Jumber Lominadze, as well as scientific research seminars and meetings.
I am glad that a memorandum of cooperation was signed today between Evgeni Kharadze Georgian National Astrophysical Observatory and Kutaisi International University, which will allow the observatory staff to engage in the scientific and academic life of Kutaisi International University.
Mikheil Chkhenkeli informed the audience about Kutaisi International University and stressed that the establishment of the university is an event of great importance in the educational space of Georgia. The idea and concept of the university belongs to Mr. Bidzina Ivanishvili. It was because of his and his family's extremely important charity that a world-wide academic and scientific-research space emerged in the country.
According to the Minister, internationalization is conditioned, on the one hand, by the academic programs created in cooperation with the world leader university and, on the other hand, by the fact that well-known foreign professors are involved in the academic life of the university together with their Georgian counterparts. In addition, a great deal of attention is paid to the development of science, to which the Hadron Therapy Center will make a major contribution.
Working rooms for the observatory staff, a conference hall and a working room of the Scientific Council were arranged in the Tbilisi office building. Renovation works of the office, carried out by the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency, cost up to 750 thousand GEL. The office was equipped with appropriate inventory, for which the Ministry of Education and Science allocated 40,000 GEL. Soon, a cabinet named after Evgeni Kharadze will be opened in the Tbilisi office of the observatory, where the memorial items of the scientist will be exhibited.
Within the framework of the event, a Memorandum of Understanding was signed between Evgeni Kharadze Georgian National Astrophysical Observatory and Kutaisi International University, with the aim of deepening cooperation between the parties in academic and research fields, including joint grant projects with the participation of students, young researchers, scholars, and young researchers. Under the Memorandum, the Observatory will support the implementation of field doctoral program (s) at the University, in addition, scientists employed at the Observatory will be able to guide university students to complete undergraduate, graduate, and doctoral theses.
The memorandum was signed by the director of the observatory Revaz Chanishvili and the rector of Kutaisi International University, Alexander Tevzadze.
Owing to the initiative of Kutaisi International University Rector, Alexander Tevzadze, monetary awards will be established for young scientists - Jumber Lominadze Award in Astrophysics, Mikheil Vashakidze Award in Astronomy, and Evgeni Kharadze Award in Astrophysics and Astronomy.
It should be noted that Evgeni Kharadze Georgian National Astrophysical Observatory, as a legal entity of public law of the Ministry of Education and Science, is available to all higher education institutions, scientific organizations, science, and young researchers both locally and internationally.