მიხეილ ჩხენკელმა რუმინეთის ელჩთან თანამშრომლობის გაფართოების საკითხებზე იმსჯელა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა რუმინეთის ელჩს რეზვან როტუნდუს უმასპინძლა და მასთან განათლებისა და მეცნიერების სფეროში თანამშრომლობის გაფართოების შესაძლებლობები განიხილა.
მიხეილ ჩხენკელმა მადლობა გადაუხადა რეზვან როტუნდუს თანამშრომლობისათვის. შეხვედრაზე მხარეებმა ერთმანეთს თავიანთი ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს განათლების უწყვეტი პროცესის უზრუნველყოფის მიმართულებით Covid-19-ის პანდემიის პირობებში.
მინისტრმა სტუმარს განათლების სისტემის მთავარი მეგა-პროექტის – ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია და ხაზი გაუსვა, რომ უნივერსიტეტის იდეისა და კონცეფციის ავტორი ბატონი ბიძინა ივანიშვილია. მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედების შედეგად ქვეყანაში გაჩნდა მსოფლიო მასშტაბის აკადემიური და სამეცნიერო-კვლევითი სივრცე.
მიხეილ ჩხენკელის შეფასებით, უნივერსიტეტმა ძალიან კარგი სტარტი აიღო და აქვს სწრაფად მზარდი რეიტინგი. 2021 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების საფუძველზე, საშუალო საკონკურსო ქულის მიხედვით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი სახელმწიფო უნივერსიტეტებს შორის პირველ ადგილს იკავებს.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ უნივერსიტეტის მაღალ სტანდარტსა და ინტერნაციონალიზაციის ხარისხს განაპირობებს ის მიდგომა, რომელიც აკადემიური პროგრამების შექმნას კონკრეტულ დარგში მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით გულისხმობს. გარდა ამისა, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ლექციებს ქართველ პროფესორებთან ერთად უცხოელებიც კითხულობენ. უნივერსიტეტის კარი უცხოელი, მათ შორის, რუმინელი სტუდენტებისთვისაც ღიაა.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში მეცნიერების განვითარებას განაპირობებს ადრონული თერაპიის ცენტრი, სადაც ონკოლოგიისა და პროტონული თერაპიის მიმართულებით კვლევების წარმოების პროცესში საერთაშორისო სამეცნიერო წრეები ჩაერთვებიან. მინისტრის თქმით, დაინტერესების შემთხვევაში, კოლაბორაციაში მონაწილეობის შესაძლებლობა რუმინელ მეცნიერებსა და კვლევით დაწესებულებებსაც ექნებათ ინსტიტუციურ დონეზე. აღსანიშნავია, რომ ადრონული თერაპიის ცენტრი მთლიანად დაფინანსებულია საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ მიერ. სამეცნიერო-კვლევითი პროცესი ადრონული თერაპიის ცენტრში ულტრათანამედროვე ციკლოტრონების შექმნისთანავე დაიწყება, რომელთა დამზადება და აწყობა სიმსივნური დაავადებების პროტონული თერაპიის აპარატურის მწარმოებელ მსოფლიოს წამყვან კომპანიაში (IBA) მიმდინარეობს.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ  ბრიუსელში ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ახალ ჩარჩო პროგრამა Horizon Europe-ში საქართველოს ასოცირების საერთაშორისო შეთანხმებას  საზეიმოდ მოეწერა ხელი. მისი შეფასებით, აღნიშნული შეთანხმება სამეცნიერო-კვლევითი თვალსაზრისით ქართველ მეცნიერებს დიდ შესაძლებლობებს უხსნის. Horizon Europe-ის პროგრამის კონკურსებში საქართველოს წარმომადგენლები ისარგებლებენ ზუსტად ისეთივე პირობებითა და უფლებებით, როგორითაც ევროკავშირის ქვეყნების სამეცნიერო და ინოვაციების სფეროს წარმომადგენლები სარგებლობენ. ქართველ მეცნიერებს შეუძლიათ მონაწილეობა მიიღონ 95.5 მილიარდი ევროს ბიუჯეტის მქონე კვლევისა და ინოვაციის პროგრამის ფარგლებში გამოცხადებულ კონკურსებში.
შეხვედრაზე მხარეებმა რუმინეთის მთავრობის სასტიპენდიო პროგრამების გაფართოებაზე ისაუბრეს. სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ელჩის მოადგილე დრაგოს ისპასი ესწრებოდა.

Mikheil Chchenkel discussed issues related to expanding cooperation with the Romanian Ambassador
Mikheil Chkhenkeli thanked Rezvan Rotundu for his cooperation. At the meeting, the parties shared the experience of their countries in ensuring a continuous education process under the conditions of the Covid-19 pandemic.
The Minister informed the guest about the main mega-project of the education system - Kutaisi International University and stressed that the author of the idea and concept of the university belongs to Mr. Bidzina Ivanishvili. As a result of his and his family's extremely important philanthropy, a world-wide academic and scientific-research space emerged in the country.
According to Mikheil Chkhenkeli, the university has started very well and has a rapidly growing rating and approval. Based on the results of the Unified National Examinations of 2021, according to the average competition score, Kutaisi International University takes the first place among the state universities.
The Minister noted that the high standard of the university and the degree of internationalization are conditioned by the approach, which involves the creation of academic programs in cooperation with the world's leading universities in a specific field. In addition, lectures at the Kutaisi International University are given by foreigners along with Georgian professors. The university is open to foreign students.
Mikheil Chkhenkeli noted that the development of science at Kutaisi International University is conditioned by the Hadron Therapy Center, where international scientific circles will be involved in the production of research in the field of oncology and proton therapy. According to the Minister, Romanian scientists and research institutions will also have the opportunity to participate in the collaboration. It should be noted that the Hadron Therapy Center is fully funded by the International Charitable Foundation "Cartu". The research process will begin with the development of ultra-modern cyclotrons, which are manufactured and assembled by the world's leading manufacturer of proton therapy equipment for cancer (IBA).
Furthermore, the Minister stressed that the new EU Framework Program for Research and Innovation, was solemnly signed in Brussels. According to him, the agreement opens great opportunities for Georgian scientists. The representatives of Georgia in the competitions of the Horizon Europe program will enjoy the same conditions and rights as the representatives of the field of science and innovation of the EU countries. Georgian scientists can take part in competitions announced within the framework of the research and innovation program with a budget of 95.5 billion euros.
At the meeting, the parties discussed the expansion of the Romanian government scholarship programs. The meeting held at the Ministry was attended by Deputy Ambassador Drago Ispas.