კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიატი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი ანა ბარბაქაძე გახდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის გასაზრდელად აქტიურად ახორციელებს სტუდენტების მხარდამჭერ პროგრამებს. მათ შორის არაერთი პროგრამა მოქმედებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის. ერთ-ერთი მათგანია დიმიტრი გულიას და კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიები, რომელსაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან ერთად 2018 წლიდან ახორციელებს და განკუთვნილია ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იმ სტუდენტებისთვის, რომლებიც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე საუკეთესო შედეგებს აჩვენებენ.
2021 წლის სტიპენდიატი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი ანა ბარბაქაძე გახდა. სტიპენდიატმა ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ჯავის რაიონის სოფელ სინაგურის საშუალო სკოლა დაამთავრა და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ერთიანი ეროვნული გამოცდები წარმატებით ჩააბარა. ანა ბარბაქაძე სტიპენდიის სახით ოთხი სასწავლო წლის განმავლობაში 300 ლარს ყოველთვიურად მიიღებს. წარჩინებულ სტუდენტს კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდია და შესაბამისი სერტიფიკატი საზეიმო ვითარებაში გადაეცა.
შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა. თავის მიმართვაში ნუნუ მიცკევიჩმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ განათლების  მიღების კუთხით ახალგაზრდების მხარდაჭერა სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს და ამ მიმართულებით მიმდინარე პროექტები მომავალშიც გაგრძელდება. მინისტრის მოადგილემ ანა ბარბაქაძეს სტიპენდიის მოპოვება პირადად მიულოცა და მომავალ საქმიანობაში წარმატება უსურვა.
თეა ახვლედიანმა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის პრიორიტეტებზე ისაუბრა, რომლის ფარგლებშიც განსაკუთრებული აქცენტი ახალგაზრდების მხარდაჭერასა და გაძლიერებაზე კეთდება და ოკუპირებული აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის ხარისხიან განათლებაზე გამარტივებული წვდომის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდობის ჩართულობის როლს და მათ სწავლასა და შემდგომ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.

The Ministry of Education and Science of Georgia is actively implementing student support programs to increase access to higher education. Among them are several programs for young people living in the occupied territories. One of them is the Dimitri Gulia and Kosta Khetagurov Scholarships, implemented by the Ministry of Education and Science together with the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality since 2018 and designed for students from the occupied territories who show the best results in the Unified National Examinations.
Ana Barbakadze became a 2021 scholarship student at Ilia State University. The scholarship holder graduated from the secondary school in the village of Sinaguri in the Java district of the occupied Tskhinvali region and successfully passed the Unified National Examinations in the territory controlled by the central government. Ana Barbakadze will receive 300 GEL monthly as a scholarship for four academic years.
State Minister, Tea Akhvlediani and Deputy Minister of Education and Science, Nunu Mitskevichi addressed the audience. In her address, Nunu Mitskevichi stressed that the support of young people in terms of education is one of the main priorities of the Ministry and ongoing projects in this direction will continue in the future. The Deputy Minister personally congratulated Ana Barbakadze on receiving the scholarship and wished her success in her future endeavours.
Tea Akhvlediani spoke about the priorities of the reconciliation and engagement policy, with a special emphasis on supporting and empowering young people, and stressed the importance of facilitated access to quality education for young people living in the occupied Abkhazia and Tskhinvali regions. The State Minister emphasized the role of youth involvement in the peace process and wished them success in their studies and further activities.