ნოვრასტა მუსტაფაევი – ქართულის, როგორც მეორე ენის უფროსი მასწავლებელი
„ვერასდროს ვიფიქრებდი, რომ მასწავლებელი გავხდებოდი, მაგრამ ზუსტად იქ ვარ, სადაც უნდა ვიყო და სადაც ყველაზე მეტად საჭიროა ჩემი ყოფნა“, – ამბობს ქართულის, როგორც მეორე ენის უფროსი მასწავლებელი ნოვრასტა მუსტაფაევი, რომელიც მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ ულაშლოს საჯარო სკოლაში 3 წელია სახელმწიფო ენას ასწავლის.
27 წლის პედაგოგმა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 2018 წელს დაამთავრა. იმავე წელს წარმატებით გაიარა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ გამოცხადებული კონკურსი და აქედან დაიწყო მისი პედაგოგიური კარიერა, რომელიც უკვე 4 წელს ითვლის.
ნოვრასტა მუსტაფაევი დამხმარე მასწავლებლად ჯერ ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ბოლნისის პირველ საჯარო სკოლაში მუშაობდა. ერთი წლის შემდეგ კი მარნეულის სოფელ ულაშლოს საჯარო სკოლაში გადავიდა, სადაც მესამე წელია ქართულ ენას იქაურ ბავშვებს  ასწავლის.
„მუდამ ვცდილობდი, ადგილობრივ მოსწავლეებს ქართული ენის შესწავლაში დავხმარებოდი, მაგრამ როდესაც სტუდენტი გავხდი, კიდევ უფრო დავრწმუნდი, რომ ქართული ენა ჩვენი ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია და აუცილებლად უნდა ვიცოდეთ ჩვენი სამშობლოს ენა. აქ ვართ დაბადებული, აქ ვცხოვრობთ და მომავალში თუ გვინდა ვიყოთ წარმატებული მოქალაქეები, აუცილებლად უნდა ვისწავლოთ სახელმწიფო ენა. ძალიან მიხარია, რომ ეს შესაძლებლობა არაქართულენოვანი სკოლების პროფესიული განვითარების მხარდაჭერის პროგრამამ მომცა.
„არაქართულენოვანი სკოლების პროფესიული განვითარების მხარდაჭერის პროგრამას“ უზარმაზარი როლი აქვს არაქართულენოვანი სკოლებისათვის. მე, როგორც პროგრამის მონაწილე, მუდამ ვცდილობ განათლების სფეროში არსებული სიახლეები არა მხოლოდ სკოლაში შევიტანო, უშუალოდ მოსწავლეებსაც მივაწოდო“, – აცხადებს პედაგოგი, რომელმაც საგნობრივი კომპეტენცია 2019 წელს დაადასტურა. 2020-2021 სასწავლო წელს უკვე ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მასწავლებლის მომზადების 60 კრედიტიანი  საგანმანათლებლო პროგრამა დაასრულა. მიმდინარე სასწავლო წელს კი სტატუსი მიენიჭა და ის ქართულის, როგორც მეორე ენის უფროსი მასწავლებელი გახდა.
„ვერასდროს ვიფიქრებდი, რომ მასწავლებელი გავხდებოდი, მაგრამ, ვფიქრობ, ზუსტად იქ ვარ, სადაც უნდა ვიყო და სადაც საჭიროა ჩემი ყოფნა. უზომოდ მიყვარს სკოლაში მუშაობა და ჩემს მოსწავლეებთან დროის გატარება. მიხარია, როდესაც ვხედავ, რომ ბავშვები წინ მიდიან და სულ უფრო და უფრო მეტად ცდილობენ ენის შესწავლას. მოსწავლეებს ვეხმარები იმაშიც, რომ იყვნენ ტოლერანტულები და საკუთარი სამშობლოს მოყვარული მოქალაქეები; შეეცადონ, შექმნან სიყვარულით სავსე გარემო არა მხოლოდ საკუთარი თავისთვის, არამედ მთელი ქვეყნისთვის.
სწორედ ამისთვის ვატარებ ახალ აქტივობებს, სასკოლო ღონისძიებებსა და სასწავლო პროექტებს. წელს პროექტ „ჩხირკედელაში“ ჩავერთეთ და წარმატებით დავასრულეთ პროექტი ,,ქაღალდის შექმნა და გადამუშავება“. ვატარებთ ესეს კონკურსს, ხატვის ფესტივალს, ვიქტორინებს და საგანმანათლებლო თამაშებს. მინდა მოსწავლეებს ვაჩვენო, რომ შეუძლებელი არაფერია, ჩვენი მომავალი, ჩვენი წარმატება ჩვენს ხელშია.
მიმაჩნია, რომ ვაკეთებ იმ საქმეს, რომელიც მიყვარს და როცა ადამიანი საყვარელ საქმეს აკეთებს, მის შრომას ყოველთვის ექნება შედეგი, როგორც საკუთარი თავისთვის, ასევე გარშემომყოფებისთვის. მიყვარს ჩემი სამშობლო და ვცდილობ ისეთი გარემო შევუქმნა ჩემს მოსწავლეებს, რომ მათაც სიყვარულით ისწავლონ ქართული ენა“, – აცხადებს პედაგოგი.
ნოვრასტა მუსტაფაევი იხსენებს, რომ დისტანციურმა სწავლებამ პირველ ეტაპზე  სირთულეები მათაც შეუქმნა, თუმცა დამატებითი მეცადინეობები ელექტრონული სივრცეებისა და Microsoft Teams-ის გამოყენებაზე მასწავლებელმა თავადვე ჩაუტარა:
„ყველაზე სასიხარულო ის არის, რომ ამ რთული პერიოდის განმავლობაში მოსწავლეების მოტივაცია სწავლის მიმართ არ შეცვლილა. მართალია, ამჟამად სწავლა პირისპირ ფორმატში მიმდინარეობს, მაგრამ ყველა სიტუაციისათვის მზად ვართ!“ – ამბობს ნოვრასტა მუსტაფაევი.

Novrasta Mustafaev - Senior teacher of Georgian as a second language
The 27-year-old teacher graduated from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University in 2018. In the same year she successfully passed the competition announced by the National Center for Teacher Professional Development and from here began her pedagogical career.
Novrasta Mustafaev first worked as an assistant teacher in the first public school in the village of Kvemo Bolnisi, Bolnisi Municipality. A year later she moved to the public school in the village of Ulashlo in Marneuli, where she has been teaching Georgian to children there for the third year.
"I always tried to help local students learn the Georgian language, but when I became a student, I became even more convinced that the Georgian language is an integral part of our lives and we must know the language of our homeland. We are born here, we live here and if we want to be successful citizens in the future, we must definitely learn the state language. I am very glad that this opportunity was given to me by the Professional Development Support Program of non-Georgian language schools.
The "Professional Development Support Program for Non-Georgian Language Schools" has a huge role to play for non-Georgian language schools. As a participant of the program, I always try to bring the innovations in the field of education not only to the school, but also to the students directly” – stated the teacher, who confirmed her subject competence in 2019. In the 2020-2021 academic year, Ilia State University has completed a 60-credit teacher training program. In the current academic year, she was granted the status and then became a senior teacher of Georgian as a second language.
"I never thought I would become a teacher, but I think I am exactly where I need to be and where I need to be. I love working at school and spending time with my students. I am glad to see that children are moving forward and trying harder and harder to learn the language. I also help students to be tolerant and loving citizens of their homeland; To try to create a loving environment not only for themselves but for the whole country.
This is why I conduct new activities, school activities and educational projects. This year we joined the project "Chkhirkedela" and successfully completed the project "Paper Creation and Recycling". We run essay contests, drawing festivals, quizzes, and educational games. I want to show students that nothing is impossible, our future, our success is in our hands.
I love my homeland and I try to replicate the exact same environment for my students to teach the Georgian language with love” - said the teacher.
Novrasta Mustafayev recalls that distance learning created difficulties for them in the first stage, but the teacher herself conducted additional training on the use of electronic spaces and Microsoft Teams:
"The most gratifying thing is that during this difficult period, the motivation of students towards learning has not changed. It is true that currently the study is conducted in a face-to-face format, but we are ready for all situations!” - stated Novrasta Mustafaev.