თამარ კვინიკაძე – ქართულის, როგორც მეორე ენის მასწავლებელი
სკოლის მასწავლებლობა თამარ კვინიკაძის ბავშვობის ოცნება იყო. მეორე კურსზე  ოცნება აუხდა და უნივერსიტეტში სწავლის პარალელურად ხაშურის სოფელ ხცისის საჯარო სკოლის ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი გახდა. ამჟამად ქართულ ენას ის ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ კარწახის საჯარო სკოლის მოსწავლეებს ასწავლის და იმისათვის, რომ ეთნიკური უმცირესობების მოსწავლეებს ქართულ გარემოსთან კიდევ უფრო მეტი შეხება ჰქონოდათ, საყვარელი სკოლები ერთმანეთთან დაამეგობრა.
„მასწავლებლობაზე ბავშვობიდან ვოცნებობდი, რისკენაც ჩემმა არაჩვეულებრივმა პედაგოგებმა მიბიძგეს ხაშურის 25-ე საშუალო სკოლიდან (ამჟამად მე-9 საჯარო სკოლა). სკოლის დასრულების შემდეგ, როდესაც ცხინვალის პედაგოგიურ ინსტიტუტში ფილოლოგიის ფაკულტეტზე ჩავაბარე, მე-2 კურსიდან, 1990 წელს, ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლად მუშაობა ხაშურის სოფელ ხცისის საჯარო სკოლაში დავიწყე.
„ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“ პროგრამაში მონაწილეობა 2015 წელს გადავწყვიტე. მიყვარს სიახლეები და გამოწვევები. არა მხოლოდ საკუთარი თავის გამოცდა მინდოდა, არამედ იმის დამტკიცებაც, რომ საჭირო ვარ ზუსტად აქ და ახლა, ზღვის დონიდან 1850 მეტრზე.
კარწახის საჯარო სკოლაში პირველი შეხვედრისა და პირველი შთაბეჭდილების გულის სიღრმეში ძალიან მეშინოდა, თუმცა სკოლაში შესვლისთანავე გაუცხოების გრძნობა სრულიად გაქრა და მეგობრული გარემო, რაც დამხვდა, დღემდე მოგვყვება.
ისევე, როგორც ჩემს კოლეგებს, ბუნებრივია, მეც ძალიან მინდოდა ეთნიკური უმცირესობების საზოგადოებასთან ინტეგრაცია და ამიტომ უპირველეს ამოცანად დავისახე ჩემი ყოფილი სკოლის – ხცისისა და  ახლანდლის – ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ კარწახის საჯარო სკოლების დამეგობრება.
სკოლებს შორის შეხვედრა ჯერ სოფელ კარწახში,  შემდეგ წელს კი სოფელ ხცისში შედგა. შეხვედრაზე ძალიან ბევრი გეგმა შევიმუშავეთ, როგორ გაგრძელებულიყო ორი სკოლის – ქართულენოვანი და არაქართულენოვანი სკოლების მეგობრობა. დავგეგმეთ ღონისძიებებიც, თუმცა პანდემიამ ხელი შეგვიშალა, რომ სხვადასხვა საინტერესო ღონისძიებით განგვემტკიცებინა ეს ურთიერთობა. ვფიქრობ, ყველაფერი წინ არის. ჩემი არაქართველი კოლეგისგან იცით რა იყო ყველაზე დიდი შეფასება?! – „თამარ, თქვენში საქართველოს ვხედავთ!“ ეს მარტო შეფასება კი არა, ნდობაც არის, რომელსაც გამართლება უნდა“, – იხსენებს პედაგოგი.
თამარ კვინიკაძე ქართულ ენასა და ლიტერატურაში სერტიფიცირებული მასწავლებელი სასერტიფიკაციო გამოცდების შემოღებისთანავე, 2011 წელს გახდა. 2012 წელს მან I-VI კლასების ქართული ენისა და ლიტერატურის გამოცდა ჩააბარა. 2020 წელს წამყვანი მასწავლებელი გახდა, რასაც უდავოდ პროგრამისა და თავისი  კოლეგების დამსახურებად მიიჩნევს.
„არ შემიძლია არ აღვნიშნო ჩვენი პროგრამის ხელმძღვანელობის თანადგომა და მხარდაჭერა, ჩვენი მიღწევების, წარმატების მუდმივად აღიარება, დახმარება საჭირო დროს. ჩვენ ხშირად ვხვდებით ერთმანეთს სხვადასხვა საკითხებზე სამსჯელოდ. პრობლემების გადაჭრის გზებსაც ერთად ვსახავთ და წარმატებასაც ერთობლივად ვიზიარებთ.  მართლაც, საინტერესო და წარმატებული ადამიანების გარემოცვაში ვარ, რაც  ნამდვილად საამაყოა,“ – ხაზს უსვამს პედაგოგი.
მნიშვნელოვანია, რომ ,,არაქართულენოვანი მასწავლებლების პროფესიული მხარდაჭერის პროგრამის“  ფარგლებში პედაგოგები არაქართველ კოლეგებს პროფესიულ განვითარებაში  ეხმარებიან.
თამარ კვინიკაძეს ამ კუთხითაც აქვს წარმატება. მისი ხელშეწყობით უფროსი მასწავლებლის სტატუსი რამდენიმე მასწავლებელს უკვე მიენიჭა, რომლებიც პროფესიულ განვითარებას კიდევ და კიდევ ცდილობენ. ის სკოლაში  სახელმწიფო ენის კურსს ატარებს, სადაც ყოველწლიურად უფრო მეტი მასწავლებელი ერთვება – არაქართველი კოლეგების სურვილია, სრულყოფილად შეისწავლონ სახელმწიფო ენა. თამარს უხარია, რომ შედეგი კარგი აქვთ.
პედაგოგი თავს ბედნიერად გრძნობს, რომ მისი მოსწავლეები ყოველწლიურად ქართულ უნივერსიტეტებში აბარებენ:
„იქიდან ამაყნი, თავდაჯერებულნი, მადლიერნი ბრუნდებიან. მერწმუნეთ,  ეს მოქალაქეები მე დავტოვე საქართველოში. ჩემი მიზანია, ქვეყანას რაც შეიძლება მეტი ახალგაზრდა აქ, საქართველოში შევუნარჩუნო. მიხარია, რომ ზოგი სოფელს უბრუნდება, ზოგი თბილისში რჩება. მთავარია, აქ რჩებიან და ბევრისთვის მაგალითები არიან. ამ ყველაფრის მიუხედავად, ჯერ კიდევ ბევრი საქმეა გასაკეთებელი იმისათვის, რომ ეთნიკურმა უმცირესობებმა ისწავლონ სახელმწიფო ენა“.
პედაგოგი იხსენებს, რომ დისტანციური სწავლების პროცესი თავიდან რთული იყო, თუმცა თუ საქმე გიყვარს, გიყვარს ის ადამიანები, ვის გარემოცვაშიც ხარ და დაუძლეველი არაფერია.

Tamar Kvinikadze - Teacher of Georgian as a second language
"I have been dreaming of teaching since childhood, to which my extraordinary teachers pushed me from Khashuri 25th Secondary School (currently the 9th public school). After graduating from school, when I entered the Faculty of Philology at the Tskhinvali Pedagogical Institute, I started working as a teacher of Georgian language and literature in the second year, in 1990, at the public school in the village of Khtsisi in Khashuri.
I decided to participate in the "Georgian Language for Future Success" program in 2015. I love novelties and challenges. Not only did I want to test myself, but also to prove that I needed to be right here and now, at 1850 meters above sea level.
I was very scared in the depths of my first meeting and first impression at Kartsakhi Public School, however, as soon as I entered the school, the feeling of alienation completely disappeared and the friendly environment I encountered still lingers to this day.
Like my colleagues, naturally, I also wanted to integrate into the ethnic minority community, so I made it my priority to make friends with the public schools in the village of Kartsakhi, Akhalkalaki Municipality.
The meeting between the schools took place first in the village of Kartsakhi, and later this year in the village of Khtsisi. At the meeting we worked out a lot of plans to continue the friendship between the two schools - Georgian and non-Georgian schools. We also planned events, but the pandemic prevented us from strengthening this relationship through various exciting events. I think everything is still ahead.
Tamar Kvinikadze became a certified teacher of Georgian language and literature in 2011 after the introduction of certification exams. In 2012, she passed the Georgian language and literature exam for grades I-VI. In 2020, she became a leading teacher, which she undoubtedly considers to be the merit of the program and her colleagues.
"I cannot fail to mention the support of our program leadership, the constant recognition of our achievements, success, assistance when needed. We often meet each other to discuss different issues. We also look for ways to solve problems together and share success together. I am really surrounded by interesting and successful people, which I am really proud of” - said the teacher.
It is important that teachers assist non-Georgian colleagues in their professional development within the framework of the “Professional Support Program for Non-Georgian Language Teachers”.
Tamar Kvinikadze has success in this regard as well. With his support, senior teacher status has already been granted to several teachers who are striving for professional development over and over again. He runs a state language course at the school, where more and more teachers are enrolled each year - non-Georgian colleagues want to study the state language thoroughly. Tamar is happy that they have a good result.
The teacher feels happy that his students donate to Georgian universities every year:
"They return from there proud, self-confident, grateful. Believe me, I left these citizens in Georgia. My goal is to keep the country as young as possible here in Georgia. I am glad that some return to the village, some stay in Tbilisi. Most importantly, stay here and there are examples for many. "Despite all this, there is still a lot of work to be done to ensure that ethnic minorities learn the state language."
The teacher recalls that the distance learning process was difficult at first, however if you love the case, you love the people you are around and nothing is irresistible.