მიხეილ ჩხენკელმა გიორგი ტყემალაძესთან ერთად უკრაინელი მოსწავლეები მოინახულა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე გიორგი ტყემალაძესთან ერთად, თბილისის 72-ე საჯარო სკოლას ეწვია და უკრაინელი მოსწავლეები მოინახულა, რომლებიც სკოლაში გამარტივებული წესით ჩაირიცხნენ და სწავლას საქართველოში აგრძელებენ.
მიხეილ ჩხენკელი და გიორგი ტყემალაძე სკოლის დირექტორთან ერთად მოსწავლეების მშობლებსაც შეხვდნენ, ბავშვების საჭიროებები პირადად მოისმინეს და სკოლის ადმინისტრაციასთან მათთვის შესაბამისი საგანმანათლებლო გარემოს უზრუნველყოფის დეტალები განიხილეს. შეხვედრაზე მინისტრმა უკრაინელი მოსწავლეების მშობლებს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილება გააცნო, რომლის მიხედვითაც თბილისში უკრაინიდან ჩამოსული მოსწავლეებისთვის უკრაინულენოვანი სექტორი გაიხსნება.
თავის მხრივ, მშობლებმა მადლობა გადაუხადეს საქართველოს მთავრობას, პრემიერ-მინისტრსა და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს უკრაინელი ხალხისა და მოსწავლეების უდიდესი მხარდაჭერისა და თანადგომისთვის.
შეხვედრისას მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობისა და სამინისტროს ერთობლივი ძალისხმევის შედეგად, საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლებში უკრაინელი მოსწავლეების გამარტივებული წესით ჩარიცხვა აქტიურად მიმდინარეობს. ამ დროისათვის არსებული მონაცემებით, თბილისსა და რეგიონებში, სხვადასხვა ასაკის 215 მოსწავლე უკვე ჩარიცხულია.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, მოსწავლეები, რომლებიც უკრაინაში დაწყებული საომარი მოქმედებების შედეგად ვერ აგრძელებენ ზოგადი განათლების მიღებას უკრაინის სკოლებში და გამოხატავენ სურვილს, სწავლა გააგრძელონ საქართველოში, სკოლებში გამარტივებული წესით ირიცხებიან.
აღსანიშნავია, რომ უკრაინიდან ჩამოსულ ბავშვებს ფსიქოსოციალურ საკონსულტაციო მომსახურებას სთავაზობს საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახური. აღნიშნული სერვისი მოსწავლეებისთვის მთელი საქართველოს მასშტაბით სრულიად უსასყიდლოდ არის ხელმისაწვდომი. ამასთან, ფსიქოსოციალური მომსახურების ცენტრის ბაზაზე ფუნქციონირებს 24 საათიანი ცხელი ხაზიც. მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული ინფორმაციის გავრცელებისთანავე, მანდატურის სამსახურის ფსიქო-სოციალური მომსახურების ცენტრს ათობით დაინტერესებულმა პირმა მიმართა.

Mikheil Chkhenkeli together with Giorgi Tkemaladze visited the Ukrainian students
The Minister Chkhenkeli together with Giorgi Tkemaladze and the school principal, held a meeting with the students’ parents, listened to the needs of the children in person and discussed the details of providing an appropriate educational environment. During the meeting, the minister introduced the decision of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, according to which a Ukrainian-speaking sector will be opened in Tbilisi for all students from Ukraine.
For their part, the parents thanked the Government of Georgia, the Prime Minister and the Minister of Education and Science for the great support and assistance of the Ukrainian people and students.
During the meeting, Mikheil Chkhenkeli noted that as a result of the joint efforts of the Government of Georgia and the Ministry, the enrollment of Ukrainian students to the public and private schools of Georgia is being actively pursued. According to the available data, 215 students of different ages have already been enrolled in Tbilisi and the regions.
Please be reminded that, owing to the decision of the Government of Georgia, students who are unable to continue their general education in Ukraine, due to the ongoing conflict, will have opportunity to do so in Georgia in an expedited and simplified manner.
It should be noted that the Office of Resource Officers of Educational Institutions offers psychosocial counseling services to children from Ukraine. This service is available to students throughout Georgia completely free of charge. In addition, there is a 24-hour hotline provided by the Psychosocial Service Center. It is important to note that as soon as this information was disseminated, dozens of interested individuals applied for the services.