Erasmus+-ის ეროვნული ოფისის (NEO) ადგილობრივი კოორდინატორი საქართველოში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში და ევროპის განათლებისა და კულტურის აღმასრულებელი სააგენტო (EACEA) აცხადებენ კონკურსს საქართველოში Erasmus+-ის ეროვნული ოფისის  (NEO)-ს ახალი ადგილობრივი კოორდინატორის შესარჩევად.
წინაპირობა:
Erasmus+ არის ევროკავშირის პროგრამა განათლების, სწავლების, ახალგაზრდობისა და სპორტის მხარდასაჭერად. 2021-2027 წლების პროგრამა დიდ ყურადღებას აქცევს სოციალურ ჩართულობას, მწვანე და ციფრულ ცვლილებებს, ასევე, ახალგაზრდების მონაწილეობის ხელშეწყობას დემოკრატიულ ცხოვრებაში. იგი მხარს უჭერს პრიორიტეტებსა და აქტივობებს, რომლებიც განსაზღვრულია ევროპის განათლების სივრცეში, ციფრული განათლების სამოქმედო გეგმასა და ევროპული უნარების დღის წესრიგში.
Erasmus+ ასევე მიზნად ისახავს თანამშრომლობის გაღრმავებას პარტნიორ ქვეყნებთან მთელს მსოფლიოში.
Erasmus+-ის ეროვნული ოფისები (NEO) ეხმარება ევროკომისიას, EACEA-ს და საქართველოს  ხელისუფლებას, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან ერასმუს+ პროგრამის განხორციელებაში. მათი მანდატი მოიცავს Erasmus+-ის ქმედებების საერთაშორისო განზომილებასთან დაკავშირებულ მხარდაჭერის, ხელშეწყობისა და გავრცელების აქტივობებს.
Erasmus+-ის შესახებ დამატებითი ინფორმაციისთვის გთხოვთ, იხილოთ შემდეგი ბმული: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/index_en.htm.
სამუშაო აღწერილობა:
წარმატებულ კანდიდატი დაიკავებს საქართველოში Erasmus+-ის ეროვნული ოფისის (NEO-ს) კოორდინატორის პოსტს.
შერჩევის შემდეგ, NEO კოორდინატორი თავის საქმიანობას შეუდგება ან უკვე არსებულ ორგანიზაციაში, რომელიც ერთობლივად არის დანიშნული ევროკომისიის და საქართველოს ეროვნული ხელისუფლების მიერ, ან იგი თავად დააფუძნებს არასამთავრობო ორგანიზაციას, რომელიც იმოქმედებს როგორც NEO იურიდიული პირი.
NEO იურიდიული პირი მართავს ევროკავშირის გრანტს საქართველოში შემდეგი აქტივობების განსახორციელებლად და კოორდინაციისთვის:
• Erasmus+-ის პროგრამის პოპულარიზაცია, საზოგადოების ინფორმირება და შემდგომი დაკვირვება, მათ შორის, საინფორმაციო კამპანიების ორგანიზება, ვებგვერდის მხარდაჭერა, წინადადებების მომზადება მომავალი გამოწვევებისა და პროექტების შესახებ, სარეკლამო მასალებისა და აქტივობების მომზადებაში ხელშეწყობა და ა.შ.
• ადგილობრივი პოტენციური განმცხადებლების მხარდაჭერა და მათი დატრენინგება, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან Erasmus+-ში წარადგინონ განაცხადი; მათ შორის ტრენინგების ორგანიზება კონკურენტული წინადადების მომზადების შესახებ, ასევე ევროკავშირის პროგრამების კონკრეტულ თემებზე.
• Erasmus+ პროექტების შედეგების გამოყენება და გავრცელება; მათ შორის აქტივობები, რომლებიც დაკავშირებულია პროექტის შედეგების მეინსტრიმინგთან.  ევროკომისიისა და EACEA-თვის მისაწოდებელი კვლევების, სტატისტიკებისა და  ანგარიშების მიწოდებაში მონაწილეობა და ა.შ.
• Erasmus+ ის ფარგლებში უმაღლესი განათლების რეფორმის ექსპერტების, (HEREs) უმაღლესი განათლების საკითხებზე მუშაობისა და აქტივობების დაკვირვება, მათ შორის ბრიფინგებისა და შენიშვნების პროექტების, აგრეთვე, პროგრესის ანგარიშების თვალ-ყურის მიდევნება და მონიტორინგი იმ პროცესებისა, რომლებშიც ქვეყნის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები არიან ჩართულნი.
• ერასმუს + - ის ეროვნული ოფისის ადმინისტრირება, მათ შორის ტექნიკური და ადმინისტრაციული პერსონალის მართვა,  ბიუჯეტისა და ფინანსური საკითხების შემდგომი მონიტორინგი, ერასმუს + - ის ეროვნული ოფისის   საქმიანობის განხორციელების ანგარიშების მომზადება.
• კოორდინაცია, მათ შორის თანამშრომლობა და მოხსენება EACEA-ს, ევროკავშირის წარმომადგენლობასთან და ადგილობრივ და ეროვნულ ხელისუფლებასთან თავად ქვეყანასა და ევროკომისიაში, საქმიანი ურთიერთობების დამყარება სხვა ქვეყნების ერასმუს + - ის ეროვნული ოფისებთან, პარტნიორ ქვეყნებსა და Erasmus+ ეროვნულ სააგენტოებთან.
მოთხოვნები ვაკანსიისთვის:
მინიმალური დასაშვებობის კრიტერიუმები:
• უნივერსიტეტის  ხარისხი;
• პროექტების მართვის მინიმუმ 5 წლიანი გამოცდილება, მათ შორის, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული და/ან საერთაშორისო პროექტების ფარგლებში;
• ძალიან კარგი ენობრივი ცოდნა: ქართული ენის თავისუფლად ფლობა, ზეპირი და წერილობითი ინგლისური ენის თავისუფლად ფლობა (ენების საერთო ევროპული საცნობარო ჩარჩოს მინიმუმ B2 დონე);
• გუნდის მართვის/კოორდინაციის გამოცდილება.
ძირითადი მოთხოვნები:
• პრიორიტეტების მართვის უნარი;
• ადგილობრივი გარემოს კარგი ცოდნა მინიმუმ ერთ-ერთ შემდეგ სფეროში: უმაღლესი განათლება, პროფესიული განათლება და მომზადება, სპორტისა და ახალგაზრდობის სექტორები;
• კარგი ანალიტიკური, კომუნიკაციის, შედგენისა და ანგარიშგების უნარი;
• ძლიერი მოტივაცია და ვალდებულების დაკისრების მაღალ დონეზე შესრულების უნარი;
• კომპიუტერული პროგრამების შესანიშნავი ცოდნა (word, excel, power point);
სასურველი მოთხოვნები:
• მაგისტრის ხარისხი;
• Erasmus+ პროგრამის და ევროკავშირის დაფინანსების წესებისა და პროცედურების კარგი ცოდნა;
• სამუშაო გამოცდილება ეროვნულ საჯარო ადმინისტრაციაში განათლებისა და სწავლების სფეროში ან საერთაშორისო ორგანიზაციებში;
• ევროკავშირის სხვა ენის ცოდნა.
• საზღვარგარეთ კვლევებისა და სამუშაო გამოცდილება
განაცხადის წარდგენის პროცედურა:
კანდიდატებმა უნდა წარმოადგინონ ქვემოთ მოცემული ორი დოკუმენტი ინგლისურ ენაზე:
• განახლებული დეტალური რეზიუმე (CV), Europass CV ფორმატში;
• სამოტივაციო წერილი (მაქსიმუმ 2 გვერდი).
განაცხადები უნდა გაიგზავნოს ელექტრონული ფოსტით შემდეგ მისამართზე: EACEA-EPLUS-CBHE@ec.europa.eu. გთხოვთ, თქვენი ელ. ფოსტის სათაურის ველში მიუთითოთ შემდეგი: „აპლიკაცია – კოორდინატორი NEO საქართველოში“.
განაცხადების მიღების ბოლო ვადა: 2022 წლის 4 ივლისი, 17:00 საათი (ბრიუსელის დროით).
ზემოაღნიშნული მოთხოვნების შეუსრულებლობა გამოიწვევს დისკვალიფიკაციას.
შერჩევის პროცედურა:
კანდიდატების შერჩევას განახორციელებს შესარჩევი კომიტეტი, რომელიც შედგება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობისა და EACEA-ს წარმომადგენლებისგან.
შერჩევა ორგანიზებული იქნება შემდეგი ნაბიჯებით:
1. განმცხადებლების შესაბამისობისა და დასაშვებობის შემოწმება;
2. შესარჩევი კომიტეტი გააანალიზებს შესაბამისი აპლიკანტების სამოტივაციო წერილებსა და CV-ებს, რის საფუძველზეც მოიწვევს წერილობით გამოცდასა და გასაუბრებაზე მსურველთა მოკლე სიაში მოცემულ კანდიდატებს;
3. შესარჩევი კომისია ჩაატარებს წერილობით ტესტირებას და გასაუბრებას   კანდიდატის უფლება-მოვალეობების შესასრულებლად საჭირო კომპეტენციების, ცოდნისა და მოტივაციის შესაფასებლად შერჩეულ პირებთან. წერილობითი ტესტირება და ინტერვიუები ჩატარდება ინგლისურ ენაზე.
შემდეგ შესარჩევი კომიტეტი წარმოადგენს კანდიდატის ვინაობას, თანამდებობაზე დასანიშნად.
გარდა ამისა, შესაძლებელია, შეიქმნას კანდიდატთა სარეზერვო სია.
კანდიდატებმა არავითარ შემთხვევაში არ უნდა მიმართონ შესარჩევი კომიტეტის წევრებს, პირდაპირ ან ირიბად ამ დაქირავებასთან დაკავშირებით. ხელშეკრულებების დადებაზე უფლებამოსილი ორგანო იტოვებს უფლებას, დისკვალიფიცირება მოახდინოს ნებისმიერ კანდიდატზე, რომელიც უგულებელყოფს ამ მითითებებს.
შერჩევის პროცესში გამოყენებული იქნება თანაბარი შესაძლებლობების პოლიტიკა.
დასაქმების პირობები:
დასაქმების დაწყების თარიღი: 2022 წლის 1 ოქტომბერი.
კონტრაქტის ხანგრძლივობა: 3 წლით, 2 წლით გაგრძელების შესაძლებლობით.
ხელფასი: მაქსიმალური თვიური მთლიანი ხელფასი: 2.067 ევრო, დაზუსტებული კანდიდატის სტაჟის/წინა გამოცდილების შესაბამისად.

Recruitment of Local Coordinator for the National Erasmus+ Office (NEO) in Georgia
The Ministry of Education and Science of Georgia, the EU Delegation in Georgia and the European Education and Culture Executive Agency (EACEA) are launching a procedure to recruit a new local coordinator for the NEO in Georgia.
Background
Erasmus+ is the European Union’s programme to support education, training, youth and sport. The 2021-2027 programme places a strong focus on social inclusion, green and digital transitions, and promoting young people’s participation in democratic life. It supports priorities and activities set out in the European Education Area, Digital Education Action Plan and the European Skills Agenda.
Erasmus+ also aims at boosting cooperation with Partner countries all over the world.
The National Erasmus+ Offices (NEO) assist the European Commission, the EACEA, and the Georgian national authorities concerned in the implementation of the Erasmus+ Programme. Their mandate covers supporting, promotion and dissemination activities related to the international dimension of Erasmus+ actions.
For additional information on Erasmus+, please consult: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/index_en.htm.
Job description
The successful candidate will be assigned the post of Coordinator of the NEO in Georgia. Following the selection, the NEO Coordinator will be either:
• hosted by an existing organisation, designated jointly by the European Commission and the Georgian National authorities, or
• she/he will establish a Non-Governmental Organization to act as the NEO legal entity.
The NEO legal entity will be managing an EU grant for the implementation and coordination of the following activities in Georgia:
• Promotion, information and follow up of the Erasmus+ programme, including organisation of information campaigns, maintaining a website on upcoming calls for proposals, promotion material and activities, etc.
• Support and training to local potential applicants interested to apply to Erasmus+, including organisation of training sessions on how to prepare a competitive proposal, as well as on specific topics of the EU programmes covered.
• Dissemination and use of Erasmus+ project results, including activities related to mainstreaming of the project results, providing the European Commission and the EACEA with contributions to studies, statistics, reports, etc. related to education, training, youth and sport.
• Follow up of higher education issues and activities of the Erasmus+ Higher Education Reform Experts (HEREs), including draft briefing papers and notes, as well as reports on the implementation and progress of projects in which the higher education institutions in the country are involved.
• Administration of the NEO, including managing the technical and administrative staff, monitoring the NEO budget and follow up financial issues, drafting NEO implementation reports.
• Coordination, including cooperation and reporting to the EACEA, the EU Delegation and local and national authorities in the country and the European Commission, establishing effecting working relations with the other NEOs in the Erasmus+ Partner countries and the Erasmus+ National Agencies in the Programme countries.
Requirements for the post
Minimum eligibility criteria
• University Degree;
• At least 5 years of project management experience, part of which in the framework of EU funded and/or international projects;
• Very good language skills: fluent in Georgian, oral and written fluency in English (at least level B2 of the Common European Framework of Reference for Languages);
• Experience managing/coordinating a team.
Essential requirements
• Ability to manage priorities;
• Good knowledge of the local environment in at least one of the following fields: higher education, vocational education and training, sport and youth sectors;
• Good analytical, communication, drafting and reporting skills;
• Strong motivation and commitment;
• Excellent computer literacy (Word, Excel, Power Point).
Advantageous requirements
• Master degree;
• Good knowledge of the Erasmus+ programme and the EU funding rules and procedures;
• Working experience in national public administration in the field of education and training or in international organisations;
• Knowledge of another EU language;
• Studies and work experience abroad.
Application procedure
Candidates must submit the below two documents in English:
• up- to-date detailed curriculum vitae (CV), in Europass CV format;
• letter of motivation (2 pages maximum).
Applications must be sent by e-mail to: EACEA-EPLUS-CBHE@ec.europa.eu. Please mention the following in your e-mail subject title: "Application – Coordinator NEO Georgia"
Deadline for applications: 4 July 2022, 17:00 h (Brussels time)
Non-compliance with the above requirements will lead to disqualification.
Selection Procedure
The selection of the candidates will be carried out by a Selection Committee composed by representatives of the Ministry of Education and Science of Georgia, the EU Delegation in Georgia and the EACEA.
The selection will be organised in the following steps:
1. Admissibility and eligibility check of the applicants;
2. The Selection Committee will analyse the motivation letter and CVs of eligible applicants on the basis of which it will invite to a written test and an interview a shortlist of applicants;
3. The Selection Committee will hold written tests and interviews with the persons shortlisted in order to assess the candidate's competences, knowledge and motivation required for performing the duties. The written test and interviews shall take place in English.
The Selection Committee will then propose the name of the candidate to be confirmed.
In addition, a reserve list of candidates may be established.
Under no circumstances should candidates approach the Selection Committee members, either directly or indirectly concerning this recruitment. The authority authorised to conclude contracts reserves itself the right to disqualify any candidate who disregards these instructions.
A policy of equal opportunities will be applied during the selection process.
Conditions of employment
Indicative start date for employment: 1 October 2022
Contract duration: 3 years, with possibility for extension of 2 years
Salary: Maximum monthly gross salary: EUR 2.067,00, to be adjusted in accordance with seniority/previous experience of the candidate.