მიხეილ ჩხენკელმა „მშვიდობის კორპუსი – საქართველოს“ ახალი ოფისის გახსნის ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
29.06.2022
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოადგილესთან, რაიან ჰარკერ ჰარისთან  ერთად, მონაწილეობა მიიღო საქართველოში „მშვიდობის კორპუსის“ ახალი ოფისის გახსნის ღონისძიებაში. მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და „მშვიდობის კორპუსი – საქართველოს“ წარმომადგენლებს, განათლების სისტემის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის, მადლობის სიგელი გადასცა. სიტყვით გამოსვლისას, მიხეილ ჩხენკელმა აშშ-ის მთავრობას, როგორც საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორს, გულითადი მადლობა გადაუხადა მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობის გზით ქვეყნის განვითარებაში შეტანილი უმნიშვნელოვანესი წვლილისთვის.
მიხეილ ჩხენკელი: „ჩემთვის დიდი პატივია, მონაწილეობა მივიღო „მშვიდობის კორპუსი – საქართველოს“ ახალი ოფისის გახსნის ცერემონიაში.
ნება მიბოძეთ, ვისარგებლო შემთხვევით და ვისაუბრო ამერიკის შეერთებულ შტატებთან, როგორც ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორთან, განათლების სფეროში ხანგრძლივი და ნაყოფიერი თანამშრომლობის შესახებ, რასაც საქართველოს მთავრობა და ხალხი დიდად აფასებს.
წლების განმავლობაში, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის მიერ საქართველოს განათლების სისტემის მხარდაჭერა, სრულ შესაბამისობაშია ქვეყნის გრძელვადიან მიზნებთან, სისტემის განვითარების მიმართულებით.
განსაკუთრებით მსურს, ხაზი გავუსვა საქართველოში „მშვიდობის კორპუსის“ მიერ განხორციელებული იმ პროგრამების მნიშვნელობას, რომლებიც მხარს უჭერს არსებული საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და ორგანიზაციების განვითარებას.
საქართველოს მთავრობამ „მშვიდობის კორპუსის“ მოხალისეების მასპინძლობის სურვილი ჯერ კიდევ 1990-იან წლებში გამოთქვა და შედეგად, დღეს ჩვენ გვაქვს ორ ათწლეულზე მეტი თანამშრომლობის ისტორია. 2001 წლიდან 900-ზე მეტი მოხალისე მსახურობდა საქართველოში, მშვიდობის კორპუსში. მსურს, ხაზი გავუსვა თითოეული ამერიკელი მოხალისის შრომასა და ძალისხმევას, რომლებიც წლების განმავლობაში ქართულ საზოგადოებას უზიარებდნენ დასავლურ კულტურასა და ღირებულებებზე დაფუძნებულ ცოდნასა და უნარებს, რამაც  უკეთესი მომავლის მშენებლობას შეუწყო ხელი. სწორედ ეს ხდის „მშვიდობის კორპუსის“ მუშაობას ასე მნიშვნელოვანს.
სამწუხაროდ, კოვიდ პანდემიამ დიდი გამოწვევების წინაშე დაგვაყენა და შეაფერხა „მშვიდობის კორპუსის“ პროგრამებისა და სხვა პროექტების განხორციელება საქართველოში. მოხარული ვარ, რომ ეს პროგრამები კვლავ განახლდება და მოხალისეთა შემდეგი ჯგუფი, სავარაუდოდ, 2023 წლის თებერვალში ჩამოვა ქვეყანაში.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო უკვე მრავალი წელია წარმატებით თანამშრომლობს „მშვიდობის კორპუსთან“ და მჯერა, რომ ეს თანამშრომლობა მომავალშიც ნაყოფიერად გაგრძელდება.
მოხარული ვარ, საქართველოს განათლების სისტემის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის,  „მშვიდობის კორპუსი –საქართველოს“ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მადლობის სიგელი გადავცე.“
„მშვიდობის კორპუსი – საქართველოს“ ახალი ოფისის გახსნის ღონისძიებაში, სხვა სტუმრებთან ერთად მონაწილეობა ასევე მიიღეს „მშვიდობის კორპუსის“ გლობალური ოპერაციების ასოცირებულმა დირექტორმა სკოტ ბიელიმ, „მოკლევადიანი მხარდაჭერის პროგრამის“ გლობალურმა დირექტორმა სარა დიჩმა და „მშვიდობის კორპუსი საქართველოს“ დირექტორმა ჯეფრი გოვეიამ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და „მშვიდობის კორპუსი – საქართველოს“ შორის არსებული თანამშრომლობის ფარგლებში „ინგლისური ენის სწავლების“, „მოკლევადიანი მხარდაჭერისა“ და „ინდივიდუალური და ორგანიზაციული განვითარების“ პროგრამები ხორციელდება.
აღსანიშნავია, რომ 2018-2020 წლებში წელიწადში 85-მდე ინგლისური ენის მოხალისე პედაგოგი მსახურობდა საქართველოს 11 რეგიონის საჯარო სკოლებში. მოხალისეები მუშაობდნენ საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან და ეხმარებოდნენ ინგლისური ენის ადგილობრივ პედაგოგებს პროფესიული მიზნების მიღწევაში. „მოკლევადიანი მხარდაჭერის პროგრამის“ ფარგლებში „მშვიდობის კორპუსის“ მოხალისეები ასევე ეხმარებოდნენ პროფესიული კოლეჯებისა და რესურსცენტრების თანამშრომლებს, სტუდენტებსა და დაინტერესებულ პირებს ინგლისური ენის ცოდნის, მასწავლებელთა პროფესიული უნარების განვითარებისა და სხვა მიმართულებით.
დღეისათვის საქართველოში მოხალისეების საქმიანობა დროებით შეჩერებულია გლობალური პანდემიის გამო. „მშვიდობის კორპუსი – საქართველოს“ მოხალისეები 2023 წლის თებერვალში ჩამოვლენ ქვეყანაში.
„მშვიდობის კორპუსი“ 1961 წელს აშშ-ის პრეზიდენტის, ჯონ კენედის მიერ მსოფლიოში მშვიდობისა და მეგობრობის მხარდასაჭერად დაარსდა. მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში, „მშვიდობის კორპუსის“ მოხალისეები, ადგილობრივ პარტნიორებთან თანამშრომლობით, მუშაობენ სკოლებში, არაკომერციულ და არასამთავრობო ორგანიზაციებში, მეწარმეებთან, ახალგაზრდების განვითარების, საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის, ბიზნესის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების, სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სფეროებში, მასპინძელი თემის განვითარების მიზნით.

Mikheil Chkhenkeli participated in the opening ceremony of the new office of "Peace Corps - Georgia"
29.06.2022
The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, together with the Deputy Ambassador of the USA to Georgia, Ryan Harker Harris, participated in the opening ceremony of the new office of "Peace Corps" in Georgia. The minister addressed the audience and presented a certificate of gratitude to the representatives of "Peace Corps - Georgia" for their special contribution to the development of the education system. In his speech, Mikheil Chkhenkeli thanked the US government, as a strategic partner of Georgia, for the most important contribution to the country's development through many years of fruitful cooperation.
Mikheil Chkhenkeli: "It is a great honour for me to participate in the opening ceremony of the new office of "Peace Corps - Georgia".
Allow me to take this opportunity to talk about the long and fruitful cooperation with the United States of America as our strategic partner in the field of education, which is highly appreciated by the government and people of Georgia.
Over the years, the support of the education system of Georgia by the United States government is in full compliance with the country's long-term goals in the direction of system development.
I would especially like to emphasize the importance of the programs implemented by the "Peace Corps" in Georgia, which support the development of existing educational institutions and organizations.
The Georgian government expressed its desire to host Peace Corps volunteers back in the 1990s, and as a result, today we have a history of cooperation spanning more than two decades. Since 2001, more than 900 volunteers have served in the Peace Corps in Georgia. I would like to highlight the hard work and efforts of each American volunteer who over the years shared knowledge and skills based on Western culture and values ​​with the Georgian society, which contributed to building a better future. This is what makes the work of the Peace Corps so important.
Unfortunately, the Covid pandemic has put us in front of great challenges and has hindered the implementation of "Peace Corps" programs and other equally important projects in Georgia. I am happy that these programs will be renewed once again, and the next group of volunteers is expected to arrive in the country in February 2023.
The Ministry of Education and Science of Georgia has been successfully cooperating with "Peace Corps" for many years and I believe that this cooperation will continue fruitfully in the future.
I am happy to present a certificate of gratitude to the Ministry of Education and Science of "Peace Corps - Georgia" for the special contribution to the development of the education system of Georgia.
Peace Corps Georgia's new office opening event was attended by Scott Bielly, Associate Director of Global Operations of Peace Corps, Sarah Deitch, Global Director of Short-Term Support Program, and Jeffrey Goveia, Director of Peace Corps Georgia, among other esteemed guests.
Within the framework of cooperation between the Ministry of Education and Science of Georgia and "Peace Corps - Georgia", programs of "English language teaching", "Short-term support" and "Individual and organizational development" are implemented.
It should be noted that in 2018-2020, up to 85 English language volunteer teachers served in public schools of 11 regions of Georgia. Volunteers worked with public school students and helped local English language teachers achieve their professional goals. Within the framework of the "Short-Term Support Program", the Peace Corps volunteers also helped the employees of vocational colleges and resource centres, students and interested persons in developing their English language skills, amongst other important things.
Currently, the activities of volunteers in Georgia are temporarily suspended due to the global pandemic. "Peace Corps - Georgia" volunteers will arrive in the country in February 2023.
Peace Corps was established in 1961 by the US President, John Kennedy, to support peace and friendship in the world. In various countries of the world, Peace Corps volunteers, in cooperation with local partners, work at schools, non-profit and non-governmental organizations, with entrepreneurs, in the fields of youth development, public health, business, information technology, agriculture and environmental protection, for the development of the host community.